Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
↑ krauva:
Energie polohová
Ep = m*g*h kde -> m = hmotnost tělesa, g = gravitační konstanta (9,81 N/kg u Nás) a h= výška z jaké těleso upustíme
Je to tedy jen primitivní dosazení do vzorce Ep= m*9,81*h
Těleso, které má větší energii zároveň ukáže i větší hmotnost na váze ;-). Energie je samozřejmě v Joulech
Pokud se nepletu, tak metodou kouknu a vidim by mělo mít větší energii těleso č. 1
Offline
↑ snt:
Když už si to nakousl - o :
Offline
↑ janca361:
No, ale tady padla přímo otázka na konkrétní váhu a výšku. Čistě logicky a teoreticky, nepotřebujeme vůbec gravitační konstantu, ale když budu, i podle klokánka logicky uvažovat, tak ta váha, na kterou ty hupsneš, vyletí o to víc, kolik ty vážíš a o to víc, jak hodně vyskočíš. To znamená, že težší člověk z 1 metru udělá na tý váze větší hodnotu, než lehčí člověk z toho 1 metru. Zde můžeme vyškrtnout i tu výšku a vyhrává automaticky ten težší člověk (logický rozum). Takže kompletní "Energie" je vlastně násobek výšky a váhy (opět logicky, berme to jako axiom). Gravitační konstantu, pokud to neporovnáváme například na Měsící a na Zemi, nepotřebujeme. Zůstáváme tedy pořád u Ep, i když to bereme logicky tak, jak by to mohlo být v matematickém klokánku.
Jsem IT a programátor, takže se možná pletu, ale mě tohle příjde celkem logické.
Offline
↑ krauva:
Tvoje úloha je z fyzikálního pohledu chybně zadaná a v této podobě nelze použít matematické vyjádření pro rozhodnutí.
Záleží jen na způsobu , průběhu a vzdálenosti, jak je těleso na váze zbržděno. Při dopadu tělesa na váhu v obou případech se na váze objeví počáteční překmit a pokud těleso zůstane na váze dojde k ustálení váhy na hodnotě hmotnosti tělesa. Zadání tedy vyžaduje doplňující podmínky a ten kdo ti tento příklad zadal neměl, jemněji řečeno, vůbec představu co zadává.
Je to asi takto. Pusť si na nohu z výšky jednoho metru ocelovou kouli o hmotnosti 1 kg a potom stejným způsobem kouli z plasteliny o hmotnosti třeba 3 kg. Co myslíš jak dopadneš. Oba případy jdou přibližně spočítat, ale je to mimo matematiku jak základní tak střední školy.
Na zadaný příklad nemilosrdně odpověz, které těleso bude mít větší kinetickou energii a že reakci váhy nelze určit. A nabídni zadavateli, ať si pustí na nohu tu ocelovou kouli a že ty si před ním pustíš na nohu tu kouli z plasteliny.
A nedej se !!!
Offline