Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 09. 2012 21:52 — Editoval bonifax (22. 09. 2012 21:53)

bonifax
Příspěvky: 616
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   19 
 

Vektory - rovnostranný trojúhelník

Ahoj, mohl by mi prosím někdo pomoct s vektory, moc mi to nejde..:/ Dělal jsem pár příkladů na vektory, ale vůbec v tom nevidím souvislost.. Děkuji moc!:)



1) Chceme vytvořit rovnostranný trojúhelník ABC.


$A\left[ 6\sqrt {3},0\right]$

$B\left[ 0,2\sqrt {3}\right]$

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) bonifax)

#2 22. 09. 2012 22:01

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Vektory - rovnostranný trojúhelník

bonifax napsal(a):

1) Chceme vytvořit rovnostranný trojúhelník ABC.


$A\left[ 6\sqrt {3},0\right]$

$B\left[ 0,2\sqrt {3}\right]$

A zadání je? „Určete souřadnice vrcholu C, aby trojúhelník ABC byl rovnostranný“?

Pokud ano, tak obecně můžeš říct, že C má nějaké souřadnice, třeba $C[x, y]$. Otázkou teď je, jaké jsou hodnoty neznámých x, y. To se dopočítá z toho, že ABC má být rovnostranný, neboli délka úsečky AC má být stejná jako délka úsečky BC, a ta má být stejná jako délka úsečky AB, neboli má být $|AC| = |BC| = |AB|$ neboli má být $|C - A| = |C - B| = |B - A|$. Neboli máš dvě rovnice o neznámých x, y, a to sice rovnice $|C - A| = |B - A|$ a $|C - B| = |B - A|$.

Dál to zvládneš dopočítat?


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#3 23. 09. 2012 16:20

bonifax
Příspěvky: 616
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   19 
 

Re: Vektory - rovnostranný trojúhelník

bohužel, pořád nevíím :(( ale vážím si tvoji pomoci.

Offline

 

#4 23. 09. 2012 18:57

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Vektory - rovnostranný trojúhelník

Rovnice $|C - A| = |B - A|$ se dá rozepsat (dosazením souřadnic těch bodů) na $\sqrt{\left(x - 6\sqrt{3}\right)^2 + \left(y - 0\right)^2} = \sqrt{\left(0 - 6\sqrt{3}\right)^2 + \left(2\sqrt{3} - 0\right)^2}$, rovnice $|C - B| = |B - A|$ zase na $\sqrt{\left(x - 0\right)^2 + \left(y - 2\sqrt{3}\right)^2} = \sqrt{\left(0 - 6\sqrt{3}\right)^2 + \left(2\sqrt{3} - 0\right)^2}$.

Tyhle dvě rovnice teda tvoří soustavu dvou rovnic, kterou vyřešíš a získáš souřadnice bodu C.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson