Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 01. 2013 22:28

m.bruna
Zelenáč
Příspěvky: 3
Pozice: student
Reputace:   
 

Vyrokova logika - dukaz

Ahoj, mam trochu nejasnosti ohledne dukazu ve vyrokove logice. Byl bych moc vdecny za to, kdyby mi to nekdo osvetlil.

Dukaz:
Pro libovolne formule $\varphi,\psi$ plati $\{ \varphi, \neg \varphi \} \vdash \psi $
1) $\neg \varphi \rightarrow ( \neg \psi \rightarrow \neg \varphi)$ - Instance axiomu A1
...
Dukazy jsou mi jasne, tedy az na jednu vec. Obcas se v dukazu objevi podformule u ktere nevim, jak se k ni prislo. V tomto prikladu je to konkretne podformule tvaru $\neg \psi$.
Instanciovani axiomu A1: $\varphi = \neg \varphi, \psi = \neg \psi$. U podformule $\neg \varphi$ je to jasne, protoze ta je z predpokladu T. Kde se ale vzala negace u $\neg \psi$? Prednasejici to komentoval na prednasce stylem "tady dame negace psi, protoze to muzu, ...", ale uz nezduvodnil proc. Je mi jasne, ze si pravou stranu implikace upravil tak, aby ji mohl pozdeji pouzit pro ucely MP spolu s A3... Ale, ... proc to muzu?





-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro uplnost, zde jsou definice:

Logicky system $\mathcal{L} = (\rightarrow,\neg)$

Schema axiomu:
A1: $\varphi \rightarrow (\psi \rightarrow \varphi)$
A2: $(\varphi \rightarrow (\psi \rightarrow \xi)) \rightarrow ((\varphi \rightarrow \psi) \rightarrow (\varphi \rightarrow \xi))$
A3: $(\neg \varphi \rightarrow \neg \psi) \rightarrow (\psi \rightarrow \varphi)$
MP: Z  $\varphi$$\varphi \rightarrow \psi$ odvod $\psi$

Bud T soubor formuli.
Dukaz formule $\psi$ z predpokladu T je konecna posloupnost formuli $\varphi_{1},\dots,\varphi_{k}$, kde $\varphi_{k}$ je $\psi$ a pro kazde $\varphi_{i}$, kde $1 \le i \le k$, plati alespon jedna z nasledujicich podminek:
- $\varphi_{i}$ je prvek T;
- $\varphi_{i}$ je instanci jednoho ze schemat A1-A3;
- $\varphi_{i}$ vznikne aplikaci pravidla MP na formule $\varphi_{m}, \varphi_{n}$ pro vhodne $1 \le m,n < i$.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 26. 01. 2013 22:47

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Vyrokova logika - dukaz

Pomohlo by, kdybyc první axiom byl
$\alpha \rightarrow (\beta \rightarrow \alpha)$
a místo "za psi dáme negaci psi" se řeklo "za alfa dáme negaci phi a za beta dáme negaci psi"? Tady se pouze dosazuje, v tomto kroku neřešíme, co je v předpokladech. Instance axiomu totiž vyplývá z libovolných předpokladů.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 27. 01. 2013 12:51 — Editoval m.bruna (27. 01. 2013 12:54)

m.bruna
Zelenáč
Příspěvky: 3
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vyrokova logika - dukaz

↑ Kondr:
Instance axiomu totiž vyplývá z libovolných předpokladů.

Dekuji mockrat, tohle mi nejak nedoslo - myslel jsem, ze se to instanciuje z predpokladu T a proto ty nejasnosti. Ted uz je mi vse jasne :-).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson