Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 03. 2013 22:29

Taufic
Příspěvky: 26
Reputace:   
 

Určení množiny

Zdravím všechny,
předem se omlouvám, že vás takhle otravuji, ale potřeboval bych pomoct s tímto příkladem:
$arccos (x^{2}+y^{2}-1) + \sqrt{|x|+|y|-\sqrt{2}}$
Máme určit definiční obor a zda-li se jedná o množinu otevřenou, uzavřenou a omezenou.
Dostal jsem se k tomu, že: $D(f)= \{(x,y)\in  R^{2}, y\le  \sqrt{2-x^{2}}\} \cap  \{(x,y)\in R^{2}, |y|\ge \sqrt{2}-x\}$

ale zaboha nevím jak určit ten zbytek. Mohl by mi prosím někdo pomoct?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 06. 03. 2013 23:10 — Editoval Bati (06. 03. 2013 23:23)

Bati
Příspěvky: 2433
Reputace:   191 
 

Re: Určení množiny

Ahoj,
zdá se mi, že jsi nějak zapomněl na absolutní hodnoty. Např. $y\leq\sqrt{2-x^2}$ není ekvivalentní s $y^2\leq2-x^2$. Ale takové úpravy jsou zde navíc zbytečné.
Určitě jsi se dostal k nerovnosti $x^2+y^2\leq2$. To je přece kruh se středem v počátku a poloměrem $\sqrt2$.
Druhá zřejmá nerovnost $|x|+|y|\geq\sqrt2$ je vlastně celá rovina, kromě pootočeného čtverce se středem v počátku, jehož uhlopříčka je stejně dlouhá, jako průměr toho kruhu. Na to se dá přijít, když si to rozmyslíš v každém kvadrantu zvlášť a odstraníš ty absolutní hodnoty.
Co je průnikem těchto množin je pak jasné z obrázku, omezenost je také jasná kvůli první podmínce a uzavřenost taky, protože uvedené množiny jsou vzory uzavřených intervalů $[0,2]$, resp. $[\sqrt{2},\infty)$ při spojitých zobrazeních $F_1(x,y)=x^2+y^2$, resp. $F_2(x,y)=|x|+|y|$. Průnik dvou uzavřených množin je zase uzavřená množina.

Online

 

#3 07. 03. 2013 08:17

Taufic
Příspěvky: 26
Reputace:   
 

Re: Určení množiny

↑ Bati:
Mockrát děkuju. :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson