Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 03. 2013 21:20

mariposa
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: gymnázium
Reputace:   
 

Odchylka přímek v pětibokém hranolu (stereometrie)

Ahoj, chtěla bych Vás poprosit o pomoc s tímto příkladem:

Je dán pravidelný pětiboký hranol ABCDEA’B’C’D’E‘, jehož boční stěny jsou čtverce. Určete odchylku přímek AB a CD‘.

Nevím si s ním rady, napadá mě možná nějaké posunutí...? Mohli byste mě prosím nějak "popostrčit"? Děkuji mnohokrát za jakoukoliv pomoc :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) mariposa)

#2 31. 03. 2013 21:39 — Editoval Anonymystik (31. 03. 2013 21:49)

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Odchylka přímek v pětibokém hranolu (stereometrie)

Označme si stranu pětiúhelníku (a současně i výšku hranolu) jako $a$.
1) AB je rovnoběžka s CD, takže odchylka přímek AB a CD´ je stejná jako odchylka přímek CD a CD´.
2) Úhel ECD´ je vnitřním úhlem v rovnoramenném trojúhelníku CD´E. To, co budeme potřebovat, je zjistit délky stran v tomto trojúhelníku. To nám pak poslouží při počítání zmíněného úhlu.
3) Ramena CD´ a ED´ jsou úhlopříčkami uvnitř čtverce o straně $a$, tj. měří $\sqrt{2} a$
4) Úsečka CE je úhlopříčkou pravidelného pětiúhelníku. Poměr úhlopříčky ku straně v pravidelném pětiúhelníku je poměr zlatého řezu, takže $\frac{|CE|}{a} = \frac{1 + \sqrt{5}}{2} : 1$.
5) Umíš tedy vyjádřit všechny tři strany v trojúhelníku CD´E jen pomocí délky $a$. Na dopočítání vnitřního úhlu CD´E můžeš použít buď cosinovou větu, anebo si uvědomit, že ten trojúhelník je rovnoramenný a jít na to chytřeji tím, že si ho rozdělíš jeho výškou ku základně.


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#3 31. 03. 2013 21:46 Příspěvek uživatele Anonymystik byl skryt uživatelem Anonymystik. Důvod: jsem se uklikl.

#4 01. 04. 2013 18:31 — Editoval mariposa (01. 04. 2013 20:43)

mariposa
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: gymnázium
Reputace:   
 

Re: Odchylka přímek v pětibokém hranolu (stereometrie)

Díky moc, snad jsem to pochopila správně :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson