Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 01. 2014 14:50

Skumin
Příspěvky: 85
Škola: IES FSV UK (12-15, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   
 

Soustava nelineárních rovnic

Ahoj, potřeboval bych poradit s následujícím příkladem: Nalezněte všechny lokální extrémy funkce $f=\left(x^2+y^2\right)^{y-x}$ na množině M, kde M je $\mathbb{R}^{2}\setminus [0,0]$. Vypočítal jsem gradient funkce f jako matici parciálních derivací takto: $\left(
\begin{array}{c}
 \left(x^2+y^2\right)^{y-x} \left(\frac{2 x (y-x)}{x^2+y^2}-\log \left(x^2+y^2\right)\right) \\
 \left(x^2+y^2\right)^{y-x} \left(\frac{2 y (y-x)}{x^2+y^2}+\log \left(x^2+y^2\right)\right) \\
\end{array}
\right)$. Gradient se musí rovnat v podezřelých bodech nulovému vektoru, tedy dojdu k soustavě rovnic $\frac{2 x (y-x)}{x^2+y^2}-\log \left(x^2+y^2\right)=0$ a $\frac{2 y (y-x)}{x^2+y^2}+\log \left(x^2+y^2\right)=0$. Nyní ale nevím, jak tuto rovnici vyřešit. Wolfram mi vyhodí řešení v grafické podobě, ale již ne postup. Díky za rady.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Skumin)

#2 10. 01. 2014 15:15

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: Soustava nelineárních rovnic

Ahoj ↑ Skumin:,
z oboch rovníc si vyjadri $\log_{}(x^{2}+y^{2}) $ a daj do rovnosti.
Po jednoduchých úpravách dostaneš $x^{2}=y^{2}$, čiže $|x|=|y|$.
Využi $\forall x,y \in R: |x|=|y|\Leftrightarrow (x=y \vee x=-y)$.
Každú z možností rieš zvlášť dosadením napríklad do prvej z dvoch rovníc.


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#3 10. 01. 2014 17:08

Skumin
Příspěvky: 85
Škola: IES FSV UK (12-15, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Soustava nelineárních rovnic

Díky moc, opravdu to funguje, nějak mě tenhle postup nenapadl, myslel jsem, že nebudu schopen pak dopočítat to druhou část soustavy.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson