Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 05. 2014 20:53

PAVLAS
Zelenáč
Příspěvky: 2
Pozice: student
Reputace:   
 

Maturitní příklad - kombinatorika

dobrý den, rád bych zeptal jak řešit následující příklad:
Urči počet deseticiferných čísel, jejichž ciferný součet je roven 10.
děkuji za každou nápomocnou odpověď :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) PAVLAS)

#2 12. 05. 2014 22:20

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Maturitní příklad - kombinatorika

Použiju trik - představ si, že mám 10 kuliček a 10 (očíslovaných) přihrádek. Každou kuličku hodím do nějaké přihrádky. Každá přihrádka mi reprezentuje nějakou cifru. Je jasné, že pokud rozmisťuju 10 kuliček, bude ciferný součet 10. Do první přihrádky logicky musím hodit aspoň jednu kuličku (aby první cifra nebyla 0 - jinak by se nejednalo o číslo, ale o sekvenci znaků). Zbyde 9 kuliček a ty musím rozmístit do 10 přihrádek (klidně můžu přihodit i do té první příhrádky, kde už jedna kulička je). Kolik mám možností pro rozmístění kuliček? Jedná se o kombinace s opakováním - rozmisťuji N předmětů do K příhrádek - celkem budu mít (N+K - 1 nad N) = (18 nad 9) možností. Je ale potřeba vyřadit jednu variantu - kdy všechny kuličky budou jen v první přihrádce, pak by první přihrádka reprezentovala číslo 10, což ale není cifra. Nikde jinde už být v principu 10 kuliček nemůže, protože na zbylé přihrádky dohromady zbude jen 9 kuliček, což je OK. Výsledek tedy je (18 nad 9) - 1. Snad to jde pochopit...


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#3 12. 05. 2014 22:57

PAVLAS
Zelenáč
Příspěvky: 2
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Maturitní příklad - kombinatorika

↑ Anonymystik: děkuji:), moc jsi mi pomohl teď už to vidím

Offline

 

#4 13. 05. 2014 22:11

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: Maturitní příklad - kombinatorika

↑ Anonymystik: treba povedať ešte že prázdny přihrádek = 0

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson