Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 02. 2016 16:03

Community
Zelenáč
Příspěvky: 16
Reputace:   
 

Srážecí reakce

Vypočtěte, jestli může nastat srážecí reakce, smísíme-li nasycený roztok MgSO4 se stejným objemem nasyceného roztoku CaSO4. Pokud ano, jaká látka se bude srážet?

Já osobně bych si myslela, že spíš asi ne, protože by se srážely dva sírany. Ale vůbec nevím, jestli to tak je a hlavně, jak by se taková věc dala vypočítat...
Předem moc děkuji za všechny rady.

Offline

 

#2 20. 02. 2016 18:13

VojtaWalter
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: SPŠCHBR
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Srážecí reakce

Nechci odpovědět naplno, tak radši trošku popostrčím.

Některé sírany spolu můžou reagovat a vytvářet např. podvojné sírany viz.:
Al2(SO4)3 + K2SO4 ---> 2KAl(SO4)2
Zkus použít internet nebo literaturu k hledání toho, jestli je reakce vůbec možná za daných podmínek.

K výpočtu srážecích reakcí použij součin rozpustnosti.

Dobrá stránka na hledání rozpustností jednoduchých sloučenin je
http://periodic-table-of-elements.org/SOLUBILITY

PS: Píšu v rychlosti, pokud jsem se někde překlepl tak mě opravte.

Offline

 

#3 21. 02. 2016 00:33

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Srážecí reakce

Zdravím,

↑ Community: ještě k tomuto tématu - bylo by dobré, pokud by se ještě přidal někdo z kolegů, kdo CHO v uvedeném roce dělal. Jelikož odkazy na literaturu vedou jen na základní učebnice SŠ a neočekávala bych jiný vzorec, než co jsme použili. Na druhou stranu tento vzorec by se ani neměl používat pro dobře rozpustné sloučeniny.

K aktuálnímu tématu - obdobnou úlohu jsme diskutovali (ale bohužel není samotné zadání), šlo snad o to, že do roztoku CaCO3 přidali Na2CO3, čímž navýšili počet iontů CO3 (2-) a zkoumali, zda dojde ke srážení. Zde je situace obdobná - smíšením stejných objemů roztoků navýšíme počty iontů SO4(2-), ale molární koncentrace Ca(2+) a Mg(2+) poklesne, jelikož máme nezměněný počet mol v dvojnásobném objemu roztoku. Úkolem je posoudit, zda koncentrace iontů SO4(2-) je dostačující pro srážení "nové" koncentrace Mg(2+) nebo Ca(2+). Tabulky od kolegy ↑ VojtaWalter: bys měla použit při výpočtu původních koncentrací (jelikož z tabulek máš součiny rozpusností nebo rozpustnost jednotlivých solí a můžeš vypočítat molární koncentraci nasycených roztoků.

Zde bych asi ani tak neuvažovala možnost vzniku podvojné solí, ale jen posouzení vlivu změny koncentrace srážecího iontu SO4(2-) oproti koncentraci Ca(2+) a Mg(2+). Jak to vidíte? Děkuji.

Offline

 

#4 21. 02. 2016 21:41

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: Srážecí reakce

↑ jelena:
Podvojná sůl ne.


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#5 21. 02. 2016 22:12

VojtaWalter
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: SPŠCHBR
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Srážecí reakce

Nenapsal jsem, že se tam tvoří podvojná sůl, jen sem naznačil, že některé sírany spolu můžou reagovat. Proto jsem odkázal na literaturu/internet.

S podvojným síranem s dvěma dvojmocnými kationty jsem se setkal snad jenom u BaCa(SO4).

Offline

 

#6 22. 02. 2016 20:05 — Editoval Bedlasky (22. 02. 2016 20:06)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Srážecí reakce

Zdravím všechny diskutující.

Podle mě se nic dít nebude. Koncentrace síranových aniontů se sice zvýší, ale koncentrace hořečnatých a vápenatých kationtů zůstane stejná, podle mě tam k žádné reakci nedojde. Pokud bych do této směsi přidal chlorid vápenatý, pak se vyloučí sraženina síranu vápenatého - jenže to v zadání není. Žádná sraženina se nevyloučí.

Offline

 

#7 22. 02. 2016 21:52

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Srážecí reakce

Také pozdravy,

houbar napsal(a):

↑ jelena:
Podvojná sůl ne.

:-) rozkaz!

↑ Bedlasky:

navrhuji podložit debatu výpočty. Schéma bude takové: máme 2 stejné objemy nasycených roztoků CaSO4 a MgSO4, v tabulkách dohledáme údaje o rozpustnosti pro stejnou teplotu a vypočteme molární koncentrace původních roztoků. Teď roztoky slijeme, objem máme dvojnásobný a opět vypočteme koncentraci jednotlivých iontů v novém roztoku (koncentrace nezůstane stejná, jelikož látkové množství je stejné, ale máme dvojnásobný objem). Na závěr se podíváme na součiny rozpustnosti pro nové koncentrace a porovnáme s tabulkovou hodnotou pro každou sůl.

A jelikož nehoří, tak v nějakém rozumném časovém horizontu se opět sejdeme a budeme diskutovat na výpočty, pokud někdo z debatujících donese (já se k výpočtům nehlásím, doufám, že nevadí :-)).

Offline

 

#8 23. 02. 2016 17:13

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: Srážecí reakce

↑ jelena:↑ Bedlasky:
Já už jsem to počítal a nechce se mi znovu. Srážet se to bude. Je důležité si uvědomit, že koncetnrace nasycených roztoků MgSO4 a CaSO4 jsou odlišné.


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#9 23. 02. 2016 19:02

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Srážecí reakce

↑ jelena:

Když však sliji dva roztoky o stejném objemu v jeden roztok, nemusí ten objem být nutně dvojnásobný. Hmotnost by byla dvojnásobná, objem však nikoliv - každý z těch roztoků má jinou hustotu a výsledný roztok bude mít hustotu, která se bude nacházet někde mezi těmito dvěma hustotami. Když sliji dohromady jeden litr koncentrované HCl a jeden litr koncentrované HNO3, nedostanu dva litry jejich směsi.

Offline

 

#10 23. 02. 2016 19:52

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Srážecí reakce

↑ houbar:

ušetřený čas můžeš zaplnit vymyšlením úderky na Nástěnku pro kolegu :-)

↑ Bedlasky: naprosto souhlasím, také to soustavně opakuji. Zde jsem odhadem vyhodnotila, že s ohledem na koncentrace a hustoty uvedených nasycených roztoků pro účely vyhodnocení úlohy takový "dvojnásobný odhad" postačí. Ale určitě je vhodné ukázat i přesnější výpočet - úloha je z domácí přípravy, tedy čas pro výpočet není nijak omezen a naopak úloha je podnětem pro domácí nastudování i širší látky.

Jelikož aktuálně v plánu mám pečlivě naředit dezinfekční prostředek za účelem umytí podlah, tak během umývání určitě budu rozvažovat na úderkou, ale ani do budoucna se nechystám počítat.

↑ Bedlasky: byl jsi navržen a zvolen k výpočtu. Děkuji, pozdravy a nehoří :-)

Offline

 

#11 23. 02. 2016 20:01 — Editoval Bedlasky (23. 02. 2016 20:01)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Srážecí reakce

↑ jelena:

Děkuji, jenže právě na to jsem se tu chystal dnes zeptat :D. Tato otázka mě velice zajímá - jak vypočítat objem roztoku, když smísím dvě různé látky. Ale na to raději založím nové téma.

Offline

 

#12 24. 02. 2016 16:17

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: Srážecí reakce

↑ jelena:↑ Bedlasky:
Tady se objemová kontrakce zas tak moc neprojeví, přece jen jsou to celkem chemicky podobné roztoky.


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#13 25. 02. 2016 20:41

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Srážecí reakce

↑ houbar:

ano, navíc vzhledem k rozpustnosti CaSO4 s jeho jeho nasyceným roztokem můžeme pracovat při tomto výpočtu jako s vodou. Je tak? Děkuji a pozdravy.

Offline

 

#14 27. 02. 2016 08:28

Jozka2
Příspěvky: 226
Reputace:   13 
 

Re: Srážecí reakce

Uděláme aspoň hrubý odhad:
Koncentrace nasyceného roztoku MgSO4 je při rozpustnosti 35,1g/100g vody a hustotě 1,27g/cm3 2,74nol/dm3, což je současně koncentrace obou iontů.  Koncentrace nasyceného roztoku CaSO4 je 3,02*10^-3mol/dm3.
Pro hrubý odhad zanedbáme objemovou kontrakci a dostaneme výchozí koncentraci SO4-- asi 1,35mol/dm3 a koncentraci Ca++ cca 1,5*10^-3mol/dm3. Koncentrace SO4-- ve srovnání s nasyceným roztokem CaSO4 stoupla asi 900x, koncentrace Ca++ klesla na polovinu, takže musí dál klesnout ještě 450x, aby byl dodržen součin rozpustnosti 9,12*10^-6.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson