Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 05. 2016 14:30 — Editoval Ajax0 (28. 05. 2016 14:31)

Ajax0
Příspěvky: 54
Reputace:   
 

derivace funkce v bodě a ve směru

Dobrý den, narazila jsem na tento příklad ve kterém si nejsem jistá, jak zjistit sklon tečny a rychlost, nevěděl byste někdo ? :)


"Vypočítejte derivaci f v bodě A ve směru s=(3;1). Popište chování dané funkce v bodě v tomto směru s, tj zda je rostoucí/klesající a jak rychle. + odhad sklonu tečny.

$A=[2;-2]$
$\vec{s}=(3;1)$
$f(x;y)=\sqrt{2x-y^{2}+1}$

Zjistila jsem si obor diferenciovatelnosti, vypočítala gradient v bodě A a následně danou derivace v bodě A ve směru s.

$\frac{\partial f}{\partial \vec{s}}(A)= \frac{\sqrt{10}}{2}$

Vím, že směe maximálního růstu je ve směru gradientu a že naopak -grand je směr největšího poklesu. grad(a) = (1;2), z toho porovnala gradient a daný směr a usoudila, že se jedná o rostoucí.

Vim, že derivace funkce v bodě představuje právě směrnici tečny v daném bodě z které bych mohla zjistit sklon tečny podle úhlu. Ale klasickou derivaci = - (parc. derivace podle jedné proměné)/(p.d. podle druhé) nemohu použít, protože se nejedná o fci zadanou implicitně. Nebo to mohu využít i pro explicitně zadanou funkci ?

A podle čeho bych pak mohla zjistit onu rychlost ?

Budu vděčná za každý nápad :)
Díky

Offline

 

#2 29. 05. 2016 10:36

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: derivace funkce v bodě a ve směru

Zdravím,

pokud vyšla derivace v bodě A ve směru vektoru s=(3;1) jako $\frac{\partial f}{\partial \vec{s}}(A)= \frac{\sqrt{10}}{2}$, potom pro posouzení chování funkce v tomto bodě a v tomto směru použiješ jen tento výsledek (udává sklon tečny v zadaných podmínkách, ze znaménka posuzuješ, zda roste nebo klesá a určíš úhel sklonu, což umožní vyhodnotit rychlost).

V bodě A můžeš určit gradient, což bude udávat směr největší "změny" funkce v tomto bodě. Nemusí se shodovat s Tvým zadaným směrem a řekla bych, že ani porovnáním s chováním ve směru gradientu toho moc neposoudíš (pokud nemá směr Tvého vektoru a směr gradientu nějaký speciální vztah, např. je jeden vektor násobkem druhého).

Ale klasickou derivaci = - (parc. derivace podle jedné proměné)/(p.d. podle druhé) nemohu použít, protože se nejedná o fci zadanou implicitně. Nebo to mohu využít i pro explicitně zadanou funkci ?

derivaci ve směru jsi vypočetla. Teď ale máš v plánu použit "klasickou derivaci" :-) Derivaci můžeš určovat jak pro funkci zadanou implicitně, tak i pro explicitní (pokud derivace existuje), ovšem teď nevím, co je účelem tohoto kroku. Zkus si promyslet geometrickou a fyzikální interpretaci Tvého zadání (máte v materiálech obrázky?), zda jsi již všechno splnila, nebo ještě něco potřebuješ - řekla bych, že derivace ve směru je pro Tvé zadání dostačující. Je tak? Děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson