Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 06. 2016 17:47 — Editoval DavidRosko (03. 06. 2016 18:27)

DavidRosko
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: CVUT
Pozice: student
Reputace:   
 

Vektorovy prostor, spodni index.

//forum.matweb.cz/upload3/img/2016-06/68655_Capture.PNG

Omlouvam se pokud je to ulne banalni. Ale nemuzu najit co to vlastne znamena.
Nejak mi nesedi uplne zakladni vec. Jak muzou byt vektory u a v z vektoroveho prostoru? Dyt v tom prostoru sou pouze cisla jako 7,11,13 atd... proste prvocisla vetsi nez 5.
Nebo to chapu blbe? Usoudil jsem podle toho ze Z s dolnim indexem 0 znamen Z vcetne 0.

Prijde mi to jako chyba v zadani. Ale radsi se zeptam. :D

[EDIT]
Jinak polozena otazka
Podle me v tom prostoru $\mathbb{Z}_{p}^{3}$ nejsou u a v. (Ale to se nejspis pletu protoze to spatne chapu)
Co tedy presne znamena ten $\mathbb{Z}_{p}^{3}$ konkretne spodni index p. Podle me je to prostor kde jsou pouze vektory s 3 prvky kde jsou pouze prvocisla vetsi nez 5.

Otazka tedy. Co chapu spatne a jak je to dobre?

Stejne jako kdyz je prostor $\mathbb{N}$ taj jsou to prirozena cisla. A stejna jako u $\mathbb{N}_{0}$ to znamena prirozena s 0. Tak stejny postup jsem pouzil pro tento priklad. Co jsem spatne pochopil a je jinak?

Moc dekuji za radu.

Offline

 

#2 03. 06. 2016 17:57

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Vektorovy prostor, spodni index.

↑ DavidRosko:V literature, ktoru pouzivas, urcite definiciu $Z_p$ najdes a exponent oznacuje kartezsky sucin.

Offline

 

#3 03. 06. 2016 18:11 — Editoval DavidRosko (03. 06. 2016 18:19)

DavidRosko
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: CVUT
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vektorovy prostor, spodni index.

↑ vlado_bb:

Jiz jsem to psal.  "Ale nemuzu najit co to vlastne znamena." I tak moc dekuji za radu.

Ale mohu poprosit o jeste trochu popoustuchnuti? Kartezky soucin vim co znamena. Jaky ma vyznam v tomto pripade? $A \times B = \{(a, b) | a \in A, b \in B\}$ Jak to stim souvisi? kdyz p je napriklad 13? Omlouvam se ale vubec mi ta rada nepomohla.

Zopakuji jeste otazku, jinak polozenou, aby bylo jasne na co se ptam.
Podle me v tom prostoru nejsou u a v. (Ale to se nejspis pletu protoze to spatne chapu)
Co tedy presne znamena ten $\mathbb{Z}_{p}^{3}$. Podle me je to prostor kde jsou pouze vektory s 3 prvky kde jsou pouze prvocisla vetsi nez 5.

Otazka tedy. Co chapu spatne a jak je to dobre?

Stejne jako kdyz je prostor $\mathbb{N}$ taj jsou to prirozena cisla. A stejna jako u $\mathbb{N}_{0}$ to znamena prirozena s 0. Tak stejny postup jsem pouzil pro tento priklad. Co jsem spatne pochopil a je jinak?

Moc dekuji za radu.

Offline

 

#4 03. 06. 2016 18:22

Pritt
Příspěvky: 394
Pozice: student
Reputace:   19 
 

Re: Vektorovy prostor, spodni index.

$(1) \in \mathbb{Z} \nl
\begin{pmatrix}
1 \\ 1  
 \end{pmatrix} \in \mathbb{Z}^2 \nl
\begin{pmatrix}
1 \\ 1 \\1 
 \end{pmatrix} \in \mathbb{Z}^3$

Exponent u vektorového prostoru udává rozměr toho prostoru. Představ si to takhle:
Pokud máš $\mathbb{R}$ tak vektory jsou přímo čísla. Tento prostor je vlastně přímka.
$\mathbb{R}^2$ tento prostor už je rovina, takže pro určení vektoru potřebuješ znát už dvě souřadnice, abys věděl, jak vektor vypadá.

Atd.

Offline

 

#5 03. 06. 2016 18:24 — Editoval DavidRosko (03. 06. 2016 18:28)

DavidRosko
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: CVUT
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vektorovy prostor, spodni index.

↑ Pritt:
Moc dekuji za kratkou a jasnou odpoved. Bouzel to neni ten problem co mam.
Horni index(exponent) chapu co znamena.

Ale ten spodni mi neni jasny a ten me prave zajima. Konkretne to p jakou tam hraje roli.

I tak moc dekuji za odpoved.

Offline

 

#6 03. 06. 2016 18:31 — Editoval Pritt (03. 06. 2016 18:32)

Pritt
Příspěvky: 394
Pozice: student
Reputace:   19 
 

Re: Vektorovy prostor, spodni index.

↑ DavidRosko:

Těžko říct, pokud jsi z FITu, tak tam myslím používají dolní index jako "modulo".
Zápis $\mathbb{Z}^3_p$ tedy může znamenat, že se jedná o vektorový prostor, ve kterém se nacházejí vektory, jejichž souřadnice jsou maximálně mod p. Tedy

$\begin{pmatrix}
1 \\ 2 \\p-1
\end{pmatrix} \in \mathbb{Z}^3_p \nl 
\begin{pmatrix}
1 \\ 2 \\p
\end{pmatrix} \notin \mathbb{Z}^3_p \nl$

Ale to je jenom jedna možnost jak to může být, měl bys to opravdu vyhledat někde ve vašich skriptech.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson