Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 11. 2020 17:22 — Editoval M3rk4n (10. 11. 2020 17:24)

M3rk4n
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: Mendelu
Pozice: student
Reputace:   
 

Třecí síla

Zdravím vás.

Potřeboval bych radu od zkušeného fyzikáře. Jsem studentem bakalářského IT oboru. A vypracovávám bakalářskou práci na téma ohledně řízení pohybu ramen robota.

Potřeboval bych spočítat tření polykarbonátových koleček o hliníkový V-profil. Kolečka doléhaji na skosenou plochu profilu pouze skosenou částí . Tření latexového řemene o polykarbonátové kolečko. A tření řemene o ozubené kolečko. Pro představu přidám odkaz na obrázek vzhledem k tomu, že nejde přiložit dočasně.

https://ctrlv.cz/mkuR

Jelikož mám za sebou jen středoškolskou fyziku a je to docela dávno... Potřeboval bych poradit pouze o jaké tření se jedná a jaký použít správný vzorec o výpočet už bych se s vysokoškolskou matematikou pokusil sám.

Budu vám moc vděčný za radu. Přeji všem hezký den.

Offline

 

#2 10. 11. 2020 19:28

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Třecí síla

Nemyslím si, že se to dá nějak jednoduše spočítat ze základních fyzikálních principů...

Offline

 

#3 10. 11. 2020 20:59

Aleš13
Příspěvky: 329
Reputace:   
 

Re: Třecí síla

Ohledně ozubeného řemenu bude nejlepší prohledat stránky výrobců, mívají tam vzorečky (konkrétní pro jejich řemeny). Počítají to vesměs jako ztrátu výkonu v převodu, ale s tím už se dá pracovat.

Ta plastová kolečka na hliníkové kolejnici bych počítal přes rameno valivého odporu. Ten V-profil to trochu zhorší, ale jako odhad by to mohlo stačit. Pro reálný návrh se to stejně bude muset změřit.

Offline

 

#4 11. 11. 2020 08:58

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Třecí síla

Ad) ↑ Aleš13:

1) účinnost řemenových převodů se dá asi dohledat, to je pravda...a z toho už by se mohlo dát něco spočítat.

2) myslím, že valivý odpor je to poslední, co by na chození rámu mělo vliv. Co já vím, tak většinou to nejvíc drhne boky těch koleček, a tím, že je v drážce nějaký binčus...a tím, že je to celé rozhrkané...

Offline

 

#5 11. 11. 2020 10:54

Mirek2
Příspěvky: 1178
 

Re: Třecí síla

Je to tzv. lanové (vláknové) tření, aspoň v 1. případě.

Offline

 

#6 14. 11. 2020 17:22 — Editoval M3rk4n (14. 11. 2020 17:23)

M3rk4n
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: Mendelu
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Třecí síla

Všem vám moc děkuji za rady. Moc mi pomohly po konzultaci s vedoucím práce jsem se konečně pohnul. Moc vám děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson