Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 05. 2021 22:24 — Editoval pepan_s (07. 05. 2021 11:06)

pepan_s
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Vyjádření vytvořující funkce pomocí jiné vytvořující funkce

Zdravím,
prosím o radu, jak na následující úlohu. Prohledal jsem snad celý internet a takový příklad jsem nenašel.
Označme f(x) vytvořující funkci posloupnosti [mathjax]a_{n}[/mathjax] a g(x) pro poslupnost [mathjax]b_{n}[/mathjax]. Vyjádřete g(x) pomocí f(x), jestliže:
[mathjax]b_{1}[/mathjax] = 1, [mathjax]b_{n}[/mathjax] = 2[mathjax]a_{n}[/mathjax]+5 pro n ≠ 1
a ještě bych se chtěl zeptat, proč n ≠ 1?

Edit:
Následujícího dne jsem se nad tím znova zamyslel a dopracoval jsem se k nějakému výsledku, ale nevím, jestli je to dobře.

f(x)=[mathjax]a_{0}+0x+a_{2}x^{2}+a_{3}x^{3}+... [/mathjax] (0x,  neboť člen [mathjax]a_{1}[/mathjax] není povolen v počáteční podmínce)
g(x)=[mathjax]2a_{0}+5+1*x+(2a_{2}+5)x^{2}+(2a_{3}+5)x^{3}+...[/mathjax] (1*x protože to je v počáteční podmínce)

Po úvaze, jak vyjádřit g(x) pomocí f(x), jsem dospěl k závěru, že [mathjax]g(x)=2*f(x)+5x^{n}+x[/mathjax] (n se nesmí rovnat 1 ze zadání)

Je tento postup cestou ke správnému výsledku nebo jsem při úvaze udělal chybu?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) pepan_s)

#2 07. 05. 2021 19:09

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Vyjádření vytvořující funkce pomocí jiné vytvořující funkce

↑ pepan_s:
Ahoj, asi je to tak triviální, že takový konrétní příklad na internetu není.
1) Nikde není řečeno, že [mathjax]a_1[/mathjax] není definováno.
2) Definice [mathjax]b_n[/mathjax] se liší pro případy kdy n=1 a pro ostatní případy, asi nemá smysl se ptát proč to tak je, prostě je to definice posloupnosti [mathjax]b_n[/mathjax].
3) Nejsem si jist, zda členy s indexem 0 se mají uvažovat, tady bych se asi zeptal zadávajícího.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 07. 05. 2021 19:33

pepan_s
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Vyjádření vytvořující funkce pomocí jiné vytvořující funkce

Díky moc za odpověď.

1) a 2) Aha, rozumím. Takže při vyjádření g(x) pomocí f(x) je naopak zapotřebí odečíst člen [mathjax]a_{1}*x[/mathjax] a přičíst x. Výsledek by tedy vypadal takto? (ještě jsem tam přidal sumu, bez té by to nemělo smysl) [mathjax]g(x)=2*f(x)+\sum_{n=0}^{\infty }5x^{n}+x-a_{1}x[/mathjax]
3) Ano, vždy počítáme i s nulovým indexem.

Offline

 

#4 07. 05. 2021 20:02

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Vyjádření vytvořující funkce pomocí jiné vytvořující funkce

↑ pepan_s:
Řekl bych že ano.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson