Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 09. 2009 11:26

Sharon
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

příklady na posunutí

Počítám domácí úkol, spíš se snažím narýsovat na posunutí a nevím si rady. 1.příklad  - Je dána kružnice k ( S, r) a  ve vnitřní oblasti kružnice k bod A různý od S. Sestrojte všechny rovnoběžníky ABCD, jejichž vrcholy B,C,D leží na kružnici k a strana AB má délku r.
                               
                                                                                                       2. příklad - Sestrojte rovnoběžník ABCD, je-li dáno a= 5 cm, b = 3 cm, úhel epsilon = 120°, kde epsilon = úhel ASB, S je průsečík úhlopříček.

Díky za pomoc!

Offline

 

#2 28. 09. 2009 15:44

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: příklady na posunutí

↑ Sharon:

Zdravím, zadání je ze sbírky "Planimetrie pro gymnázia?" - ve vysledcích jsou základní návody - rozumíš tomu?

a) sestrojit kružnici se středem A, poloměrem r. Bod B je průnikem původní kružnice s novou sestrojenou kružnici. V posunutí AB zobrazit původní kružnici).

b) sestrojit pomocný trojuhelník AB´C (strana AB´=2a, úhel ACB´= 120 stupňů (sestrojit množinu bodu, pod kterou vidíme úsečku AB´pod úhlem 120), těžnice na stranu AB´je totež jako b - sestrojíme ze středu AB´kružnici k o poloměru b. Průník  k s množinou bodu bude bod C. Zbytek se dorysuje pomocí rovnoběžek.

Stačí tak?

Offline

 

#3 28. 09. 2009 16:54

Sharon
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Re: příklady na posunutí

U 1. příkladu nerozumím tomu konci- " v posunutí AB zobrazit původní kružnici" - nevím, zda AB udává směr a velikost posunutí a pak nevím , jak dostanu body C, D.
U 2. přík. - moc nechápu ani když črtám

Offline

 

#4 28. 09. 2009 16:58

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: příklady na posunutí

1. příklad.. ano, AB udává směr a velikost posunutí, bod C získáš jako průnik kružnice k a kružnice posunuté. Bod D pak doplníš tak, aby výsledný obraz byl rovnoběžník (tedy posuneš bod C opět v posunutí AB)


Vesmír má čas.

Offline

 

#5 28. 09. 2009 17:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: příklady na posunutí

↑ Sharon: máš tu sbírku? Pokud se nepohneš tak do 18.00, tak pak "načrtám", pokud nenačrtá někdo z hodných kolegů, děkuji :-)

Offline

 

#6 28. 09. 2009 18:12

Sharon
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Re: příklady na posunutí

Sbírku mám, ale nemám představu, tak jestli to jen trochu jde, tak kousek náčrtu bych potřebovala. Díky

Offline

 

#7 28. 09. 2009 18:15

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: příklady na posunutí

↑ jelena: Pokud jde o mě, tak načrtnuto mám, ale pochybuju, že by se v tom Sharon vyznala, tak to nechám na tobě.


Vesmír má čas.

Offline

 

#8 28. 09. 2009 18:32

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: příklady na posunutí

↑ Tychi: to jsi klidně mohla - v uměleckém provedení jsem byla dosud překonana pouze místním expresionistou, to uznávám :-) Navíc mi odešla tabletová myš, teď tu na stole mám prapodivnou kombinaci hlodavců.

Ale když už jsem slibila (slabší povahy ať nevstupuji :-): tak tady, množina bodu, ze které vidime úsečku pod úhlem 120 stupňů se kreslí dle postupu- konstrukční úlohy, množiny bodů, rýs 10 (kružnicové oblouky). Konstrukci je potřeba napsat podrobně a správně.

Je to alespoň trochu srozumitelné?

Offline

 

#9 28. 09. 2009 18:53

Sharon
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Re: příklady na posunutí

Strašně těžký.

Offline

 

#10 28. 09. 2009 19:03

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: příklady na posunutí

↑ Sharon:
Není to tak strašné, jediné, co ti tak může připadat je ta množina $G(\epsilon)$


Vesmír má čas.

Offline

 

#11 28. 09. 2009 19:04

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: příklady na posunutí

↑ Sharon: který krok není jasný? Nejdřív sestrojujeme trojuhelník AB´C, v tomto trojuhelníku máme základnu (stranu AB´=2a), protiléhlý úhel - "e=120 stupňu" a délku těžnice z vrcholu C na stranu AB´.

Moje kreslení lepší nebude a ani v tom to není. Který krok je potřeba vysvětlit?

Offline

 

#12 28. 09. 2009 19:10

Sharon
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Re: příklady na posunutí

Děkuji, vyšel mi rovnoběžník.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson