Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 10. 2009 22:33

xpedra
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

planimetrie

ahooj:-)..chtěla bych se zeptat na pár příkladů, na který už asi 3 dny hledám řešení a prostě pořád nevim:-(

1.) Je dán bod C, přímka p a kružnice k(S,3cm), /Sp/=4cm, /Cp/=2cm, /CS/=5cm, a body C, S leží v téže polorovině s hraniční přímkou p. Sestrojte všechny pravouhlé rovnoramenné trojuhelníky ABC (C=90°)tak, aby A leželo na p, B leželo na k.           Když sem si myslela že jsem našla ten bod C tak mi prostě za boha nevyšlo to aby byl rovnoramenej:-(..C by se mělo otočit o 90° ale nejde mi to-dostávám s ena tu přímku:-(.

2.) Je dán čtverec ABCD strana a=5cm a bod M uvnitř čtverce-M leží na BD, /MB/=2cm. Sestrojte všechny usečky XY, které mají krajní body X,Y na hranici čtverce tak, aby platilo /MX/ : /MY/ = 4:3               Nemůžu si pomoct ale pořád mi vychází nekonečně mnoho řešení a tak to asi nemá být:-(


3.) Je dán ostrouhlý trojuhelnik ABC. Uvnitř strany BC zvolte dva různé body P. Q. Na straně AB najděte bod X, tak aby součet /PX/ + /QX/ byl nejmenší.                           A to už vubec nevim:-(

Děkuji kdyžtak i za malinkou pomooc:-)

Offline

 

#2 01. 11. 2009 11:15

marnes
Příspěvky: 11184
 

Re: planimetrie

↑ xpedra:
1) Aby jsme si to ujasnili. Bod C je jasně daný, ten nehledáme. Pak otočíme přímky p o 90 st, protože má být pravý úhel u C, tak, aby otočená přímka protla kružnici. Krásně vychází 2 body. tyto body postupně otočím zpět. Máme tedy 2 krásné řešení.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#3 01. 11. 2009 11:30

marnes
Příspěvky: 11184
 

Re: planimetrie

↑ xpedra:
2) Na AB si zvol libovolný bod - K -, veď polopřímku KM.  KM rozděl na 4 díly a od bodu M nanes 3 díly ve směru polopřímky KM. Tam kde je poslední díl, veď rovnoběžku se stranou AB a kde ta rovnoběžka protne BC, tam je bod Y. Vytvoř polopřímku YM a kde protne AB je bod X. Je ještě jedno řešení osově souměrné podle BD


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#4 01. 11. 2009 11:36

marnes
Příspěvky: 11184
 

Re: planimetrie

↑ xpedra:
3) To mi připomíná kulečník, nebo povídku o vráně a sýru

Jde o využití osové souměrnosti, kde osou je AB. V osové souměrnosti AB zobraz body P a Q na P´ a Q´. Vytvoř spojnice PQ´nebo QP´- je to jedno - obě dvě protnou AB v bodě X. A proč je to nejkratší? Protože PQ´je úsečka a to je nejkratší spojnice 2 bodů. Z osové souměrnosti platí, že QX + XP = QX + XP´


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#5 02. 11. 2009 07:24

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: planimetrie

↑ xpedra:↑ marnes:   :-)

Já  přidám obrázek ke 2.př. :

http://forum.matweb.cz/upload/1257143016-IMG.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson