Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 04. 2010 19:53

loran
Příspěvky: 123
Reputace:   
 

Trojúhelník

Dobrý den, prosím o pomoc při řešení
Je dána úsečka B1B  | B1B | = 4,8.Sestrojte všechny pravoúhlé trojúhelníky ABC,pro  které je  B1B těžnicí tb a pravý úhel je u vrcholu C.Jaké podmínky musí splňovat ta, aby existoval aspoň jeden trojúhelník uvedených vlastností?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Tychi)

#2 17. 04. 2010 22:37

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Trojúhelník

Chápu správně, že máme zadanou pouze délku jedné těžnice a úhel u jednoho vrcholu? Takových trojúhelníků ovšem bude nekonečně mnoho.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#3 18. 04. 2010 00:50

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Trojúhelník

↑ Olin:

Zdravím,

chtěji určit podmínky pro "ta" ($t_a$), aby existoval alespoň jeden takový trojuhelník. Něco v tomto smyslu asi.

Offline

 

#4 18. 04. 2010 10:48

loran
Příspěvky: 123
Reputace:   
 

Re: Trojúhelník

↑ jelena:
děkuji za odkaz, ale nějak mě nesedí na zadání mého příkladu. Takovéto příklady jsou pro mě nepochopitelné. Nevím jak mám určit podmínky, když znám jen dvě veličiny.

Offline

 

#5 18. 04. 2010 10:56

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Trojúhelník

↑ loran:

Odvodila jsem velikosti odvesných od velikosti těžnic t_a, t_b a následně velikost přepony. Mám přeponu závislou na parametru t_a. Teď bych diskutovala o alespoň jedne hodnotě parametru t_a vyhovující zadání.

Spíš bych potřebovala upřesnit, kterou část planimetrie berete, abych to více přizpůsobila tomu, co máte probráno (snad se mi to podaří). Děkuji.

Offline

 

#6 18. 04. 2010 14:27

loran
Příspěvky: 123
Reputace:   
 

Re: Trojúhelník

↑ jelena:
Probírali jsme geometrické útvary v rovině a konstrukční úlohy. To byl příklad na písemce a téměř nikdo ho nevypočítal.

Offline

 

#7 18. 04. 2010 17:21

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Trojúhelník

↑ loran:

děkuji.

Vyjádřila jsem odvesny takto:

$a^2=t_b^2-\(\frac{b}{2}\)^2$

$b^2=t_a^2-\(\frac{a}{2}\)^2$

=========

náznak úprav:

$a^2=t_b^2-\frac{t_a^2-\(\frac{a}{2}\)^2}{4}$

$a^2=\frac{16t_b^2-4t_a^2}{15}$

$b^2=\frac{16t_a^2-4t_b^2}{15}$

$c^2=\frac{16t_b^2-4t_a^2}{15}+\frac{16t_a^2-4t_b^2}{15}=\frac{4(t_b^2+t_a^2)}{5}$

S - bod průníku těžníc, spojnice T_a, T_b je středová příčka ABC, v trojuhelníku $ST_aT_b$ musí platit trojuhelníková nerovnost:

$\frac{1}{3}t_a+\frac{1}{3}t_b > \frac12 c$ po dosazení jsem měla kvadratickou nerovnici, ze které jsem určila interval povolený pro t_a.

Ale je to jen nápad, byla bych vděčná za spravedlivou kritiku.

Offline

 

#8 18. 04. 2010 18:49

loran
Příspěvky: 123
Reputace:   
 

Re: Trojúhelník

Já vůbec nevím , jediné co mě na napadlo byla první uvedená rovnice, ale potom už jsem nevěděla co s tím dělat. A už vůbec nevím, jak to mám sestrojit, když neznám nějakou třetí veličinu ( udělala jsem to primitivně - pokus omyl a to tak, že jsem si narýsovala pravý úhel - vrchol C a nanesla úsečku B,B1.Potom jsem přenecla vzdálenost B1C na opačnou stranu a dostala bod A.Nakonec jsem vše propojila.Vím, že je to špatně, ale nic mě nenapdalo jiného). Zítra to snad budem ve škole rozebírat, tak napíšu, jak si to představoval. V každém případě mnohokrát děkuji, jste  SUPER!!!

Offline

 

#9 18. 04. 2010 20:31

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Trojúhelník

↑ loran:

děkuji, ale jak povídám - je to jen nápad.

Tak, jak je zadáno, není trojúhelník určený. Proto pokud máš sestrojit alespoň jeden splňující podmínky, stačí, když sestrojiš nad t_b Thaletovu kružnici, na které zvoliš libovolně bod - vrchol C. Potom přeneseš úsečku CB_1 za B_1. Takový trojuhelník je pravoúhlý a má jednu těžnici o zadané délce.

Všechny pravoúhlé trojúhelníky (dle požadavku zadání) budou mít vrchol C na Thaletove kružnici sestrojené nad t_b. Uvažovala jsem (u žehlení), jak se dá vyznačit množina všech Thaletových kružnic sestrojených nad t_a nebo množina všech úseček procházejícíh 1/3 t_b, ale nic jsem nedouvažovala. Třeba někdo z kolegů, děkuji.

Offline

 

#10 19. 04. 2010 15:40

loran
Příspěvky: 123
Reputace:   
 

Re: Trojúhelník

↑ jelena:
Tak jsem se ve škole opět nic konkrétního nedozvěděla, prý se s tím musíme porvat sami.Jediné co mi u zadání chybělo na konci textu v závorce (pro konstrukci tc = 3,3 cm).
Je dána úsečka B1B  | B1B | = 4,8.Sestrojte všechny pravoúhlé trojúhelníky ABC,pro  které je  B1B těžnicí tb a pravý úhel je u vrcholu C.Jaké podmínky musí splňovat ta, aby existoval aspoň jeden trojúhelník uvedených vlastností? (pro konstrukci tc = 3,3 cm). Ale jak to mám narýsovat?
Mě z té planimetrie snad trefí.

Offline

 

#11 19. 04. 2010 19:14

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Trojúhelník

↑ loran:

Děkuji za doplnění. Ohledně "porvat" - to nevím, jsem taková mirumilovná. Máme podmínky pro $t_a$ stanovit i s ohledem, že máme zadáno $t_c$ nebo všeobecně?

Samotná konstrukce s doplněním $t_c$ by se už podařila:

sestrojime úsečku t_b, nad t_b Thaletovu kružnici. Z bodu S (ve kterém se protnou těžnice a který dělí t_b v poměru 2:1) sestrojíme kružnici o poloměru 2/3 t_c. Kde se protne s Thaletovou, máme bod C. Stačí tak?

Offline

 

#12 19. 04. 2010 20:15

loran
Příspěvky: 123
Reputace:   
 

Re: Trojúhelník

↑ jelena:
Děkuji za vysvětlení, ale ještě moc ne, nevím z kterého místa mám Thaletovu kružnici sestrojit a jak velký poloměr  má být.

Offline

 

#13 19. 04. 2010 20:26

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Trojúhelník

↑ loran:

průměr má být délka t_b=4,8 cm (se středem v polovině t_b sestrojujeme Thaletovu kružnici s poloměrem (1/2)t_b). V pořádku?

Offline

 

#14 19. 04. 2010 20:53

loran
Příspěvky: 123
Reputace:   
 

Re: Trojúhelník

↑ jelena:
jů, konečně mi to vyšlo, já jsem si neuvědomila, že je to jiný trojúhelník BB1C, než , který mám sestrojit ABC.Proto jsem si pořád říkala,že ta kružnice mi neprochází bodem A. Mockrát děkuji, jste opravdu skvělá, takového učitele bych potřebovala

Offline

 

#15 19. 04. 2010 22:32

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Trojúhelník

↑ loran: děkuji za pochvalu.

Ovšem takový učitel potřebuje zcela jiné kvality, než jen umět něco vysvětlovat - a takové kvality nemám. Proto tak obdivuji každého učitele, který nejen vydrží ve škole déle, než 10 minut, má snahu něco naučit a dokonce se u toho usmívá (naposledy jsem takto obdivovala učitelku milého syna, ta je skvelá, co dokáže).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson