Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 04. 2010 20:18

petulkaaa
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Konstrukční úlohy

Pomohl by mi někdo vyřešit dvě konstrukční úlohy? Vůbec nevím, kde začít. Pravděpodobně jsou na podobném principu. Díky předem:)

1) Jsou dány 2 kružnice k1 (O, r=3,5 cm), k2 (S, r=2,5 cm), OS=7 cm. Sestrojte všechny přímky p tak, aby obě kružnice k1 i k2 vytínaly na přímce p stejně dlouhé tětivy délky 4 cm.

2) Je dána kružnice k (O, r=4 cm) a bod A (OA=3 cm). Sestrojte všechny tětivy XY kružnice k, které mají délku 6 cm a procházejí bodem A.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Dana1)

#2 23. 04. 2010 21:14 — Editoval frank_horrigan (23. 04. 2010 21:16)

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: Konstrukční úlohy

↑ petulkaaa:

Ukazes nam obrazky, cos (a jak) jsi pokousela udelat?  Na tech ti pak snaz vysvetlime, co delas blbe :)


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#3 24. 04. 2010 01:01

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Konstrukční úlohy

↑ frank_horrigan: když kolegyňka neví, kde začit? To toho z pohledu na bilý papír moc nevysvětlíme.

↑ petulkaaa: doporučuji před zadáním dotazu používat tlačítko Hledat, většina těchto úloh je již vyřešena. Obě úlohy jsou v odkazu od kolegyňky gadgetky, děkuji. Případně se poptat na nejasné kroky.

Ať se vede.

Offline

 

#4 24. 04. 2010 11:25

petulkaaa
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Konstrukční úlohy

Omlouvám se, že jsem se nepodívala, ale v tom příkladu z té seminární práce mají navíc zadanou přímku a já mám jen ty dvě kružnice. Stejně nevím, jak to mám řešit:( Geometrie mně vůbec nejde...

Offline

 

#5 24. 04. 2010 12:10 — Editoval frank_horrigan (24. 04. 2010 13:45)

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: Konstrukční úlohy

↑ petulkaaa:

Tak k tomu druhemu ukolu, udelal jsem ti takovy rychly náčrtek, jak to bude vypadat, tak si to přerýsuj do sešitu. Proste (a jednoduse tahas pravitko pres bod A a tehdy, kdy bude mit tetiva delku 6, tak ji nakreslis. Nic tezkeho.. K tomu prvnimu si delam obrazek, vydrz :)
http://forum.matweb.cz/upload/1272103810-Untitled.png

EDIT: kolegynka Jelena mela dobrou věcnou, vim, ze to neni uplne profi a nesplnuje to ucel daneho problemu (ja to teda timhle zpusobem vzdycky obcházel, abych si usnadnil práci). Ok, nastuduji postup a pokusim se ti polopate vysvetlit, co s tim. ten obrazek samozrejme plati (uz mam i ten druhy) - zverejnim az budu moct k tomu dát i pár (snad správných) slov :)

EDIT2: pomoci toho .PDFka, co davala gadgetka bys II. priklad mela byt schopna sestrojit, za vyuziti otoceni. Jak je ve zminenem souboru popsáno, sestrojis si libovolnou tetivu o delce 6 a kruznici, ktera vyjadruje vsechny body o vzdalenosti 3cm od stredu (bod A tedy bude prvkem teto kruznice). Vzniknou ti dva otocene body A, ktere jsou prvkem te libovolne tetivy (a cela tetiva, kterou hledas, je tedy otocena). Takze si vezmi bod A (ten mas dany) a bod A', ktery ti vzniknul protnutim te libovolne tetivy s kruznici o r=3 a celou tetivu otoc o uhel definovany A' a A se stredem O. Docela dobrej obrazek mas v tom .pdfku, novy kreslit myslim nemusim :)


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#6 24. 04. 2010 12:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Konstrukční úlohy

↑ frank_horrigan:

Moc se omlouvám, že vstupuji do výkladu.

Prosím, není možné sestrojovat něco jen tak, že "tahaš pravitko"! - když se podíváš do pdf, do kterého se odkazuji, tak je použito shodných zobrazení. Od toho se prosím odraz (je tam stejná úloha k 2.)

A podobně je to i k úloze 1) - nastudovat si Shodná zobrazení - buď z Internetu nebo z učebnice Planimetrie pro gymnazia nebo z Poláka, v odkazu je velmi podobná úloha také.

Pozor na toto téma - hodí se prostudovat. Moc se omlouvám, ale opravdu nemám čas, abych něco vyřešila a za chvilku musím odjet.

Věřím však, že se to pomoci materiálů pohne spravnýcm směrem i bez mého dohledu. Ať se vede.

Offline

 

#7 24. 04. 2010 14:29 — Editoval frank_horrigan (24. 04. 2010 14:39)

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: Konstrukční úlohy

↑ petulkaaa:

Ted jsem si nastudoval, jak to resit, a dochazim k zaveru, ze tu primku, kterou nemas, docela potrebujes, ma-li mit dana uloha smysl. V opacnem pripade je tech primek nekonecne mnoho, protoze ta primka ti de facto urcuje kudy (smer) presne pujde ta primka spolecna pro obe tetivy - kdyz se nad tim tak zamyslim, nenapada mne nic lepsiho.

EDIT: nebo nepotrebujes primo primku, ale aspon jednoznacne zadano, jak jsou dane kruznice usporadane, tedy nejaky vektor - z tohoto zadani ti muze ta mensi kruznice "obihat" tu vetsi v zadane vzdalenosti (a nebo taky vetsi "obihat" tu mensi) - proto nekonecne mnoho. Mozna prijde nekdo s necim lepsim, vic ja bohuzel nejsem schopen z toho dostat


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#8 25. 04. 2010 00:12 — Editoval jelena (25. 04. 2010 08:28)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Konstrukční úlohy

↑ petulkaaa:, ↑ frank_horrigan:

k zadání 1. Myslím, že situace je určena umístěním kružnic (dle zadání nemají společný bod), proto již můžeme začit předpokladem, že úloha je vyřešena a situaci si načrtnout, jak si to představujeme. Na menší kružnici tětiva musí být bliž poloměru, na větší - má být dal, ale obě dve dle zadání leží na jedné přímce. Proto máme pouze jdnu přímku nad středem a jednu přímku pod středem, co to splňuje.

Když se podiváme na náčrt, tak by mělo napadnout, že povede na stjnolehlost kružnic, ke kterým požadované tětivy budou ležet na společné tečné pomocných kružnic.

Proto sestrojíme v každé kružnici pomocnou tětivu o délce 4 cm - úplně libovolně, kde v kružnici bude. Sestrojime tak, že zvolime na kružnici jeden bod a z tohoto bodu kružítkem vyznačíme délku 4 cm. Najdeme střed těchto pomocných tětiv a sestrojíme pomocné kružnice (červené). Poloměry těchto kružnic budou = vzdálenosti od středu původní kružnice do středu příslušné tětivy.

Na závěr už zbývá sestrojit společné tečny pomocných kružnic. Takové tečny vytnou na kružnicích požadované tětivy.

Náznak obrázku.

Pro pořádek - zadání je z Petákové, kap. 10.9, č. 62.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson