Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 05. 2010 11:53

petulkaaa
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Konstrukční úloha - geometrická zobrazení v rovině

Mám přímku AB a na ní bod C. Najděte kružnici k tak, aby A leželo na k a C leželo také na k.

Nevím, jestli mám dobrou úvahu, ale myslím, že má tato úloha nekonečně mnoho řešení.

Nejdřívě jsem si udělala přímku AB a na ní bod C (mezi body A a B). Aby kružnice k procházela těmito body, musí její střed ležet na ose úsečky AC. Ale pak už je jedno, kde bude střed ležet, ne? Pokaždé projde body A i C, pokud vezmeme poloměr |SC|, popř. |SA|. Jen se chci přesvědčit, jestli je moje úvaha správná. Zadání mám opsané od pana učitele, takže je možné, že něco zapomněl dopsat. Ještě jednu nějakou vlastnost.

Díky za odpovědi!

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Dana1)

#2 02. 05. 2010 12:04 — Editoval frank_horrigan (02. 05. 2010 12:04)

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: Konstrukční úloha - geometrická zobrazení v rovině

↑ petulkaaa:

Ja si myslim, ze ta kruznice bude jenom jedna. Primku mas jasne zadanou (tedy jednu). Body také, stred kruznce bude na stredu (ose) usecky AC - taky spravne. Ale zaroven musi byt na usecce AC, nikoli pouze na té ose :) Polomer kruznice bude AS, resp. CS. Zkus si to namalovat :)


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#3 02. 05. 2010 12:21

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: Konstrukční úloha - geometrická zobrazení v rovině

↑ frank_horrigan:Ale v zadání se nic neříká o tom, že by střed kružnice měl ležet na přímce AB.
Takhle jak je to tu zadané, má petulkaaa pravdu, že je jich nekonečně mnoho.


Vesmír má čas.

Offline

 

#4 02. 05. 2010 14:20

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: Konstrukční úloha - geometrická zobrazení v rovině

↑ Tychi:

Mela jsi pravdu :) Opravdu si to budu muset kreslit, bez toho si komplikuju práci :) Omluva z mé strany :)


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#5 02. 05. 2010 15:15

petulkaaa
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Konstrukční úloha - geometrická zobrazení v rovině

Díky díky... myslela jsem si to. Není zadané, že AC je průměr. Kdyby byl, tak je to jasný a jedno řešení, ale jinak nekonečně mnoho nebo v zadání něco chybí. Ještě jednou díky moc!!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson