Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 06. 2010 16:32

Waorderon
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Slovní úloha

Zdravím,
potřeboval bych poradit s jedním příkladem. :-)
………
Zadání příkladu:
Sedm dlaždičů by vydláždilo prostranství před obchodím domem za 14 hodin. Po dvou hodinách jim přišlo pomoci pět dlaždičů.
Za jak dlouho bude práce hotová?

Řešení podle učenice:

7 dlaždičů … 12 hodin
12 dlaždičů … x hodin

$x=\frac{12*7}{12}$
$x=7$
$7+2=9$

Práce bude hotová za 9 hodin.
…………

V učebnici je v zadání asi tisková chyba, místo 14 hodin tam má být 12 hodin (nebo v řešení je chyba, ale to je teď jedno). Problém je ten, že nechápu, proč je řešení tak jednoduché. Podle mě by toto řešení platilo, kdyby těch 7 dlaždičů ty první 2 hodiny nepracovalo a potom začali pracovat až přišlo těch dalších 5 dlaždičů. Ale kdyby ty první 2 hodiny těch 7 dlaždičů pracovalo, udělalo by $\frac{2}{12}$ (po opravě zadání „14 hodin -> 12 hodin“) práce a potom co by přišlo zbylých 5 dlaždičů by na celkový počet 12 dlaždičů zbylo $\frac{10}{12}$ práce a to už by jim netrvalo 7 hodin.
Možná se pletu a vůbec jsem to nepochopil. :-)   

Příklad je z učebnice Prověrky z matematiky, autor RNDr. Jan Slouka, nakladatelství FIN, rok 1992, na straně 122.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) byk7)

#2 30. 06. 2010 16:44

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Slovní úloha

↑ Waorderon:
Je to dobře a tisková chyba tam není. V té rovnici je 12 hodin, které potřebuje 7 dlaždičů na dodělání práce (už dvě hodiny pracovali). A pak ta úvaha krásne funguje.

a to $x$ je doba potřebná na dodělání práce.


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#3 30. 06. 2010 17:02

Waorderon
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: Slovní úloha

↑ zdenek1:

Aha :-) Už jsem to pochopil. :-)
Díky moc ;-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson