Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 03. 2011 16:36

roman91
Příspěvky: 50
Reputace:   
 

náhodný jev

ahoj potřeboval bych poradit s touto úlohou, vůbec si totiž nejsem jist těmi slovními odpovědmi, snažil jsem se vycházet z toho co sem našel na wikipedii moc děkuji :)
Česká banka pro venkov má na pobočce v Horní Lhotě celkem 1000 zákazníků, z toho 800 jich má při svém účtu zřízenou debetní platební kartu, 600 kreditní platební kartu a 500 zákazníků má zřízeny obě dvě nabízené karty.

Co je sjednocením jevů "zákazník má zřízenu debetní platební kartu" a "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"? jako odpoved sem vybral: zákazník má zřízenu pouze debentní kartu (musí nastat oba dva jevy)?

Co je průnikem jevů "zákazník má zřízenu debetní platební kartu" a "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"?
tady jsem opět vybral: zákazník má zřízenou pouze debetní kartu (musí nastat alespon jeden z jevů)

Co je jevem opačným k "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"?
zákazník má zřízenu pouze kreditní platební kartu

Co je rozdílem k "zákazník má zřízenu alespoň jednu platební kartu" a "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"?
zákazník má zřízenou kreditní nebo debetní platební kartu nebo obě dvě (musí nastat jev A ale jev B nenastane)

u každé z odpovědí jsou stejné možnosti http://www.sdilej.eu/pics/5aa0cef292f36 … 938ac1.jpg

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) jelena)

#2 02. 03. 2011 18:17

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: náhodný jev

Zdravím,

když jsem si zakreslila množinu všech zákazníků banky, vyšlo mi, že 100 zákazníků nemá žádnou kartu. Souhlasí to?

Potom mám jiné výsledky u odpovědí (myslím, že u všech), zkus překontrolovat.

Ještě k pojmům:

Co je sjednocením jevů "zákazník má zřízenu debetní platební kartu" a "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"? jako odpoved sem vybral: zákazník má zřízenu pouze debentní kartu (musí nastat oba dva jevy)?

Co je průnikem jevů "zákazník má zřízenu debetní platební kartu" a "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"?
tady jsem opět vybral: zákazník má zřízenou pouze debetní kartu (musí nastat alespon jeden z jevů)

sjednocení je "alespoň jeden z nich".

průník je "oba jevy zároveň"

Případně obrázky od kolegy, děkuji.

Offline

 

#3 03. 03. 2011 17:30

roman91
Příspěvky: 50
Reputace:   
 

Re: náhodný jev

↑ jelena: ano těch 100 zákazníků souhlasí (600-500=100 + 800)
jako průnik bych asi zvolil zákazník nemá zřízenou žádnou platební kartu nebo jen jednu z uvedených, jinak už opravdu nevím

Offline

 

#4 03. 03. 2011 22:50

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: náhodný jev

↑ roman91:

Snad jsem to dokontrolovala a jen to bych opravila:

Co je sjednocením jevů "zákazník má zřízenu debetní platební kartu" a "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"? jako odpoved sem vybral: zákazník má zřízenu pouze debentní kartu (musí nastat oba dva jevy)?

Zákazník má debetní platební kartu nebo nemá žádnou.

Zbytek se mi zdá v pořádku.

Offline

 

#5 05. 03. 2011 12:00

roman91
Příspěvky: 50
Reputace:   
 

Re: náhodný jev

↑ jelena: moc děkuju

Offline

 

#6 08. 03. 2011 15:09 — Editoval Beda70 (08. 03. 2011 15:13)

Beda70
Host
 

Re: náhodný jev

↑ jelena:
Mně se nezdá zbytek v pořádku.

Třetí otázka: Co je jevem opačným k "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"?
romanova odpověď: zákazník má zřízenu pouze kreditní platební kartu
Moje odpověď: "Opačný jev" a "nemá zřízenu kreditní platební kartu" je vlastně dvojitá negace, takže vychází "má zřízenu kreditní platební kartu". Čili "má zřízenu pouze kreditní platební kartu" je špatně. Jelikož u toho stupidního testu s předloženými odpověďmi (to přímo nesnáším!) nelze odpověď "má zřízenu kreditní platební kartu" vybrat, nezbývá než vybrat "žádná z uvedených odpovědí není správná".

Čtvrtá otázka: Co je rozdílem k "zákazník má zřízenu alespoň jednu platební kartu" a "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"?
romanova odpověď: zákazník má zřízenou kreditní nebo debetní platební kartu nebo obě dvě (musí nastat jev A ale jev B nenastane)
Moje odpověď: Při romanově symbolice A = "zákazník má zřízenu alespoň jednu platební kartu" a B = "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu" jde o to rozluštit co je "A bez B" (A \ B). Jak známo, "A bez B" je totéž jako "A průnik s jevem opačným k B". A jsme zase u třetí otázky: jev opačný k B je "zákazník má zřízenu kreditní platební kartu". A dále: průnik k "zákazník má zřízenu alespoň jednu platební kartu" a "zákazník má zřízenu kreditní platební kartu" je zcela zřejmě "zákazník má zřízenu kreditní platební kartu". Tedy stejný výsledek jako u třetí otázky.

Tolik od "zelenáče" (učil jsem booleovskou algebru pár let).

 

#7 08. 03. 2011 15:43

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: náhodný jev

↑ Beda70:

Děkuji, označila jsem téma za nevyřešené, k problému nemám co doplnit, omlouvám se.

Offline

 

#8 19. 03. 2011 17:12

roman91
Příspěvky: 50
Reputace:   
 

Re: náhodný jev

↑ Beda70:↑ jelena:
ahoj jenom tak pro zajímavost sem dám správné odpovědi :) , třeba bude někdo za  rok řešit stejné zadání a třeba zapátrá sem
Co je sjednocením jevů "zákazník má zřízenu debetní platební kartu" a
"zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"?  Správná odpověď: žádná z uvedených odpovědí není správná

Co je průnikem jevů "zákazník má zřízenu debetní platební kartu" a
"zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"? Správná odpověď: zákazník má zřízenu pouze debetní platební kartu

Co je jevem opačným k "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"Správná odpověď: žádná z uvedených odpovědí není správná

Co je rozdílem k "zákazník má zřízenu alespoň jednu platební kartu"
a "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"? Správná odpověď: zákazník má zřízenu pouze debetní platební kartu

Offline

 

#9 07. 10. 2012 21:18

barageba
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: JČU - EF
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: náhodný jev

ahoj mohla bych se zeptat jak vyšli odpovědi 2,3 a 4 ??? :-) 1. tedy vyšla 100, ale zajímal by mě ten zbytek... děkuji za info

Offline

 

#10 08. 10. 2012 00:10

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: náhodný jev

↑ barageba:

Zdravím,

mám dojem, že kolega ↑ roman91: vypsal správné odpovědí ve svém příspěvku. Ale kontrolovat už se mi nechce.

Offline

 

#11 08. 10. 2012 14:43

barageba
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: JČU - EF
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: náhodný jev

↑ jelena: bohužel je tam odpověď pouze jen na 1 a zbytek už né

Offline

 

#12 08. 10. 2012 15:38

chelsea111
Příspěvky: 48
Reputace:   
 

Re: náhodný jev

Ahoj, já mám stejné zadání jako kolega, ale jiné příklady, tak bych chtěl poprosit o pomoc, zda to mám správně.

Zadání:
Česká banka pro venkov má na pobočce v Horní Lhotě celkem 1000 zákazníků, z toho 800 jich má při svém účtu zřízenou debetní platební kartu (DPK), 600 kreditní platební kartu (KPK) a 500 zákazníků má zřízeny obě dvě nabízené karty.

Příklad 1:
Co je sjednocením jevů "zákazník nemá zřízenu debetní platební kartu" a "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"? Kolik takových zákazníků je?

Příklad 2:
Co je průnikem jevů "zákazník nemá zřízenu debetní platební kartu" a "zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"? Kolik takových zákazníků je?

Příklad 3:
Co je jevem opačným k "zákazník nemá zřízenu debetní platební kartu"? Kolik takových zákazníků je?

Příklad 4:
Co je rozdílem k "zákazník má zřízenu alespoň jednu platební kartu" a "zákazník nemá zřízenu debetní platební kartu"? Kolik takových zákazníků je?


Moje řešení:
Příklad 1:
nemá DPK = má jen KPK + žádná = (100 + 100)
nemá KPK = má jen DPK + žádná = (300 + 100)
Výsledek: zákazník nemá zřízenou žádnou platební kartu nebo jednu z nich, a je jich 500

Příklad 2:
nemá DPK = má jen KPK + žádná = (100 + 100)
nemá KPK = má jen DPK + žádná = (300 + 100)
Výsledek: nemá žádnou kartu, a je jich 100

Příklad 3:
má DPK = má jen DPK + má obě = (300 + 500)
Výsledek: má zřízenu DPK, tudíž v tomto příkladě je to žádná odpověď, a je jich 800

Příklad 4:
alespoň 1 = má jen KPk + má jen DPK + má obě = (100 + 300 + 500)
nemá DPK = má jen KPK + žádnou = (100 + 100)
Výsledek: má zřízenu DPK, tudíž v tomto příkladě je to žádná odpověď, a je jich 800

Je to tak dobře?
Předem děkuji za odpověď ;-).

Offline

 

#13 08. 10. 2012 15:51

anavim
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: EF JČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: náhodný jev

Přikládám můj-podobný úkol (je to vše správné, alepsoň to moodle říká)

Česká banka pro venkov má na pobočce v Horní Lhotě celkem 100 zákazníků, z toho 90 jich má při svém účtu zřízenou debetní platební kartu, 40 kreditní platební kartu a 30 zákazníků má zřízeny obě dvě nabízené karty.

Co je sjednocením jevů "zákazník nemá zřízenu debetní platební kartu" a
"zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"?

-zákazník nemá zřízenou žádnou platebné kartu, nebo jen jednu z uvedených
Kolik takových zákazníků je?-70


Co je průnikem jevů "zákazník nemá zřízenu debetní platební kartu" a
"zákazník nemá zřízenu kreditní platební kartu"?
-zákazník nemá zřízenou žádnou platební kartu

Kolik takových zákazníků je?-0


Co je jevem opačným k "zákazník má zřízenu debetní platební kartu"?

-žádná z uvedených odpovědé není správná

Kolik takových zákazníků je?-10


Co je rozdílem k "zákazník má zřízenu alespoň jednu platební kartu"
a "zákazník má zřízenu debetní platební kartu"?

-zákazník má zřízenou pouze kreditní platební kartu
Kolik takových zákazníků je? -10

Offline

 

#14 13. 10. 2012 19:03 Příspěvek uživatele barageba byl skryt uživatelem barageba.

#15 13. 10. 2012 19:07

barageba
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: JČU - EF
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: náhodný jev

↑ anavim: mohu se zeptat na vypočítání 4. příkladu ?
Docela nechápu rozdíl

jestli to chápu dobře tak tedy rozdíl je že jev A nastane a jev B nenastane (čili negace)
takže jestliže alespoň jednu ( jednu, dvě tři či více...) má 100 lidi pak debetni platebni kartu ma 90lidi a timpadem 100-90 =10 chapu to dobře??

Offline

 

#16 13. 10. 2012 19:54 — Editoval anavim (13. 10. 2012 21:29)

anavim
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: EF JČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: náhodný jev

↑ barageba:

Presne tak, A-B, a je to 10, respektive z jevu A se odecte jev B, takze jestli je jev dva obe karty, a jev b jen jedna, tak reseni je ta co zbyde...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson