Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 05. 2011 22:13

Cermix
Místo: Morava
Příspěvky: 230
Reputace:   
 

Světlo

Na střední nás učili, že světlo se MUSÍ šířit rychlostí světla (trochu krkolomné, ale snad mě chápete :D) Takže... několik dotazů.
1) proč se světlo ve vzduchu (vodě, octu, oleji atd) šíří pomaleji?
2) s jedním kamarádem vedeme takovou debatu jak zpomalit světlo (nebo ho zastavit).. Chci se ještě zeptat.. Je možné magnetickou, či elektromagnetickou silou ohnout světlo? pokud ano, tak si představte, že máme obrovský supersilný magnet kilového tvaru s dutinou uvnitř.. magnetické pole uvnitř je všude stejné... dejme tomu, že by se dovnitř dostalo světlo.. nějak... nemělo by náhodou stagnovat ve středu koule?.. (myslím, že je to celé blbost, ale on mě tak zblbnul, že se prostě musím zeptat :D)


Žádné experimentování byť sebevíc intenzivní nedokáže, že mám pravdu, ale jediný experiment však může prokázat, že se mýlím.
Albert Einstein

Offline

 

#2 07. 05. 2011 22:35 — Editoval o.neill (07. 05. 2011 22:35)

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: Světlo

No já tomu tak úplně nerozumím, ale je to asi takhle: světlo je elektromagnetické vlnění a šíření elektrického a magnetického pole závisí na permitivitě a permeabilitě, konkrétně $v=\frac{1}{\varepsilon\mu}$. Podle kvantové teorie se světlo šíří tuším stále stejně rychle, akorát v hustších prostředích klikatě. Velice spomalit a dokonce i zastavit světlo se povedlo nějaký ženský, která za to myslim dostala i nobelovu cenu, zastavovala ho někde ve velmi podchlazenejch atomech sodíku. Jinak světlo navenek nevykazuje žádné elektrické ani magnetické vlastnosti, nelze ho tedy ohýbat magnetickým ani elektrickým polem. Dá se však ohnout gravitací, což je ale trošku nepraktické.

Offline

 

#3 07. 05. 2011 22:38 — Editoval Pavel Brožek (07. 05. 2011 22:45)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Světlo

↑ Cermix:

1) Myslím, že celkem uspokojivé vysvětlení najdeš zde na wikipedii.

2) Co je „kilový tvar“? Měl to být „kulový tvar“? Není mi jasné jak si to představuješ. Jako kouli, v které bude homogenní magnetické pole?

Pokud vím (ale jistý si teď úplně nejsem), tak rozptyl fotonu na fotonu je možný, takže foton „pocítí“ magnetické pole (magnetické pole „působí“ na ostatní částice elektromagnetickou interakcí, kterou právě zprostředkovávají fotony). Ale asi ten efekt bude velmi malý.

Offline

 

#4 07. 05. 2011 23:05

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 864
Reputace:   61 
 

Re: Světlo

To je vcelku zajímavá otázka. Chápu, že rychlost světla závisí na optické hustotě prostředí, ale co je příčinou různosti optické hustoty? Například u skel přídavkem těžkých prvků (Barya, či Olova) vznikne vysokoindexové sklo. Takže tady by to mohlo být závislé na přítomnosti velmi těžkých prvků, ale co diamant, který je známý jedním z nejvyšších indexů lomu a přitom je složen pouze z uhlíku o nízkém atomovém čísle. Jeho krystalová mřížka je však dána velkou blízkostí atomů a tím i velkou hustotou, takže v tom by mohl být zakopaný pes. Ale co třeba tekutý sirouhlík jenž se pyšní taktéž vysokým indexem lomu, jeho hustota je 1.216 g/cm3 není příliš velká a neobsahuje příliš těžké prvky....


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#5 07. 05. 2011 23:06

o.neill
Místo: Nymburk
Příspěvky: 327
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   24 
 

Re: Světlo

No fotony mezi sebou interferovat rozhodně mohou http://cs.wikipedia.org/wiki/Interferen … v.C4.9Btla kvůli tomu se třeba barevně lesknou bubliny. Já myslel jako že se nedá ovlivňovat elektromagnetické vlnění elektrickým nebo magnetickým polem, ale s jiným elektromagnetickým vlněním reagovat může

Offline

 

#6 07. 05. 2011 23:32

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Světlo

↑ o.neill:

Já ale nemluvím o interferenci, na kterou odkazuješ. Myslím interakci dvou fotonů. Jeden je ten, co „reprezentuje světlo“, které zkoumám, druhý je ten, co zprostředkovává působení elektromagnetického pole.

(Ale přiznávám, že kvantovou teorii pole mám tenhle rok poprvé, takže tomu ještě příliš nerozumím. Nedokážu si představit, jak taková interakce fotonu s elektromagnetickým polem může vypadat, na internetu jsem o tom bohužel nic nenašel.)

Offline

 

#7 08. 05. 2011 01:00

Cermix
Místo: Morava
Příspěvky: 230
Reputace:   
 

Re: Světlo

Takže.. magnetické (či elektromagnetické) pole "ohne" světlo? Dobrá. Tak dejme tomu, že máme super mega extra silny magnet KULOVÉHO tvaru (s dutinou) a uvnitř homogenní magnetické pole do kterého proudí nějakým záhadným způsobem světlo.. Mělo by se světlo teoreticky ustálit ve středu té koule a "zůstat na místě" prostě, že fotony se nebudou hýbat?


Žádné experimentování byť sebevíc intenzivní nedokáže, že mám pravdu, ale jediný experiment však může prokázat, že se mýlím.
Albert Einstein

Offline

 

#8 08. 05. 2011 01:07

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Světlo

↑ Cermix:

Je přece jedno, jak bude vypadat magnet, který vytvoří to pole. Podstatné je pouze to, jaké pole vytvoří. A ty říkáš, že to pole, které vytvoří, má být homogenní. Tak proč tam přidávat předpoklad kulového magnetu. Jednodušší je předpokládat, že pole je homogenní v celém prostoru.

Jakým způsobem bude pole na foton působit ale nedokážu říct. Ale rozhodně to nebude ustálení ve středu koule, to místo není ničím význačné (pole je homogenní).

Offline

 

#9 08. 05. 2011 11:44

Cermix
Místo: Morava
Příspěvky: 230
Reputace:   
 

Re: Světlo

Z toho co tady čtu mi chcete říct, že se neví, jestli se světlo skutečně v nějakém prostředí zpomaluje, nebo se pohybuje "cik cak"?


Žádné experimentování byť sebevíc intenzivní nedokáže, že mám pravdu, ale jediný experiment však může prokázat, že se mýlím.
Albert Einstein

Offline

 

#10 08. 05. 2011 14:40

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Světlo

↑ Cermix:
"klikatě" asi není ten nejlepší termín.
Světlo se v prostředí pohybje (zjednodušeně) následujícím způsobem: Letí si foton (rychlostí světla ve vakuu). Ten narazí čas od času na částici prostředí (atom) a ta ho absorbuje. Tím částice přejde do excitovaného stavu a foton není - nikam se nepohybuje. Excitovaný stav ovšem není stabilní a po nějaké době částice přejde do základního stavu a přebytečnou energii vyzáří v podobě fotonu. Tenhle proces může být dost komplikovaný, protože atom může přecházet do základního stavu přes různé mezistavy, takže frekvence vyzářeného fotonu (fotonů) nemusí být stejná jako frekvence pohlceného fotonu.  Emitovaný foton se dál pohybuje rychlostí světla ve vakuu. Celý ten proces "absorbce - emitace" ale nějakou dobu trvá, takže člověk (který samozřejmě procesy na atomární úrovni nevnímá) dospívá k závěru, že světlo se v prostředí zpomalí.

A toto se .  Tak dobře, jak jen ve fyzice můžeš něco vědět.


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#11 08. 05. 2011 20:19

Cermix
Místo: Morava
Příspěvky: 230
Reputace:   
 

Re: Světlo

Paráda, tak teď je mi to jasné. Díky moc.


Žádné experimentování byť sebevíc intenzivní nedokáže, že mám pravdu, ale jediný experiment však může prokázat, že se mýlím.
Albert Einstein

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson