Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 01. 2012 11:05

vachotka
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Spektrální rozklad - ortonormalizace

Dobrý den,

přestože je v tomto období již asi většina ze zde přítomných alergická na slovní spojení "Spektrální rozklad", poprosil bych o pomoc s vyhledáním chyby v mém příkladě.

Mám matici:

$\left ( \begin{matrix} 1 && 1 && 1 \\ 1 && 0 && 0 \\ 1 && 0 && 0 \\  \end{matrix} \right )$

Na tomto fóru stokrát omílaným výpočtem jsem došel k vlastním číslům [0,-1,2] a k vlastním vektorům v_1=[0,-1,1]t, v_2=[-1,1,1] a v_3=[2,1,1]t.

Dle Wolframu jsou vlastní čísla a vektory vypočteny správně, viz:
Odkaz

Ověřením jsem zjistil, že vektory jsou ortogonální. V tomto bodě končí má jistota a žádám o pomoc. Provedu normalizaci a z výsledných prvků sestavím matici Q, k ní matici Q^T a diag. matici D.


Můj výpočet normalizace a sestavení výsledných matic

Ovšem zkouška A = Q^T * D * Q mi ani po několika propočítáních nevyšla. Výpočet zkoušky se mi bohužel nepodařilo naskenovat v čitelné podobě.

Našel by se někdo ochotný, kdo by mi poradil v čem dělám chybu?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) vachotka)

#2 06. 01. 2012 11:43

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Spektrální rozklad - ortonormalizace

Zdravím,

přestože je v tomto období již asi většina ze zde přítomných alergická na slovní spojení "Spektrální rozklad"

:-) no ani ne, tento rok je to daleko lepší, než předchozí. A příspělo se k tom, že i vážený Administrátor něco ujasňoval. V tématu, jak ujasňoval, kolega také měl problém se zkouškou - v příspěvku 6 mám vloženou jeho zkoušku do Wolfram (nebo v úvodním tématu mám šablonu zkoušky).

V Tebou uvedeném postupu jsem zatím chybu nenašla. Vlož ještě svou zkoušku sem - odkazem na Wolfram, děkuji.

Offline

 

#3 06. 01. 2012 13:02

vachotka
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Spektrální rozklad - ortonormalizace

Ve Wolframu to vyjde, ale na papíře ne :-(

1. část, 2. část

Když dělám první část na papír, tak mi ve třetím sloupci vyjde

$\left ( \begin{matrix}  2*\frac2{\sqrt6} \\  2*\frac1{\sqrt6} \\ 2*\frac1{\sqrt6}  \\  \end{matrix} \right )$

Zřejmě něco násobím špatně, každopádně díky za nasměrování na ověření správnosti samotného řešení.

Offline

 

#4 06. 01. 2012 13:23

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Spektrální rozklad - ortonormalizace

↑ vachotka:

děkuji, máš to v pořádku - před matici ve Wolfram je 1/3, tedy na 1. pozici posledního sloupce $\frac{1}{3}\cdot 2\sqrt 6$ je totez jako mas $2\cdot \frac{2}{\sqrt{6}}$. Ostatní také. Dokážeš si to již upravit, že totež?

Jinak, pokud Wolfram kontroluje jako OK, tak bych tomu věřila.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson