Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 11. 2008 22:15

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Kategorie pro zajímavé úlohy

Už je to asi dva týdny, co na fóru padl návrh (zde) na přesunutí zajímavých úloh a případné založení nové kategorie pro ně. Všichni zúčastnění souhlasili, nikdo nebyl proti. Mohl bych tedy poprosit o vyjádření někoho, kdo to může zařídit? (Jestli se nepletu tak to je jen Lukee)

Offline

 

#2 07. 11. 2008 14:36

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

OK, není problém. Jen se ještě dohodnout na podobě — stačí jedno téma „zajímavé úlohy“ nebo to ještě nějak roztřídit jak navrhuje Lishaak? Případně jen „zajímavé SŠ úlohy“ a „zajímavé VŠ úlohy“?


2+2=4

Offline

 

#3 07. 11. 2008 14:39

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ Lukee:
Podle mě stačí   "Zajímavé úlohy"


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#4 07. 11. 2008 14:50

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ Cheop:

Podle me to nestaci, velmi bych prosil alespon to rozdeleni na SS a VS, kdyz uz by to jemnejsi rozdeleni dalo moc prace.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#5 07. 11. 2008 15:09

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

Zajímalo by mě, jak by to v praxi probíhalo. Zda by do této nové sekce byly přesunuty i úlohy, které se řešily již v minulosti.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#6 07. 11. 2008 15:13

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ Pavel:
Můžu ti dát moderátorská práva a vé svém volném čase tam ta témata můžeš klidně přesunout :-). Nezdá se mi pravděpodobné, že by se do toho někomu chtělo, ale iniciativě se samozřejmě meze nekladou.

↑ Lishaak:
Jemnější rozdělení by nedalo prakticky žádnou práci navíc, jen nevím, jestli by to mělo smysl — nemám absolutně žádnou představu, kolik tady takových zajímavých úloh je a asi by bylo blbý, kdyby v každé spešl sekci byly tři, čtyři témata.


2+2=4

Offline

 

#7 07. 11. 2008 15:19

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

Podle mě stačí VŠ a SŠ. Dál bych to nepitval. Čím více kategorií, tím větší bordel.

Offline

 

#8 07. 11. 2008 15:26

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ halogan:

Nebo take cim vice kategorii tim vetsi poradek, zalezi na uhlu pohledu a na poctu prikladu. Kdyz budu mit cas a chut, tak tady na foru ty priklady vyhledam a popresouvam.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#9 07. 11. 2008 15:27

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ halogan:

Co tak sekci VŠ rozdělit podle kursů, které se obvykle učí na VŠ - matematická analýza, algebra, pravděpodobnost a statistika, teorie čísel, logika atd.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#10 07. 11. 2008 15:42

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ Pavel:

Navrhuju toto rozdeleni VS matematiky:

Matematicke struktury  -  obecne o zobrazenich, relacich, usporadanich apod.
Matematicka analyza    -  vsichni vime o co jde
Algebra                         -  linearni algebra, univerzalni algebra, cisla apod.
Diskretni matematika    -  kombinatorika, grafy atd.
Pravdepodobnost a statistika  - vsichni vime o co jde
Logika                           -  nejen formalni logika, ale take ruzne hricky, hadanky, falesne dukazy atd.
Ostatni                          -  co se neveslo jinam


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#11 07. 11. 2008 15:58

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ Lishaak:

Souhlas. Sekci SŠ bych rozdělil např. podle kapitol nějaké sbírky maturitních příkladů.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#12 07. 11. 2008 16:25

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

Moje představa je spíš oddělit obyčejné příklady od těch, ke kterým se někdo bude vracet. Nechal bych tedy kategorie SŠ a VŠ tak jak jsou, maximálně rozdělil VŠ na látku ryze vysokoškolskou a "středoškolskou část", protože velkou část vysokoškolkých témat tvoří středoškolská látka, kterou ale nezná vysokoškolák.

Kategorii zajímavé příklady (už její název většinu lidí odradí tam psát obyčejné příklady) bych rozdělil minimálně na
- Analýza
- Ostatní
Nevím jestli v oborech, které jmenoval Liskaak by bylo dost témat, ale dalšímu dělení se nebráním.

↑ Lukee:

Minimálně ty úlohy, do kterých jsem se zapojil, by pro mě nebyl problém vyhledat.

Offline

 

#13 09. 11. 2008 12:13

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

Takže názory se různí, není nad demokracii :-). Večer založím dvě nová témata — „Zajímavé SŠ úlohy“ a „Zajímavé VŠ úlohy“. Pokud někdo zásadně nesouhlasí, má ještě možnost se vyjádřit.

Ostatní sekce se mi měnit nechce, IMHO se těch v průměru deset vzniklých témat denně v pohodě vleze jen do VŠ/SŠ. Ale možná bych mohl změnit sekci „Funkcionální programování“ na něco obecnějšího, protože tahle sekce tady prakticky chátrá. Takže další anketa: Smazat celou sekci „Funkcionální programování“ nebo to přejmenovat třeba na „Algoritmy a programování“? Nevím kolik je tady informatiků/programátorů, ale s obecnými algoritmy bychom poradit mohli, když už ne s konkrétním jazykem.


2+2=4

Offline

 

#14 09. 11. 2008 13:50

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ Lukee:
Ja nemohu jinak, nez si stat za mnou navrzenym rozdelenim zajimavych prikladu z VS. Ostatni kategorie me tolik nezajimaji, samozrejme uz stavajici bych nijak nemenil, vsechno funguje hezky.

Ale tu vysokou skolu bych opravdu rad rozdelil. Dobre, dejme tomu, ze struktury a algebra jsou tam spis kvuli uplnosti, ale aspon to logiku, analyzu a ostatni bych tam videl rad (prosimprosim). Osobne si myslim, ze vubec ale vubec nevadi, ze nektera kategorie bude docasne prazdna. Alespon se pro priste vyhneme podobne sahodlouhe diskuzi, zda nahodou nepridat kategorii Diskretni matematika protoze se nam v analyze mnozi priklady z kombinatoriky a grafu. Za dalsiho pul roku prijde nekdo, ze v sekci ostatni se mnozi priklady z lingebry a ze by bylo vhodne pridat kategorii algebra. A zase se bude diskutovat, jestl ano, a jestli ne a blablabla. Tak to udelejme rovnou a basta fidly. Kdyz bude kategorie matematicke struktury prazdna cely pristi rok a pul, myslim ze nikomu z nas se nebude spat hur, nez se mu spi dnes.

Napad se zmenou funkcionalniho programovai na algoritmy a programovani vitam.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#15 09. 11. 2008 14:09

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ Lukee:Zdravím, :-)
já bych se přimlouvala za přejmenování funkcionálního programování na Algoritmy a programování. Zdá se mi název takový přístupnější i pro nás "neinformatiky" .


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#16 09. 11. 2008 14:29 — Editoval BrozekP (10. 11. 2008 17:47)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

Souhlasím s Lishaakem, že podrobnější dělení zajímavých příkladů by asi bylo vhodnější. Se změnou na Algoritmy a programování souhlasím.

Kde vlastně kategorie zajímavých úloh budou na hlavní stránce? Vůbec by mi nevadilo, kdyby až pod Souvisejícíma předmětama, aspoň nebudou tak na ráně.

Offline

 

#17 09. 11. 2008 14:36

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

OK, programování budiž přejmenováno.

A dobrá, zajímavé úlohy rozdělíme ještě detailněji jak píše ↑ Lishaak:. Ale SŠ úlohy už bych nedělil — souhlas?


2+2=4

Offline

 

#18 10. 11. 2008 17:49

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ Lukee:

Za mě souhlas :-)

Offline

 

#19 11. 11. 2008 20:09

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

Sekce zajímavé příklady byla založena. Struktura odpovídá tomu, co napsal ↑ Lishaak:.


2+2=4

Offline

 

#20 11. 11. 2008 20:15

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

↑ Lukee:

Díky :-)

Ujme se tedy někdo přesouvání úloh? (Já bych se nebránil :-)

Offline

 

#21 11. 11. 2008 21:13

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Kategorie pro zajímavé úlohy

Nektere ulohy urcite presunu ja, ale nemohu samozrejme slibit, ze presunu vsechny, ani ze to bude alespon vetsina z nich. Jinak dekuji mnohokrat Lukeemu, ze vyslysel me prani ohledne kategorii, osobne by se mi tam ale hodila i kategorie Ostatni (na kterou se nejak zapomnelo, prestoze ji ve svem vyctu uvadim) kam clovek napise ulohu, ktera bud nema zarazeni do zadne kategorie, nebo si neni jisty, kam ma patrit.

EDIT: Jo a jest jedna vec, vypada to, ze nikdo zatim nema moderatorske prava do zadne ze techto sekci. Zatim jsem presunul tri priklady do stredni skoly, ale nemohu napriklad zmenit jejich nadpis na neco vice popisneho.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson