Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 05. 2012 16:52

Dalsi Uzivatelske Jmeno
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Konstrukce trojúhelníku, zadán poměr stran

Ahoj, mám toto: Sestrojte trojúhelník ABC, znáte-li c, $\alpha $, b : a = 2 : 1. Udělejte náčrtek, napište postup řešení a určete počet možných řešení.

Mám teorii, jak to řešit, jen nevím, jestli správnou, tak bych byla moc vděčná za komentář:

1) sestrojím tedy úsečku AB délky c
2) pak polopřímku AX která svírá s AB úhel alfa

no a teď bych použila Apolloniovu kružnici:

3) nanesla bych třeba na tu polopřímku AX, co už tam mám, z obou stran od bodu A délku 2 (vzniknou body C, D)

4) udělám rovnoběžku k polopřímce AX, která povede bodem B, tam pak u bodu B na jednu stranu odměřím 1 délku (vznikne bod E)

5) spojím body CE a DE, což mi protne přímku AB ve dvou bodech, které mi určí kružnici řekněme k

6) řešení tedy pak bude průnik kružnice k a polopřímky AX? (počet řešení pak buď 2, 1, žádné)

Dává to smysl? Nevím, jestli tam takhle dobře používám tu Apolloniovu kružnici. Děkuji

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Dalsi Uzivatelske Jmeno)

#2 26. 05. 2012 18:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Konstrukce trojúhelníku, zadán poměr stran

Zdravím,

možná by bylo dobré doplnit, v jakém smyslu zde používáš Apolloniovu kružnici, nedokázala jsem si vysvětlit. Děkuji.

Mně se jeví pohodlnější sestrojit pomocný trojúhelník AB´C´, ve kterém |B´C´| jsou 2 jednotky, |C´A| je 1 jednotka, úhel B´AC´ je alfa. Potom prodloužit AB´ na délku c a rovnoběžně dostrojit zbývající strany (využití stejnolehlosti).

Může být? Děkuji.

Offline

 

#3 26. 05. 2012 18:59

Dalsi Uzivatelske Jmeno
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Konstrukce trojúhelníku, zadán poměr stran

Děkuju za odpověď,

tak stejnolehlost mě nenapadla, pravda, asi by to bylo jednodušší, díky za inspiraci.
Zkusím sem dát obrázek, jak to myslím s tou kružnicí, snad se to povede.


http://forum.matweb.cz/upload3/img/2012-05/51472_Apolloniova%2Bkru%25C5%25BEnice.jpg

Offline

 

#4 26. 05. 2012 19:01

Dalsi Uzivatelske Jmeno
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Konstrukce trojúhelníku, zadán poměr stran

Páni:), povedlo se. Je z toho vidět, jak to myslím? Že kde by se mi protla kružnice s tou polopřímkou AX (X jsem zapomněla popsat...), tam by byly body C.

Offline

 

#5 27. 05. 2012 00:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Konstrukce trojúhelníku, zadán poměr stran

Děkuji, já si asi představuji trochu jinak sestrojení Apoll. kružnice. Začnu úsečkou AB a úhlem alfa.
Pomocí techniky dělení úsečky v poměru 2:1 rozdělím úsečku AB a dostanu bod K (polopřímku AX jsem použila zároveň jako pomocnou pro dělení úsečky AB).
Na přímce AY za bod B přemístím stejnou délku jako AB, tak mám |AL|:|BL|=2:1.

úsečka KL je poloměrem Apoll. kružnice, tu sestrojím a najdu průsečík s AX.

Souhlasí to s představou, co máš?

Obrázek velmi strašný :-) Kružnici již na obrázku nemám.

Offline

 

#6 27. 05. 2012 15:48

Dalsi Uzivatelske Jmeno
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Konstrukce trojúhelníku, zadán poměr stran

Zdravím,

ano, myslím, že se to shoduje s představou, co mám já, akorát jak na to koukám, tak já si konstruuju ten poměr špatně, takže mám delší stranu a... ale jinak ano:), moc děkuji za pomoc.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson