Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 09. 2012 00:37

Adasz
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Goniometrická rovnice

Potřeboval bych pouze potvrdit výsledek a postup, jelikož k tomuto příkladu nemám výsledek, moc děkuji.$\frac{3 sin x}{cos^2 x}-2=0$

Po roznásobení a úpravě pomocí goniometrických vzorců, následné substituci mi vyšla kvadratická rovnice s kořeny $a_{1}=2$ a $a_{2}=-\frac{1}{2}$. První kořen jsem logicky vyřadil, jelikož sinus nikdy nenabývá hodnoty 2, takže mi zůstal jen druhý. Z tabulkových hodnot jsem poté "vyčetl", že výsledek by měl být $x\in \{\frac{7}{6}\pi ; \frac{11}{6}\pi  \}$. Snad je to teda správně :)

Offline

 

#2 23. 09. 2012 01:37

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Goniometrická rovnice

Zdravím.

Pro kontrolu, úrava teda vychází $\frac{3\sin x}{\cos^2 x} - 2 = 0 \leadsto 2\sin^2 x + 3\sin x - 2 = 0$, je to tak? Po substituci teda $2a^2 + 3a - 2 = 0$. U téhle kvadr. rovnice ale nemáš správně určené kořeny – prohodils jim znaménka, má vyjít $a_1 = -2$, $a_2 = \frac{1}{2}$.

Od toho se pak odvíjí špatný výsledek celé rovnice. Ale i tak mi tam trošku chybí to, že těch řešení má být nekonečně mnoho, ne jen dvě (když k nějakému kořeni přičtu nějaký násobek 2pi, tak je to zase kořen).


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson