Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 10. 2012 21:46

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

rýsovací prkna

ahoj, mám v plánu si pořídit rýsovací prkno k rýsování technických výkresů
hledal jsem na internetu, chtěl bych se vás zeptat, snad někdo má zkušenosti s rýsováním na stolech/prknech/deskách a mohl by mi pomoct
budu rýsovat formáty A4 a A3, většinou to budou technické výkresy součástek, spojů, strojů... (studuji teoretický základ strojního inženýrství na FS ČVUT, máme hodně výkresů)

na internetu jsem našel nějaké nabídky
http://www.pos-praha.cz/prod--rysovaci- … -plus-633/
http://www.pos-praha.cz/prod--rysovaci-prkno-a3-76/
http://www.velkoobchodplus.cz/21473-rys … 45-/?run=0
samozřejmě je tam toho více, teď mi to nějak nešlo hledat

do formátu prkna A3 doufám, že připnu i A4? když né pomocí těch připínáků (jako na ubrus na stůl - jsou k dostání k některým prknům), tak pomocí lepicí pásky (poradili byste jakou pásku, abych to potom neodtrhl?), nebo na A3 a pak oříznout

máte prosím někdo dobrou zkušenost s určitým výrobkem? co byste mi poradili k výběru? např. je lepší mít milimetrovou síť? usnadní mi to práci výrazně? je výrazně snazší a rychlejší a čistší pracovat na prkně, než jak já doposud na nerovném dřevotřískovém stole pomocí trojúhelníku a úhloměru?

děkuji za rady

Offline

 

#2 26. 10. 2012 23:17

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: rýsovací prkna

Taky zdravím, nechceš raději využít akademické licence a stáhnout si zdarma nějaký 2D nebo ještě lépe 3D CAD, např. Autodesk Inventor? Určitě jsi tuto možnost už zvážil, ale stejně ji ještě připomenu. Pokud po vás nějaký učitel chce výkresy tužkou (nedej bože inkoustem), tak se nad tím pousměj, těch pár měsíců to přežij a věz, že od druhého semestru už na PC rýsuje prakticky každý (a i vyučující to doporučují). Výhody myslím uvádět není potřeba.

Offline

 

#3 27. 10. 2012 11:23

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: rýsovací prkna

↑ FliegenderZirkus: vidíš to takhle přímo? já jsem nad tím samozřejmě uvažoval, ale jelikož jsem amatér s technickým kreslením, tak že bych se to naučil a až potom využíval programů

Offline

 

#4 27. 10. 2012 15:45

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: rýsovací prkna

Ahoj v prváku nemá cenu kreslit v Inventoru nebo Autocadu. Většina strojních fakult zjistila, že lidi neumí kreslit v ruce. Takže si projdeš celej prvák kreslení v ruce. U nás to dokonce bylo bez pravítka (jen část výkresů).

Ale to rýsovací prkno využiješ a hodně tě to ušetří čas.

http://www.velkoobchodplus.cz/21473-rys … a3-/?run=0

Tohle k tomu taky není na škodu k tomu přikoupit.

Osobně mám asi to poslední, ale kupoval jsem ho asi před 4 roky (?) a stálo trošku míň.

A pokud ses neučil v žádném modelovacím programu (Inventor, Solid, Catia ..) tak bych uvažoval o stažení některého programu a zkoušet si amatérsky dělat "podomácku" výkresy a modely. Ono pak od druháku se to na těch vejškách, kord na ČVUT FS bere automaticky, že máš základy v některým z těhle programů.

Ale jinak to prkno si kup, určitě ho využiješ ;)

Offline

 

#5 27. 10. 2012 15:55

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: rýsovací prkna

↑ Jan Jícha: dík za radu, docela se to shoduje s mým názorem, že nejdříve si osvojit výkresy v ruce (co si budem povídat, udělat výkres je jedna věc, kótovat správně druhá :)), pak až někdy v dalším ročníku na kompu, i když asi jsou povoleny varianty jak ručně, tak na kompu

na příslušenství jsem koukal a hlavu si určitě pořídím, dík za názor

Offline

 

#6 27. 10. 2012 16:09

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: rýsovací prkna

↑ mikl3:

Tak naučit se dělat výkresy od ruky, je dobrý. Ono když budeš pak v nějaký firmě, nebo na brigádě, tak přijde vedoucí a řekne, že si představuje něco "takovýho (teď tě dá informace)" nakreslit, a nebude tam u tebe čekat až to vymodeluješ v Inventoru. Vezmeš papír a tužku a načrtneš to rychle.

Kótovat se stejně naučíš z těch programů, myslím tím - kam a jak kótovat. Nemluvím o překótování - to je věc teorie :-P

Jinak kdybys měl ještě otázky ohledně Strojnictví apod. ptej se :-)))

Offline

 

#7 27. 10. 2012 16:20

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: rýsovací prkna

↑ Jan Jícha: očekávej zával PM :D děkuji

Offline

 

#8 28. 10. 2012 22:22

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: rýsovací prkna

Ačkoli rozhodnutí už asi padlo, neodpustím si ještě reakci:

Jan Jícha napsal(a):

↑ mikl3:
...přijde vedoucí a řekne, že si představuje něco "takovýho (teď tě dá informace)" nakreslit, a nebude tam u tebe čekat až to vymodeluješ v Inventoru. Vezmeš papír a tužku a načrtneš to rychle.

A jak v této situaci pomůže to prkno? Skicování a tvorba výkresové dokumentace jsou jabka a hrušky. Umět kreslit od ruky se vyplatí ve spoustě technických oborů (já to třeba bohužel neumím), ale souvislost s rýsováním podle pravítka moc nevidím. Pořád to vidím jako vyhozené peníze a krám zabírající místo.

V dnešní „době plastové“ se člověk denně setkává s tvarově složitými součástkami, které nelze zobrazit pomocí úseček a kružnic. V tu chvíli je 3D model povýšen na součást výrobní dokumentace, protože neexistuje jeho jednoznačné 2D zobrazení pohledy a řezy. Čím dřív si na to člověk začne zvykat, tím líp!

Offline

 

#9 29. 10. 2012 16:14

Strejda
Zelenáč
Příspěvky: 17
Škola: SPŠ stavební
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: rýsovací prkna

Čau já si výkresy na prkno lepil izolepou, doporučuji ti takovou papírovou izolepu, odborný název nwm.  Jinak bych ti doporučoval větší prkno :) , jestli na něj máš místo. Jo a jedna rada na závěr: :D Až budeš od někoho nákej výkres opisovat, tak si ho přilep na skleněnej stul a podsvtit si to lapičkou a nebo si to ve škole přilep na okno.....

Offline

 

#10 29. 10. 2012 17:11

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: rýsovací prkna

↑ Strejda: možná myslíš papírové pásky, ty jsem si už pořídil :D
k věci druhé, zásadně neopisuji :D (i když to tak zcela pravda není)
k věci vážné, prkno a hlavu jsem si objednal

Offline

 

#11 29. 10. 2012 17:26

Strejda
Zelenáč
Příspěvky: 17
Škola: SPŠ stavební
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: rýsovací prkna

JJ papírové pásky :)

Offline

 

#12 30. 10. 2012 09:17

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: rýsovací prkna

↑ Strejda:
Zdravím, tomu co popisuješ se říká "okenní afinita"

Offline

 

#13 30. 10. 2012 09:51

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: rýsovací prkna

↑ Honzc:

jak jsme diskutovali na Setkání, tak na Východě je to dveřní afinita - jelikož se sundavaly prosklené dveře za účelem nahrazení za дралоскоп. Výhodou dveří je možnost mít plochu pro různé nápoje. Ale my jsme kreslili pořád A0.

Jinak si také myslím, že pořízení prkna je zbytečná investice, stačí kvalitní sklo, které vyřeší nerovné dřevotřískové stoly.

Zdravím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson