Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 11. 2012 12:33

Filth
Příspěvky: 52
Reputace:   
 

Stejnolehlost - Příklad 1

Zdravím,
mohl bych Vás poprosit o radu ?
Mám příklad:
Do půlkruhu s průměrem AB vepište čtverec XYUV tak, aby jeho strana XY ležela na průměru AB.

Jediné, co jsem v podstatě udělal je, že jsem si nakreslil půlkruh a určil střed stejnolehlosti v bodě S ( střed AB)
Dál, již nevím jak...
Děkuji vám:)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 11. 11. 2012 12:52

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: Stejnolehlost - Příklad 1

Ahoj ↑ Filth:,
skús najskôr "vpísať" do polkruhu taký (pomocný) švorec K'L'M'N', ktorý ešte nemá všetky vlastnosti, ktoré má mať - napríklad je "menší" ako treba. Nech ale jeho strana K'L' je časťou úsečky AB a nech je umiestnená "symetricky", takže jej stred je v bode S (strede úsečky AB). Zvoľme si bod S za stred rovnoľahlosti. Hľadaný štvorec KLMN je obrazom štvorca K'L'M'N' v rovnoľahlosti so stredom S a neznámym koeficientom k. To nám ale nevadí, že ten koeficient je neznámy - dôležité je to, že vieme, že stred rovnoľahlosti, vzor a obraz musia ležať na jednej priamke. Hľadajme body M, N výsledného štvorca. Bod M bude obrazom M' v zmienenej rovnoľahlosti, takže musí ležať na spojnici SM'. Bod M ale musí ležať aj na danej polkružnici...
Už vieš, ako na to?


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#3 11. 11. 2012 13:20

Filth
Příspěvky: 52
Reputace:   
 

Re: Stejnolehlost - Příklad 1

Tedy, narýsoval jsem si to, jak jsi psala. Sestrojil pomocný čtverec, ten byl vyšší než celý půlkruh.  Pak jsem spojil body N a M s čárkou se S. Kde mi to protlo, vznikl hledaný čtverec... Chápu to správně ?

Offline

 

#4 11. 11. 2012 14:31

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: Stejnolehlost - Příklad 1

Áno ↑ Filth:, tak som to myslela. Doporučovala som síce skôr nejaký menší štvorec (zdá sa mi to tak prehľadnejšie - ale to je vec vkusu), no aj Tvoj je dobrý. Získal si teda body M, N na polkružnici, a teraz už stačí spostiť kolmice na AB a získame K, L. Dobrá finta s tým pomocným štvorcom, čo povieš?


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#5 11. 11. 2012 22:22

Filth
Příspěvky: 52
Reputace:   
 

Re: Stejnolehlost - Příklad 1

povím, děkuji Ti mnohokrát ! :-)), Já si myslel, že tam musím sestrojit pomocný "Něco", ale nevěděl jsem jak. Ještě jednou děkuji :)

Offline

 

#6 28. 09. 2014 11:56

melmenka
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Stejnolehlost - Příklad 1

↑ Arabela:

Ahoj ! Snažila jsem se narýsovat příkla podle tvého postupu, ale nedaří se mi. Mohla by si to narýsovat, vyfotit a přidat to 
do této diskuse? Díky ;)

Offline

 

#7 28. 09. 2014 12:07 — Editoval misaH (28. 09. 2014 12:08)

misaH
Příspěvky: 13438
 

Re: Stejnolehlost - Příklad 1

↑ melmenka:

1. AB

2. S ...  stred AB; polkružnica s priemerom AB

3. X'Y'  úsečka na X'Y' , S je stred X'Y'

4. Štvorec X'Y'U'V'

5. Polpriamky SU', SV'
.
6. Priesečníky polpriamok s polkružnicou sú body U, V

Offline

 

#8 28. 09. 2014 17:42

melmenka
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Stejnolehlost - Příklad 1

↑ misaH:
Díky ;) Zachránila jsi mě ;)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson