Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 12. 2008 23:06

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Co myslíte? Mým favoritem je goniometrie, zvláště goniometrické rovnice. Přijde mi, že na rozdíl od drtivé většiny SŠ učiva zpravidla vyžadují jakýsi odhad, který z mnoha možných kroků bude v danou situaci nejvhodnější.

Samozřejmě je to individuální, ale pro většinu bych to viděl takto.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#2 12. 12. 2008 23:11

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ Olin:
Pre mňa bolo najťažšie to, čo ma nebavilo, teda kombinatorika a pravdepodobnosť. Túto oblasť z duše nenávidím, pretože sa výsledky výpočtov len ťažko dajú overiť. To nie je ako skúška správnosti pri rovniciach :-) Najviac ma vedelo naštvať, keď mi na písomke vyšla pravdepodobnosť p = 0,125 a správne bolo 0,13 aj nejaké drobné :-( Na druhej strane to spolužiakom šlo celkom od ruky. Zasa pri diferenciálnom počte som bol na strednej škole o míľu dopredu od ostatných :-)) Preto lebo ma to bavilo.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#3 12. 12. 2008 23:17 — Editoval krida (12. 12. 2008 23:18)

krida
Příspěvky: 27
Reputace:   
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Podle mě bylo na střední nejhorší "shodná a podobná zobrazení" je tam moc teorie :) , jinak si myslim že středoškolská matematika byla až moc jednoduchá a naučili sme se toho až moc málo :)

Offline

 

#4 12. 12. 2008 23:55

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Ještě jsem nedokončil studia, takže možná integrály budou peklo, ale pro mě bylo nejhorším:

1) Kombinatorika + pravděpodobnost
2) Geometrie, ve které se používalo nějaké promítání, shodná zobrazení a takové ty záležitosti a já to v tom nikdy neviděl.

Offline

 

#5 13. 12. 2008 00:52

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Jak pro koho. Záleží na prostorové představivosti, analytickém myšlení, paměti, schopnosti se koncentrovat a nenasekat chyby v dlouhém výpočtu ... myslím, že pro většinu lidí stereometrie a kombinatorika, protože vyžadují tu představivost. Pro zbytek asi integrály.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#6 13. 12. 2008 08:13

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Pro mě byly nejhorší suverénně kuželosečky a příklady typu: Sestrojte tečnu ke, napiště rovnici paraboly rovnoběžnou s ... atd atd... Snad už to uvidim jen minimálně :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#7 13. 12. 2008 08:46

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Ahoj :),

   pro mne byl (a stále je) nejtěžší příkald ze střední tento: "Napište kolik přímek (rovin, ...) je určeno X (např. deseti) body v prostoru, když žádné čtyři ..., když čtyři lež..., ....". Tenhle příklad mi proste nejde, ikdyž se mi na střední kombinatorika líbila a bavila mne, tak s tímhle jsem měl vždycky probémy (pak se to vyřešilo, ale teď už to znovu nedám .().

Offline

 

#8 13. 12. 2008 10:54

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Zdravím vás v tomto tématu :-)
Já zrovna teda nemusím finanční matematiku :-(
Shodou okolností s ní ted´ pomáhám jednomu středoškoláku. Snad, že jsem nikdy žádné finance neměla, tak třeba je to tím . :-)
A co také zrovna není moje oblíbené , jsou příklady na pravděpodobnost, i když si myslím , že je to v podstatě taková "matematická kuchařka" .


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#9 13. 12. 2008 11:18

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Je pravda, že kombinatoriku teprve začínáme brát, takže nemohu posoudit, jaké bude mít na lidi dopady.

Šlo mi hlavně o to, co nešlo ostatním, "matematicky průměrným" lidem, ale vaše pohledy jsou také podnětné :-)


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#10 13. 12. 2008 11:39 — Editoval gladiator01 (13. 12. 2008 11:40)

gladiator01
Místo: Jindřichův Hradec
Příspěvky: 1587
Škola: ZČU FAV - SWI
Pozice: absolvent
Reputace:   53 
Web
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ Olin:

Souhlasím s Olinem a Lukaszhem mě taky nejvíce nešla goniometrie a kombinatorika (pravděpodobnost). Asi, že se u toho musí myslet? :)


Naděje jako svíce jas, potěší srdce štvané, čím temnější je noční čas, tím zářivěji plane.
VIVERE - MILITARE EST (Seneca)
Vím, že nic nevím. - Sokrates

Offline

 

#11 13. 12. 2008 17:32

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Goniometrie mi nepřišla tak složitá, problém u ní byl u kreslení grafů. Moje zručná ruka odmítala kreslit pěkné grafy :)

Offline

 

#12 15. 12. 2008 23:59

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Zdravím vás :-)

nejvíce nudné - analytická geometrie a komplexní čísla,

nejhuře vysvětlitelné - konstrukce na základě posunutí nebo otočení,

nejzajimavejší - historické poznámky psané drobným písmem.

Offline

 

#13 16. 12. 2008 00:08

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ jelena:

Ještě nudnější jsou úpravy algebraických výrazů a xté derivace hnusných zlomků.

Ono by se toho našlo.

Offline

 

#14 23. 01. 2009 19:31

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ krida:

můj člověk, shodná zobrazení- to je peklo! .... i letos v semináři- to bylo ještě horší .. fuj .. a vůbec ke geometrii nemám moc vztah ...


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#15 23. 01. 2009 19:35 — Editoval Nattramet (23. 01. 2009 20:01)

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ Nattramet:

No a koukám, že goniometrie a kombinatorika nejsou moc oblíbené ... tak to se dalo, gonio je parádní a to druhé se dá přežít, pořád to není geometrie :D ... A Komplexní čísla někdo pomlouval? :-) To bych si trofla říct, že je asi nejlehčí učivo střední - proto (NEKECÁM!)  > 4/5 třídy měly 4 a 5 na kompozici - ne, to nebylo komplexnimi cisly (a bilo to do oci!!!) , ale oni jsou desni ignoranti a vubec nic nedelaji do matiky, i kdyz mame pomerne prisnou ucitelku (ale uz nas ma moc rada a polevila trochu, chyba, ale porad z ni je velky respekt) ...


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#16 23. 01. 2009 19:52

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ Nattramet:Zdravím ,:-)
nedá mi to : čísly ... vzor město .. městy .. tvrdé y.
Jinak s tebou souhlasím, není to matematikou je to leností studentů . Naštěstí ne všech.Hezký večer :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#17 23. 01. 2009 20:01

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ Ivana:

jej, tak ted se cervenam! todle ja nesnasim, kdyz nekdo napise (takove hrubky hloupe) a smeju se tu hloupym namitkam typu- psal jsem na rychlo ... si jednu vrazim za todle ... diky, to je to, ze si po sobe nidky nic nectu :)


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#18 23. 01. 2009 20:27

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ Nattramet: :-)

Mýliti se je lidské, ...já se také nadělám chyb....  :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#19 24. 01. 2009 11:51

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Musím říci, že kombinatorika není pro mě to pravé. Naopak ale třeba goniometrii jsem snášel velmi dobře. Geometrie mi také nevadí, jen bych nechtěl dostat stejné zadání jako ↑ ttopi:. Totiž netroufl bych si narýsovat parabolu rovnoběžnou s něčím ...
:-))

Offline

 

#20 24. 01. 2009 16:33

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

:) Osobně bych zavedla reformu ve školství a to následující- oddělit matematiku od geometrie :))) Co bychom tím om tím získali?? Jedno by nekazilo druhému známky (záleží na jednotlivcích, kdo má co raději) a hlavně bychom tím získali více matematiky týdně :)) Tedy třebas jednou týdně zvlášť geometrie a matematiku bez geo 3x, nejlepe aspon 4x týdně ... a to s tím,že geometrie jako samostatný předmět by se tak učil třebas jen dva roky (to ale trochu pořádněji, než teď, když 2 roky ... :-)) ) a mám tím na mysli všeobacnější školy, jako gymnázia, na technických je to asi vůbec jinak s tou matikou .. :-)))


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#21 24. 01. 2009 17:53

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

Matematika 4x tydne plus jeste geometrie zvlast? To by teda bylo zabijacke :-). Ja osobne jsem proto, aby na vseobecnych skolach bylo povinne matematiky co nejmene. Ne ani tak co se tyce do poctu hodin jako spis co do mnozstvi probirane latky.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#22 24. 01. 2009 17:57

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ Nattramet:

Ale to je nemyslitelné. Matematika je geometrie. Geometrie je matematika. Prostě tak.

Co se týče reformy - taky bych byl pro omezení - zvlášt diferenciální a integrální počet podle mě na střední škole (nepočítaje semináře) nemá co dělat. To je prostě látka pro zájemce podle mě.

Offline

 

#23 24. 01. 2009 18:19

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ halogan:
Na Slovensku je to súčasť seminárov a doplnkových cvičení. Nemyslím, že to býva všeobecne látka stredných škôl. Aj keď je, tak vo veľmi malom merítku.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#24 24. 01. 2009 18:25

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ halogan:

Heh, tak na to jsem zvedava, ted jsme sahli po te knizce, ale zacali opakovanim elementarnich fci ... no a myslim, ze nasledujici tyden uz se vrhneme na neco noveho, akorat zitra jedu na tyden do italie, tkaze se obavam, ze nepochytim ze zacatku neco duleziteho ... ale tak knihu samozrejme beru sebou a mrknu na to tam, spoluzak mi ve stredu napise, kam se pohli ...


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#25 24. 01. 2009 18:29

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Co je ze SŠ matiky nejtěžší?

↑ Nattramet:

   Tak si užij volný týden a s učením to nepřeháněj (já bych se asi nikdy nepřinutil učit se na takové dovolené .)).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson