Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 01. 2013 10:45

SoniCorr
Příspěvky: 608
Reputace:   
 

Znaveny otec

Zdravím, je kolotoč o hmotnosti 100 kg o polomeru 3m, ve vzdalenosti 2 m od stredu sedi syn, hmotnost 20 kg (uvazujme jako hmotny bod). Jakou praci vykona otec, roztoci-li kolotoc na uhlovou rychlost 1s^-1?

Offline

 

#2 08. 01. 2013 11:01

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Znaveny otec

↑ SoniCorr:
Předpokládám, že kolotoč je myšlen jako kruh.

Asi by bylo dobré spočítat moment setrvačnosti soustavy kolotoč-syn. Ten pak můžeme použít abychom spočítali kinetickou energii.

Offline

 

#3 08. 01. 2013 11:12

SoniCorr
Příspěvky: 608
Reputace:   
 

Re: Znaveny otec

ja jsem to udelal takhle, ze jsem pouzil moment setrvacnosti pro valec a pro syna jsem pouzil steinerovu vetu. Takze $I=\frac{1}{2}MR^2$ Pro syna$I=\frac{1}{2}MR^2+mr^2$. A ted nevim, jestli bych to mel secist nebo odcist tak jako napriklad u dute koule. A pak jsem se to snazil nejak preplacat pres $N=I\frac{d\omega }{dt}$

Offline

 

#4 08. 01. 2013 11:20

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Znaveny otec

↑ SoniCorr:
doporučoval bych sečíst a pak
$E_k=\frac12I_{\text{total}}\omega^2$


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#5 08. 01. 2013 11:36

SoniCorr
Příspěvky: 608
Reputace:   
 

Re: Znaveny otec

A prace pro kruhovy pohyb se pocita jak? Nikdy jsem se s tim nesetkal

Offline

 

#6 08. 01. 2013 12:23

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Znaveny otec

↑ SoniCorr:
Jak to myslíš, že jsi pro syna použil Steinerovu větu? Mně se tak nějak zdá, že $I=\frac{1}{2}MR^2+mr^2$ už je moment setrvačnosti celé soustavy kolotoč+syn. Těžko to může být moment setrvačnosti jenom syna, protože ten nezávisí na velkém R ani M.

Jinak pokud po prvním semestru FJFI nevíš, že "práce = energie", tak je někde něco špatně. To se totiž učí v prváku na střední. Pokud nějaká síla zvýší kinetickou energii něčeho o $\Delta E$, pak přitom vykoná právě takovou práci. A jak vypočítat tu změnu energie ti napsal ↑ zdenek1:.

Offline

 

#7 08. 01. 2013 13:14

SoniCorr
Příspěvky: 608
Reputace:   
 

Re: Znaveny otec

okey, kdyz uz jsem tedy za hlupaka, tak se jeste zeptam, jak dostanes ten tvar, kdyz ne pres Steinerovu vetu? :-)

Offline

 

#8 08. 01. 2013 17:19

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Znaveny otec

↑ SoniCorr:
Jak zjistím, že moment setrvačnosti hmotného bodu umístěného ve vzdálenosti r od osy otáčení je $mr^2$? Přečtu si to ve skriptech. To je totiž ta jediná a hlavní věc kterou musíš vědět, z ní se dají integrováním odvodit momenty setrvačnosti ostatních těles.

Steinerova věta slouží k určení momentu setrvačnosti tělesa vzhledem k ose, která je rovnoběžná s hlavní osou setrvačnosti. Pak stačí znát moment setrvačnosti vůči té hlavní ose, a dopočítáš ten druhý. V tomto případě to použít jde, ale musel bys za ten původní moment setrvačnosti dosadit nulu - protože hmotný bod těžko může nějak rotovat vůči ose, která jím prochází.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson