Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 02. 2009 10:07

sl
Příspěvky: 48
Reputace:   
 

konstrukce čtyřúhelníků

Zdravím, mám prosbu, pokouším se o konstrukci čtyřúhelníku, u kterého znám všechny strany a dále vím, že úhlopříčka BD leží na ose úhlu CDA.Díky moc.Sl.

Offline

 

#2 28. 02. 2009 19:53

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: konstrukce čtyřúhelníků

Uvažme obraz A' bodu A podle úhlopříčky BD. Protože BD je osou úhlu CDA, přímka DA' (obraz DA) splyne s DC. V trojúhleníku A'CB pak známe délky stran BC, |A'B|=|AB|, |A'C|=||DC|-|DA||, můžeme ho sestrojit. Na přímce CA' pak najdeme bod D (známe |CD|), v trojúhelníku ABD máme dva body B,D a se znalostí stran |BA|, |DA| jej snadno dorýsujeme.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 28. 02. 2009 20:33

sl
Příspěvky: 48
Reputace:   
 

Re: konstrukce čtyřúhelníků

↑ Kondr:Moc děkuju za ochotu, ale zapomněla jsem dodat,že ten čtyřúhelník je konvexní, pak asi nesplyne DA´s CD.Díky

Offline

 

#4 01. 03. 2009 09:25

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: konstrukce čtyřúhelníků

↑ sl:

Zdravím :-)

Pravdu má kolega ↑ Kondr:, kterého srdečně zdravím. Pokud je zadana osa úhlu, osová souměrnost je dobrá volba.

Moje obrázky a popisy jsou spíše pro otrlejší, ale snad to pomůže alespoň orientačně:

http://forum.matweb.cz/upload/566-sl.JPG

OK?

Offline

 

#5 01. 03. 2009 11:24

sl
Příspěvky: 48
Reputace:   
 

Re: konstrukce čtyřúhelníků

↑ jelena:
Moc děkuju i kolegovi "Kondrovi, ano, jeho nápad o středové souměrnosti jsem také velmi ocenila.Díky moc.Sl.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson