Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 04. 2014 17:19

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

zdravím, mam veľa témat ktore nie su uzavreté, pretože nikto neodpovedal (viem že to nie je povinnosť nikoho - odpovedať). Ale keď vidím aké ľahke problemy sa riešia z fyziky a ja keď dam 1 - 2 príklady za mesiac tak to len hnije, nič sa s tym nedelá. Je to tým, źe nejak nezapadám do fóra?

Offline

 

#2 29. 04. 2014 19:50 — Editoval jelena (29. 04. 2014 20:17)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

Zdravím,

Ale keď vidím aké ľahke problemy sa riešia z fyziky

tomu bych se nedivila.

Ale jinak - % témat bez reakce je cca okolo 4 % ze všech založených a to se dlouhodobě drží. Pokud pominu matematiku ZŠ a SŠ, kde se odpoví skoro všechno a bez reakce jsou převážně uzamčena témata (duplicity apod.), tak bez reakce: ve Fyzice je 9%, stejně jako v CAS, v Úvodu do VŠ matematiky a Chemie cca 6%, jen v AaP je to 18%.

Tak to zkus porovnat s podílem témat bez odpovědí, co jsi založil, mně to tak strašné nepřišlo. I když rozumím, že není příjemné, když se nereaguje, když v tématech máš i vlastní řešení.

Ve fyzice se špatně (alespoň mně) odpovídá: než pootvíráš témata, kde jsou zadání ve formě textu, z toho většina vyžaduje jen se podívat do úvodního tématu se vzorovým řešením, potom si řeknu, že se musí kreslit a psát na papír, no a nakonec to nechám tak. Nevím, jak kolegům, ale neřekla bych, že to nějak souvisí s autorem tématu.

Offline

 

#3 03. 05. 2014 18:34 — Editoval Brzls (03. 05. 2014 18:36)

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

↑ jelena:

Zdravím

Tady k tomu vyjádřím čeho jsem si všiml já.

"Problém" tohoto fóra je takové, že je prostě matematické. :)
Zatím co matematiků tu máš hromadu, a troufnu si říct že i výborných (máš tu učitele, profesory, doktoranty i studenty a hromadu dalších zájemců) tak o fyziku se tu nikdo moc nezajímá, tedy podle mě tu není žádný vysokoškolský učitel na fyziku (možná se pletu fakt nevím), a co se studentů týče tak těch tu do fyziky také moc nepíše (co já tak koukám, tak pravidelně odpovídají tak čtyři až pět lidí) . Mě osobně to celkem mrzí, neboť co se týče matematiky tak tady opravdu ať se zeptáš na cokoli tak ti někdo pomůže, a takové fórum i o fyzice by bylo super (mě toto fórum párkrát fakt pomohlo). Mě třeba i překvapilo, že když jsem se ptal na FO, tak nikdo o tomto fóru nevěděl.
Vždyť si sám můžeš všimnout, že za posledních pár měsíců jsem na většinu tvých témata odpovídal já, a taky jsem většinou nějakou dobu čekal, zda se toho neujme někdo s poněkud vyšším vzděláním.
Ale zato když sem zadáš středoškolskou problematiku, tak to se vždycky někdo najde, neboť téměř každý se to někdy učil a když ne tak lehko najdeš zdroje kde to je vysvětlené.

Abych tedy odpověděl, pokud chceš "zapadat" do fóra, neptej se na tak složité věci. :)

Offline

 

#4 03. 05. 2014 18:41

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

↑ Brzls: škoda je že su to priklady z 1 ročníka bakalár . Jednoduche veci viem, preto to tu píšem. Asi treba nejak založiť skupinu fyziku. Počul som, že v prahe je malo fyzikov. Tak je to aj tu. Veľa ľudi nevie o tomto skvelom fóre (dokonalé fungovanie latexu atd.), neviem prečo.

Offline

 

#5 03. 05. 2014 22:16

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

↑ Brzls:, ↑ miso16211:

Děkuji, tak samozřejmě i Fyzika zde zažívala svůj rozkvět, teď bych řekla, že je opravdu dost v útlumu. Potěšilo by, pokud by přišel názor kolegy Zdeňka (zdenek1), jak to teď vidí.

Ale, jak jsem, psala - fyzika je obtížnější na reagování, než matematika. Skoro každá úloha (pokud bys chtěl diskutovat zodpovědně), tak vyžaduje obrázek, slovní komentář apod. Na druhou stranu většinu dotazů lze najít buď ve starších tématech, nebo v úvodním tématu, kde jsou vzorová řešení. Dřív jsem poskytovala odkazy - ale už mi to přijde trapné. Však ten dotyčný má klávesnici také.

Mě třeba i překvapilo, že když jsem se ptal na FO, tak nikdo o tomto fóru nevěděl.

tak chce to, samozřejmě, informovat. Pokud vím, tak jejich diskuse je slabá, neviděla jsem ani žádnou ke korespondenčním seminářům. Zatím nám smysluplnou aktivitu nezakázal(i) - a nemyslím, že by návrh na sekci "Zajímavé fyziky" byl zamítnut, když bude připraven, zdůvodněn a personálně zajištěn.

Zatím podporované projekty jsou uvedeny zde, ale ohledem na začlenění Matematiky do projektu, tak by se možná předpokládal větší prostor pro podporu technicko-přírodovědných oborů. Nevím, co na to Velitelství.

Máš nějakou zkušenost s Aldebaranem?

Abych tedy odpověděl, pokud chceš "zapadat" do fóra, neptej se na tak složité věci. :)

:-) to není jednoznačné - musí být určité množství složitějších (nebo jinak kvalitních) dotazů, jinak to není přitažlivé. Lepit reakce na každý (i nekvalitní) dotaz sice navyšuje počet příspěvků a koeficient odpovídatelnosti, ale velmi snižuje sebevědomí. Působit na nějaké ubohé "odpovědně" se také nechce.

škoda je že su to priklady z 1 ročníka bakalár

Hajko je celkem slušná sbírka, neurazí :-)

Počul som, že v prahe je malo fyzikov. Tak je to aj tu.

Nevím, kolík Praha potřebuje fyziků, ale o jednoho přišla tak. A přitom - ach :-).

Asi treba nejak založiť skupinu fyziku.

kdo to napsal(a):

Já proti tomu apriori nejsem, ale jsem apriori proti tomu, abych se o to staral já :-).

:-)

Offline

 

#6 03. 05. 2014 23:08

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

↑ jelena:
Dobrý večer

Mě osobně se návrh stránky Zajímavé úlohy z fyziky líbí. Já osobně bych určitě sem tam nějakou úlohu umístil, neboť úlohy z různých zdrojů projíždím často, jen by mě zajímalo jestli by na ně někdo vůbec reagoval. A samozřejmě na úlohy od ostatních bych se taky rád mrknul.

Aldebaran mám v podvědomí jenom kvůli textům Teoretická mechanika a Kvantová mechanika od pana Kulhánka. Vím že tam nějaké fórum existuje ale popravdě nikdy jsem tam nekoukal.

Jinak samozřejmě informuji kde se dá, jen nevím s jak moc velkou odezvou.

Offline

 

#7 04. 05. 2014 10:57

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

↑ jelena:
Můj názor je velmi jednoduchý.
a) Na triviality mě nebaví odpovídat i když někdy to udělám. Např. včera se tu objevila ↑ december:. První dva dotazy - naprosté triviality, ktreré by si mohla najít kdekoliv sama. Měl jsem dobrou vůli, ale když v tom pokračuje dalšími podobnými trivialitami, tak přestanu odpovídat.

b) Pokud dotazu nerozumím (ať už proto, že je hrozně sformulovaný, nebo proto, že dané téma není moje parketa), nereaguju.

c) Pokud tomu rozumím, ale dalo by to moc práce, nereaguju.

Takže abych odpověděl, musí mě příklad aspoň trochu zaujmout a nesmí to dát moc práce.
Taky většinou zareaguju, když někdo jiný (jako např. zde) někdo píše nesmysly.


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#8 04. 05. 2014 12:02

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

↑ Brzls:

děkuji, to bude hlavní moment - zda se bude odpovídat. Předpokládala bych, že vyčleněna sekce by byla přehlednější pro kolegy, koho nebaví odpovídat na triviality a není moc času, ale téma může zaujmout viz názor kolegy ↑ zdenek1:.

Nějaké zásady diskusních fór nedoporučuji komentovat/doporučovat jiná fóra - ale proč to neudělat, když Aldebaran má slušné prostředí a obdobné technické podmínky. Jak se odpovídá a na co - to jsem podrobněji nestudovala, jen že patří k aktivním fórům (+snad někateré fóra fakult, ale něco vyžaduje přístup a registraci i pro prohlížení).

FO a korespondenční semináře nemají to, co je zde - TeX a MatWiki - potom by možná stalo za to udělat si u nich propagaci na sekci. Zatím přidám odkaz na tuto diskusi k tématu kolegy, zkuste se domluvit také na přidání ankety - to může jen autor tématu.

Pokud budeš mít čas a náladu, zkus zběžně projít sekci Fyziky a označit téma vhodná do nové sekce jako "oblíbená" - dle Administrátora takový výběr umí vytáhnout z databáze, snad by to mohlo přispět k lepší představě - jak se odpovídá a na co.   

↑ zdenek1:

děkuji velice, že jsi našel čas a ochotu na komentář. Je to jasné - ještě bych přidala, že se snažím - pokud to jde - reagovat v tématech, kde je rozpracováno řešení (pokud tomu rozumím).

Novou navrhovanou sekci bys viděl jak?

Jo, december, výchovnou práci jsem prováděla, už umí zdravit a děkovat. Sice mi zhoršuje statistiky v sekci, ale no :-)

Offline

 

#9 05. 05. 2014 00:56 — Editoval Tomix (05. 05. 2014 00:57)

Tomix
Zelenáč
Místo: Praha
Příspěvky: 14
Škola: Universitas Fišpany, Pod Balkánem 599
Pozice: 23 let po studentovi
Reputace:   
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

Možná by k přilákání fyziků pomohlo přidání další "vstupní" adresy - forum.fyzika.cz.
Ale je normální, že nejvíc se reaguje na primitivní témata. Všude.

Offline

 

#10 05. 05. 2014 16:14

runcorne
Příspěvky: 183
Škola: MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   17 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

Také bych takovou stránku uvítal, poté by stačilo umístit odkaz na web FYKOSu (například) a určitě by se tu objevilo víc zájemců o fyziku...

Offline

 

#11 06. 05. 2014 00:06

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

Zdravím a děkuji za náměty - konkrétně k návrhu sekci by bylo vhodnější diskutovat v tématu Připomínkách.

↑ Tomix:

k vyhledání fyzikálního fóra snad přispívá, že odkaz je tady jako "Fyzikální fórum".

Ale je normální, že nejvíc se reaguje na primitivní témata. Všude.

celkem skličující :-) Jen takové postřehy - pokud fórum je součást projektu a plně podporuje fungování a užití produktu projektu, tak si představím, že se musí reagovat na všechno. Zde však máme co do činění s diskusním fórem, kde hodně záleží na postoji uživatelů k projevům primitivismu a jakou formou projevy eliminovat.

Primitivismem v žádném případě neoznačuji dotaz v sekci ZŠ, přesně naopak - v ZŠ se dá reagovat s noblesou. Úkazy primitivizmu spíš najdeme jinde.

Také bych takovou stránku uvítal, poté by stačilo umístit odkaz na web FYKOSu (například) a určitě by se tu objevilo víc zájemců o fyziku...

záleží, zda na FYKOSu bude zájem - pokud máte kontakty, tak se určitě poptejte na FO a na korespondenčních soutěžích + některé stránky, co jsou v úvodních tématech sekce Fyzika.

Offline

 

#12 09. 05. 2014 15:23 — Editoval Brzls (09. 05. 2014 15:47)

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

↑ jelena:
Dobrý den

On asi bude problém také s tím, která témata považovat za "zajímavá", neboť je spoustu příkladů, která já osobně považuji za zajímavá i přes to, že na nich nic objevného není (jako například toto Odkaz , škoda že se nedořešilo)

Jinak řečeno já osobně bych byl pro udělat stránku s pokročilejšími příklady (klidně středoškolské, ale takové kde chce o něco více než dosadit do jednoho vzorce), jen nevím jak bych jí pojmenoval.

Na druhou stranu přímo sekce zajímavé by byla dobrá i pro lidi kteří se chtějí v něčem procvičit (jako například sekce Zajímavé středoškolské úlohy) a ne jenom poradit.

Tak či tak dám do oblíbených témata která si podle mě zaslouží vytáhnout z "primitivních" úloh, ať už do případné sekce zajímavé či pokročilé... (určitě nejsou všechny, jen ty co mi utkvěli v paměti)

Offline

 

#13 09. 05. 2014 18:51

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

↑ Brzls:

Zdravím a děkuji,

asi pro každý stupeň školy takové úlohy, u kterých se neočekává jen standardní použití jednoho až pár vzorců bez náročnější úvahy. Tedy ZŠ a SŠ bych považovala od složitějších úloh z Kružíka (někdy tady také začíná i Feynman. sbírka úloh) a směrem k úlohám Fyzikální olympiády a seminářů, zároveň VŠ úlohy vyžadující složitější matematické zpracování - přibližně je to vidět na materiálech FO a na filtrování sbírky.

Otázkou jsou speciální obory technických VŠ - když se objevuje náročnější mechanika, elektrotechnika, na to se moc nereaguje. V rovině těchto škol to nejsou úlohy náročné - zajímavé, ale spíš vyžadující normální studium. V tom nevím zatím, jak postupovat a kam zařazovat.

jen nevím jak bych jí pojmenoval.

navrhujte :-) Jde založit anketa.

Na druhou stranu přímo sekce zajímavé by byla dobrá i pro lidi kteří se chtějí v něčem procvičit (jako například sekce Zajímavé středoškolské úlohy) a ne jenom poradit.

v první řadě má být pro lidi se zájmem, ne věčné "vůbec nevím, jak na to" - to by v takové sekci nemělo co dělat již z principu.

(určitě nejsou všechny, jen ty co mi utkvěli v paměti)

určitě stačí jen velmi orientační přehled, jen na přiblížení typů úloh.

Proč se nedořešilo, nevím, kolegyně nepokračovala.

Ještě k praktické realizaci - zatím jsem poprosila kolegu MirekH a tak (kolegovi děkuji) je osloven FYKOS, v podobném smyslu se pokusím pře víkend oslovit i další semináře a FO (samozřejmě, pokud v nich aktivně působíte a někoho znáte, tak také oslovujte). Rozhodně neočekáváme, že takovou sekci se navýší počet odpovězených témat, ale pro lidi se zájmem to bude přehlednější.

Pro pořádek - mám potvrzeno, že z vyšších míst nám aktivitu nezakážou :-)

Offline

 

#14 17. 05. 2014 10:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

Zdravím,

měla jsem v plánu oslovit další soutěže, nakonec se mi to podařilo splnit až včera. Oslovila jsem dle odkazu v úvodním tématu Olympiád (tedy jak u českých, tak i u slovenských organizátorů).

Dosavadní reakce bych vyhodnotila, že FO a FYKOS mají vstřícné a nezamítavé stanovisko, což je důležité a tak bych již navrhla sekci založit. Co jsem uvažovala nad uspořádáním a názvem, stále více se přikláním na zaměření především na "Zajímavé a náročnější úlohy z fyziky", s primárním zaměřením na úlohy nestudijní, ale soutěžní (mimo aktuální soutěž). Náročnější studijní úlohy - buď se objeví v kvalitním zpracování a zůstanou v sekci, nebo se přesunou ze stávající sekce Fyziky dle uvážení moderátorů, ale jako primární zaměření sekce bych tak neviděla.

Vždy to samozřejmě můžeme zkorigovat. Pro tvorbu úvodního tématu bych navrhla opět použit možnost redakce tohoto textu, pokusím se ještě upravit pro potřeby nové sekce, jak mi reál aktivity dovolí.

V této souvislosti bych ještě navrhla konečně opravit popisek u sekce Fyzika na "Fórum věnované dotazům ze školní fyziky".

Myslím, že v zásadních bodech je to jasné a v tomto smyslu poprosím váženého Administrátora, jak to bude časově, to neřeknu :-)

Offline

 

#15 18. 05. 2014 20:21

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Jak udelať, aby moje témata boli považovane jak hockoho iného?

Zdravím, nová sekce je založena (a kolega Aktivní je přejmenován na Sherlock).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson