Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 05. 2009 22:26

svatý halogan
Příspěvky: 243
Reputace:   
 

Norma ČSN ISO 31-11

Dobrý den,

dnes jsem objevil zajímavou věc, která bude známá spíš jen lidem více zainteresovaným. Já to objevil pouhou náhodou.

Jde o normu z roku 1998, která se od našeho vstupu do EU vztahuje i na nás. Má pouze formu doporučení, není tedy závazná. I tak v ní najdeme zajímavé značení.

Co mne zaujalo (výběr):

N - množina všech přirozených čísel včetně nuly
N* - množina všech kladných přirozených čísel
[a, b] - uzavřený interval
]a, b[ nebo (a, b) - otevřený interval
z* komplexní číslo sdružené s komp. číslem z
ent a nebo E(a) - celá část čísla a

pro goniometrické funkce tg, cotg zápis tan, cotan (stejně tak jejich inverzní arcus funkce)

lg x - dekadický logaritmus x

---

Čerpal jsem z matfyzchem tabulek od nakladatelství Prometheus (ISBN 978-80-7196-264-9).

Pokud je to obecně známá věc, tak mou neznalost omluvte. Poprvé v životě (v rámci příprav k maturitě) jsem si zakoupil tabulky a toto značení zde sice nebylo použito, ale byla o něm zmínka.

Hezký večer.

Offline

 

#2 15. 05. 2009 23:10

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Norma ČSN ISO 31-11

↑ svatý halogan:Vzpomínám jak onehdá bylo v MO v celostátním kole "najděte nejmenší přirozené číslo pro které lplatí ..." a jeden člověk z Prahy napsal "nejmenší takové přirozené číslo je 0". Že má nula vlastnost popsanou v daném příkladu bylo velmi snadným úkolem i pro průměrného žáka deváté třídy, natož pro účastníky celostátka, přitom najít nejmenší přirozené číslo větší než 0, které by vyhovělo, bylo dost netriviální. Vzpomínám, že tenkrát kolem toho bylo dost nepříjemné dohadování mezi tím studentem a organizátory. Všichni ve výboru MO při tvorbě a kontrole zadání předpokládali, že všichni vědí, že nula není přirozené číslo. A 41 z 42 účastníků to vědělo taky.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 15. 05. 2009 23:47

svatý halogan
Příspěvky: 243
Reputace:   
 

Re: Norma ČSN ISO 31-11

↑ Kondr:

Právě jsem opět znejistel ohledně definic a zabrouzdal jsem na Wolfram.com a jedna z prvních vět říká "Regrettably, there seems to be no general agreement about whether to include 0 in the set of natural numbers."

Jak nakonec hádka dopadla?

Proto bych pro jistotu v takové situaci psal N* nebo Z+. Cokoliv jiného podle mě může být mnohoznačné (nepočítám opisy jako $Z - Z^-_0$).

Offline

 

#4 16. 05. 2009 00:54

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Norma ČSN ISO 31-11

↑ svatý halogan: Vím, že vyhrožoval, že jeho gymnázium vydá na výbor olympiády stížnost, ale pochybuju, že to zašlo tak daleko. Každopádně body za ten příklad ani zpětně nedostal a o mezinárodní olympiádě si mohl nechat zdát.

Jinak v matematických předmětech na PřF se setkávám s označením
$\mathbb{N}=\{1,2,...\}$
$\mathbb{N}_0=\{0,1,2,...\}$
v informatických na FI často $\mathbb{N}=\{1,2,...\}$. To matematické mi přijde lepší.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#5 15. 01. 2010 14:11

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Příspěvky: 825
Reputace:   25 
 

Re: Norma ČSN ISO 31-11

↑ Kondr:

Tak to máš jiné zkušenosti než já. Já se po celou dobu studijí setkával jen s tím, že 0 je přirozené číslo.
Osobně bych to značil takto:
$\mathbb{N}=\{0,1,2,...\}$
$\mathbb{N}^+=\{1,2,...\}$

Takže vlastně v souladu s výšeuvedenou normou.


Dva jsou tisíckrát jeden.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson