Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 06. 2009 21:28

Downey
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

pocet moznosti rozsadenia

ahoj, mohol by mi niekto pomoct s touto ulohou?
mame 2n stoliciek okolo kruhoveho stola a n parov. kolkymi sposobmi ich mozeme rozsadit, aby ziadny par nesedel vedla seba
neviem si s tym poradit, takto som to riesil...vieme, ze vsetkych rozsadeni je (2n)! / 4n
od toho som chcel odpocitat moznosti, ked sedi aspon jeden par spolu a tych moznosti je podla mna (2n - 2)! - vezmeme si jednu dvojicu a zvysok je len o permutacii..ak by sme si vyberali tu dvojicu, co je 2n moznosti a este vynasobit 2, lebo aj vramci dvojice moze par sediet tak, ze sa vymenia, ale potom by sme to aj tak museli predelit 4n, lebo by to bolo len zrotovane (2n) alebo to iste ale v opacnom poradi (2)
no ale to asi nebude dobre a pomocou inkluzie a exkluzie neviem, pretoze tam moze nastat viac moznosti, ked vyberam viac nez jeden par
nevie niekto ako na to? :)

Offline

 

#2 21. 09. 2009 22:12

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: pocet moznosti rozsadenia

↑ Downey:
Asi by bylo možné použít větu, že pro libovolnou grupu G permutací nad množinou M platí, že počet orbit této grupy je roven průměrnému počtu pevných bodů v G.
Pak by asi bylo možné zvolit za M množinu všech legálních rozsazení, G bude grupa otočení kolem stolu (s počtem 2n prvků), počet orbit je řešením úlohy a počet pevných bodů - toť výzva pro další řešitele. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 22. 09. 2009 04:21 — Editoval Oxyd (22. 09. 2009 04:23)

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: pocet moznosti rozsadenia

No, zkusim to -- ale netvrdím, že se mi to povede spočítat správně.



Edit: Asi je slušné řešení (či pokus o něj) zakrýt, že?


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#4 22. 09. 2009 09:45

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: pocet moznosti rozsadenia


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson