Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 07. 2010 11:04

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Školné

Dobré dopoledne,

máme tu klidnější období roku, tak si můžeme libovat v OT, i když teď alespoň se školní tematikou.

Názory, kritiky, oslavné zpěvy, filipiky, ... vše je vítáno.

Hezký zbytek víkendu přeji.

Offline

 

#2 10. 07. 2010 12:42

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: Školné

Mě překvapuje, jak všechny VŠ říkají, jak moc potřebují víc peněz, ale skoro všechny VŠ chtějí placení oddálit do doby, kdy bude absolvent vydělávat hodně peněz (tj. do svatýho Dyndy). Jasný signál pro ministerstvo, že školy ty peníze vlastně nepotřebují.

--------------------

Asi tomu nerozumím, stejně celé léto běhám se Zdeňou po lese a to je panečku onačejší zábava, než sedět ve  škole.... Zdeňa je pánovic a těm je přáno. Já jsem jenom hajnejch. Tak nevím, jestli mi tatínek s maminkou budou moct tu výšku jednou zaplatit.

Offline

 

#3 03. 08. 2010 19:09

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Školné

Zdravim, mna by zaujimalo, kolko zo vsetkych nakladov na vysokoskolsky "kolejni" zivot bude toto skolne (v max. vyske 10 000 Kc) tvorit. Dalo by sa to aspon odhadnut? Rad by som totiz dalsie stuidium hladal za riekou Moravou.

Vdaka za odpovede.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#4 03. 08. 2010 19:22

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Školné

Dost záleží na městě a na škole. Navíc to školné se neplatí hned, životní výdaje ano.

Ubytování: U nás se na kolejích pohybuje zhruba mezi 60 a 120 Kč na den. Pokud najdeš několik dalších lidí, tak můžete najít i pěkný byt s nízkým nájmem.
Jídlo: Obědy máme v Menze za 35 Kč (někde dělají i večeře), zbytek dle potřeb si lidé vaří, na kolejích jsou kuchyňky.
Doprava: MHD v Praze je za necelé 3 stovky na měsíc, dálkové autobusy/vlaky na Slovensko si vyhledej.

Tolik na přežití. Nezapomínej ale, že VŠ studenti nejsou abstinenti, že i kulturou je člověk živ atd.

Ostatní města ti poví kolegové.

Offline

 

#5 03. 08. 2010 19:59

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Školné

halogan napsal(a):

Nezapomínej ale, že VŠ studenti nejsou abstinenti

jak kteří;)

Offline

 

#6 03. 08. 2010 20:11

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Školné

Olomouc:
– Ubytování: na kolejích je zhruba za 2000–2500 Kč za měsíc.
– Jídlo: oběd v menze stojí 25–35 Kč (obvykle se musí objednat alespoň den předem), minutky od 30 do 45 Kč. Většinou je něco z nabídky k dostání i večer, takže co se týče jídla, můžeme se spolehnout čistě na menzu. Akorát od letoška myslím nevaří přes víkendy, dřív vařili. Ale nejsem si tím jistý, přes víkend tam nebývám... Kuchyňky máme na kolejích taky, ale obvykle na patro. Na těch nejhorších kolejích je tak přes 30 pokojů na patře, takže to není úplně ono. Na nejlepších kolejí, kde jsem taky rok byl, byla kuchyňka na buňku, to bylo lepší. Teď jsem na kolejích, kde je to zase na patře, ale máme tam jen 12 pokojů.
– Doprava: z části není potřeba, pokud se bavíme o matematice a příbuzných oborech, tak fakulta je teď hned vedle většiny kolejí. Jinak to stojí 390 Kč na tři měsíce. Ještě před rokem to stálo 300 Kč na tři měsíce, to byla pohádka :-).

Obyčejně si vystačím s 500 Kč na týden včetně vlaku + koleje, takže do 5 000 Kč za měsíc.

Co se týče školného, tak ho obecně podporuji, ale tahle konkrétní podoba se mi asi moc líbit nebude – konkrétně se mi nelíbí, že za jistých okolností, které mohou nastat klidně dost často, se ta půjčka nemusí splácet.


2+2=4

Offline

 

#7 03. 08. 2010 21:48

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Školné

↑ kaja(z_hajovny): I kdyby škola ty peníze nepotřebovala, tak v tom vidím naději, že na přednáškách z funkcionálního programování se nebude mačkat 800 lidí, kterým vyhovuje status studenta a dotované obědy (za 400Kč za přihlášku, nekup to), ale přijde 300 lidí, kteří chtějí studovat informatiku. Asi utopie :)

↑ Spybot: Koleje v Brně (MU) od 45 do 120 na den, jídlo tak 30-35Kč (včetně výjimek 20-45), doprava 640 za čtvrt roku. Většině známých se povedlo sehnat privát okolo 2500,-.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#8 03. 08. 2010 22:34 — Editoval gladiator01 (03. 08. 2010 23:19)

gladiator01
Místo: Jindřichův Hradec
Příspěvky: 1587
Škola: ZČU FAV - SWI
Pozice: absolvent
Reputace:   53 
Web
 

Re: Školné

↑ Spybot:
Sem asi těžko zabloudíš, ale pro představu.
Jihlava:
Koleje 2000,-/měsíc - jedna vedle školy, druhá celkem z ruky, privát 2000-3000,- (hodně nabídek v centru kousek od školy); oběd v menze 30,- (můžou být i večeře, ale nebyl zájem);
Městká doprava většinou není třeba. Ostatní výdaje 200-300/týden (bez vlaku).


Naděje jako svíce jas, potěší srdce štvané, čím temnější je noční čas, tím zářivěji plane.
VIVERE - MILITARE EST (Seneca)
Vím, že nic nevím. - Sokrates

Offline

 

#9 04. 08. 2010 00:55

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Školné

Zdravím vás,

↑ Spybot:

V Opavě je nejkrasnější Matematický ústav s prakticky individuálním přístupem, v Opavě jsou ideální podmínky pro život.

Ovšem mám obavy, že studiem za řekou Moravou se rozumí něco trochu jiného, než Opava (a fakt, že Matematický ústav v Opavě musí organizovat úvodní kurz středoškolské matematiky pro zájemce o studium matematiky je takový smutný).

V každém případě přeji štástnou ruku při výběru školy.

↑ Kondr:

pochybuji, že školné může odradit titulochtivé zájemce od podání přihlášek. Také pochybuji, že pro někoho je motivujícím dotovaný oběd. Snad jen ten status studenta.

Je dost rodičů ochotných platit 3. opakování 1. ročníku, prodloužené studium, hradit náklady na studium podivných oborů (nejen na soukromých VŠ) a podobné náklady, že nepochybuji, že s radosti zaplatí i školné. 

Hodné dceře hradíme privat, kurzy a uhradili jsme náklady spojené s bakalářkami. Na zbytek si vydělala výukou. 

Ale nějak blíž jsem podmínky zavedení školného nestudovala. Je to snad nějak aktuálni? Děkuji.

Offline

 

#10 04. 08. 2010 10:32

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Školné

↑ jelena:
Z programového prohlášení vlády:

Vláda zavede finanční spoluúčast absolventů vysokých škol na hrazení nákladů jejich studia formou tzv. odloženého školného s termínem zavedení od akademického roku 2013/2014, při stropních nákladech 10 000 Kč na jeden semestr a při uplatnění zvýhodňujícího koeficientu pro podporu klíčových studijních oborů s vazbou na strategické segmenty průmyslové výroby a služeb. Školné bude školám zaplaceno ihned, za tímto účelem student uzavře půjčku garantovanou státem. Bude-li mít student zájem zaplatit ihned, bude mu to umožněno. Půjčka bude hrazena úspěšnými absolventy vokamžiku, kdy jejich příjem překročí výši průměrné mzdy, což nevylučuje možnost dobrovolné dřívější úhrady přímým způsobem.

Vláda zavede účinný systém finanční pomoci studentů opírající se o základní studijní granty pro všechny studenty, dostatečná sociální stipendia pro studenty z rodin s nízkými příjmy a handicapované studenty a dále o podniková stipendia, spoření na vzdělání, studentské půjčky a o specifický režim příležitostného zaměstnávání studentů. S tím podpoří zavedení zvýhodněných studijních půjček určených na krytí nepřímých nákladů spojených se studiem (strava, ubytování), aby tento krok předcházel o jeden rok zavedení odloženého školného.


2+2=4

Offline

 

#11 04. 08. 2010 11:37

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Školné

↑ Lukee: děkuji.

Teď si připadam ještě více širokorozhledová - nejen vím, jaké je počasí v Blagoevgradu (stale nejsou vystaveny výsledky - kde jsou?) a co je v prohlášení vlády.

V připadě hodné dcery to už snad nepříliš aktuální (navíc je na VUT, což zapadá do "strategických segmentů"), v připadě milého syna zřejmě opustíme představu molekulární genetiky na MUNI a přesměřujeme na biomechaniku na VUT, což je velké pozitivum. Nejdřív se musí dostat na MGO.

O změnách ministrů zdravotnicví se dovídám z čtení podpisů ve vyhláškách při pravidelném povinném pročítání Sbírek zákonů. Jinak si vystačím s čtením Karolíny (opravdu doporučuji Korespondenci přečíst, stoji za to) a manuálů. Případně poinformujte, kdyby něco stalo za pozornost.

Zdravím.

Offline

 

#12 09. 08. 2010 19:57

mikrochip
Příspěvky: 225
Reputace:   -1 
 

Re: Školné

A zde, na tomto fóru,kde se všichni pohoršují nad placenou pomocí,brojí někteří proti placení školného !!!

Za vzdělání je třeba platit,aby si ho každý vážil. Tak jako za dobré nápady !!! (PATENTY,PRŮMYSLOVÉ VZORY aj)


Ni moc, ni bohatství, jen vědění žezla trvají!

Offline

 

#13 09. 08. 2010 20:12

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Školné

↑ mikrochip: ivane, ivane... nic jsi nepochopil

Offline

 

#14 09. 08. 2010 20:17

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Školné

↑ mikrochip:

Tady chces, aby si ho lide vazili, ale jinde jim pomahas podvadet... Jsem nejak zmateny.

Offline

 

#15 09. 08. 2010 23:04 — Editoval rughar (09. 08. 2010 23:15)

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Školné

Zdravím vás.

Jestli jsem správně pochopil znění prohášení o školném o vládě, tak s má věc nějak takto? (Dopředu se omlouvám Karlům, Frantům a taxikářům. Následující text je jen ilustrace, nechci nikoho urazit :-))

Vysokou školu jde studovat Karel, a Franta. Oba dostávají půjčeno od státu peníze na školné a oba si nechají zplácení na později. Karla jeho obor celkem baví a celkem dobře ho dostuduje a nakonec si po chvíli nepříjemnostech na začátku z praxí najde slušnou práci v oboru. Franta vysokoškolský život prokalil a vysokou školu nakonec nedodělal a vrátil se k nějaké zálibě z dřívějška a dělá třeba taxikáře. Karel vzhledem k jeho platu splácí, co si na studia napůjčoval. A copak si řekne asi Franta: "Že bych si polepšil, dostudoval, a šel dělat nějakou lepší práci? No jo, ale pak bych musel zplácet ten dluh. Tak to ani náhodou! Budu se držet pěkně těsně pod průměrnou mzdou"

Nevím nevím, ale mám takový trochu pocit, že tento systém svým způsobem ještě víc podporuje, aby chodili na vysokou školu i ti lidé, kteří to s ní nemyslí moc vážně a chtějí si užít hlavně VŠ života (no offense, já si ho taky plně užívám :-), ale na druhou stranu se zatím nějak neplánuju nechat vyhodit ze školy). A bude zatěžovat ve většině případů ty, kteří své vědomosti dobře uplatní.

Ten systém půjček mi osobně připadá jako mírně nešťastný. To, že by rádi propracovali sociální stipendia je ok. Není úplně košer, když někdo na to opravdu má, ale nemá na to peníze a chce studovat obor, který mu vydělá až po několika letech studií. V tomto případě bych se ale asi stejně přiklonil trošičku k názoru, že stoprocentě fér to nebude nikdy. Beru si za příklad svého tátu, který vystudoval vysokou školu po revoluci, když se o nás staral (byli jsme malý děcka ještě) a chodil do práce na plný úvazek, která taky nebyla z nejlehčích. Pokud někdo na to má motivaci, tak si při malých penězích hold musí omezit chození do hoposd, koníčky a volný čas. Mě se to možná kecá, protože mě rodiče při studijích podporují zcela dostatečně. Ale i tak mám v tomto prostě pravicový názor.

Co je možná plus toho systému půjček na školné je to, že se omezí trend kdy chodí lidé na univerzitu čistě kvůli titulu pro větší plat.

mikrochip napsal(a):

A zde, na tomto fóru,kde se všichni pohoršují nad placenou pomocí,brojí někteří proti placení školného !!!

Za vzdělání je třeba platit,aby si ho každý vážil. Tak jako za dobré nápady !!! (PATENTY,PRŮMYSLOVÉ VZORY aj)

V zásadě s mikrochipem souhlasím, že pohoršovat se nad placenou pomocí je zcestné. Nepřišlo mi, že by to tu ale někdo výrazně dělal. Já si taky často přivydělávám doučováním nebo pomocí s příklady. Na tomto fóru nikdo nikoho na příjmačky nedoučí. Doporučit literaturu nebo ukázat vzorečky k příkladu, za to si nechat platit už snad není třeba. Já se tu rád občas zapojuju do diskusí o fyzice a samotného mě to baví i jen tak. Sám si u toho utříbím co o oboru vlastně vím a nevím.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#16 09. 08. 2010 23:47 — Editoval stepan.machacek (09. 08. 2010 23:48)

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Školné

↑ rughar:

V zásadě s mikrochipem souhlasím, že pohoršovat se nad placenou pomocí je zcestné.

Myslím, že nad placenou pomocí se nikdo nepohoršuje. My se pohoršujeme (alespoň někteří) nad placenou (i neplacenou) pomocí během zkoušky.

Ale ke školnému, nemám dost informací na nějaké soudy ani to nemám nějak hluboko promyšlené. Jen se mi nezdá jedna věc: že když člověk dostuduje, je mu, dejme tomu, kolem 25-ti let, začíná se osamostatňovat, platí si své bydlení (hypotéku?), začíná spořit na penzi (možná to po penzijní reformě bude povinné) a do toho splácí školu. Nástupní platy zase tak vysoké nebývají (i když tady hodně záleží na oboru), navíc třeba v mém případě, kdy jsem vystudoval učitelství pro SŠ, nemám na vlastní bydlení v Praze šanci. Natož splácet nějaké půjčky na studium.

Offline

 

#17 10. 08. 2010 00:00

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Školné

↑ rughar: ↑ mikrochip: Prosím, k placené pomoci se v tomto tématu nevracejte.

↑ rughar: Nešlo o placené doučování, šlo o posílání odpovědí mobilem při písemce za úplatu. Ale jak jsem psal, je to jiné téma a myslím, že k tomu bylo řečeno vše.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#18 10. 08. 2010 00:04 — Editoval Spybot (10. 08. 2010 00:10)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Školné

V prvom rade - zabudol som podakovat za prispevky reagujuce na moje ↑ otazky:, teda tak ucinim teraz. Dakujem, urobil som si dobru predstavu.

↑ rughar:
Tak az teraz som si poriadne precital to programove vyhlasenie a uvedomil si, ake je vagne. Otazne je CI VOBEC bude Franta musiet splatit tu pozicku. Vsimnime si :

... Půjčka bude hrazena úspěšnými absolventy...

A o nikom inom sa tam nepise.
Nevie ma niekto nahodou odkazat na link, kde by bola tato tema rozobrana podrobnejsie? Alebo je este skoro a nikto (z kompetentnych miest) sa tym este nezaoberal?
Z roznych medii som sa akurat dozvedel, ze skolne, ktore bude zavedene u vas sa priamo inspiruje Australskym systemom, no neviem do akej miery. V Australii to funguje aj tak, ze kto zaplati pred zaciatkom semestra, dostane 25% "zlavu".
Tiez vsade zdoraznuju (a je to naznacene aj v zmluve), ze studenti technickych (a pribuznych) odborov budu skolnym zasiahnuti vyrazne menej. V Australii, napriklad, su matematika a prirodne vedy (informatika nie) zaradene do kategorie "Narodne priority" a studenti tychto odborov platia najnizsie skolne.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#19 10. 08. 2010 08:48

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Školné

rughar napsal(a):

Franta vysokoškolský život prokalil a vysokou školu nakonec nedodělal

Chyba. Vzhledem k našemu školství to správně zní

Franta vysokoškolský život prokalil a vysokou školu dodělal v pohodě.

Offline

 

#20 10. 08. 2010 09:16

mikrochip
Příspěvky: 225
Reputace:   -1 
 

Re: Školné

Souhlasím se STÝVem .... některé věci a lidi nepochopím do konce života !!!


Ni moc, ni bohatství, jen vědění žezla trvají!

Offline

 

#21 10. 08. 2010 16:49

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Školné

↑ Spybot:

Nevie ma niekto nahodou odkazat na link, kde by bola tato tema rozobrana podrobnejsie? Alebo je este skoro a nikto (z kompetentnych miest) sa tym este nezaoberal?

Nic detailnějšího a zároveň oficiálního než to prohlášení vlády pokud vím neexistuje, musíme si počkat na nějaký první celistvý návrh zákona.

↑ rughar:
Není potřeba tolik omáčky kolem, prostě ve stávající podobě si stačí "nějak" udržovat podprůměrnou mzdu a školné nebudeš muset platit nikdy...


2+2=4

Offline

 

#22 10. 08. 2010 17:12

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Školné

stačí "nějak" udržovat podprůměrnou mzdu

to ovšem bude vyžadovat největší dřínu a speciální odbornou přípravu, zejména ve statistice.

Offline

 

#23 10. 08. 2010 17:23

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Školné

↑ jelena:
Nebo vytvořit nějakou šikovnou dohodu se zaměstnavatelem či použít jiný trik.


2+2=4

Offline

 

#24 10. 08. 2010 17:36

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Školné

↑ Lukee: a veškerou mozkovou kapacitu VŠ vzdělaného odborníka vyčerpat na podobné účely?

A nebude VŠ vzdělaný odborník si připadat trapně, že nosí domu podprůměrný plat? A dětí se mu budou smát, až jim bude vyprávět, že maji dobře studovat. A žena ho bude kritizovat, tedy pokud také nebude VŠ vzdělána. To se jim dětu budou smát ještě víc.


Není jednodušší zavést normální školné, než nesmyslné půjčky?

Offline

 

#25 10. 08. 2010 17:55

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Školné

↑ jelena:
Každý VŠ vzdělaný člověk není přece hned odborník. Navíc ne každý VŠ má nástupní plat nadprůměrný, to je přesně doba, kdy to bude svádět k švindlům. A mám to dál chápat tak, že když vysokoškolsky vzdělaný člověk nevydělává nadprůměrně, tak je k smíchu?

Není jednodušší zavést normální školné, než nesmyslné půjčky?

Já nejsem proti.


2+2=4

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson