Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 12. 2010 12:41

Petik
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

greenova věta

Ahojte, potřebovala bych pomoct s příkladem na greenovu větu :( Příklad zní:

(x+y) dx - (x-y) dy
k: (x/a)^2 + (x/b)^2

Pokud si s tím někdo víte rady, budu moc ráda za pomoc :) Děkuji :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 10. 12. 2010 13:22

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: greenova věta

↑ Petik:

$\oint_{\partial C=k}A(x,y)\,\rm{d}x+B(x,y)\,\rm{d}y=\int\int_{C}\frac{\partial B}{\partial x}-\frac{\partial A}{\partial y}\,\rm{d}x\rm{d}y$

Vieš dosadiť do vzorca?


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#3 10. 12. 2010 13:37

Petik
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: greenova věta

↑ lukaszh:

Bohužel :( Jsem v tom naprosto ztracená :(

Offline

 

#4 11. 12. 2010 12:53

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: greenova věta

↑ Petik:

Nakreslil som ti cestičku k výpočtu



Zvyšok treba doplniť do obrázka

$\oint_{\partial C}(x+y)\,\rm{d}x+(y-x)\,\rm{d}y=\int\int_{C}\boxed{\frac{\partial B}{\partial x}=?}+(-1)\,\rm{d}x\rm{d}y$


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#5 11. 12. 2010 18:27

Petik
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: greenova věta

↑ lukaszh:$\oint_{\partial C}(x+y)\,\rm{d}x+(y-x)\,\rm{d}y=\int\int_{C}\boxed{\frac{\partial B}{\partial x}=?}+(-1)\,\rm{d}x\rm{d}y$$\oint_{\partial C}(x+y)\,\rm{d}x+(y-x)\,\rm{d}y=\int\int_{C}\boxed{\frac{\partial B}{\partial x}=?}+(-1)\,\rm{d}x\rm{d}y$$\oint_{\partial C}(x+y)\,\rm{d}x+(y-x)\,\rm{d}y=\int\int_{C}\boxed{\frac{\partial B}{\partial x}=?}+(-1)\,\rm{d}x\rm{d}y$$\oint_{\partial C}(x+y)\,\rm{d}x+(y-x)\,\rm{d}y=\int\int_{C}\boxed{\frac{\partial B}{\partial x}=?}+(-1)\,\rm{d}x\rm{d}y$

Stále v tom nic nevidím :( Děkuji za pomoc. :)

Offline

 

#6 11. 12. 2010 20:01 — Editoval lukaszh (11. 12. 2010 20:01)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: greenova věta

↑ Petik:↑ Petik:

No nič :( Aj ja ďakujem za spoluprácu.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#7 11. 12. 2010 20:12

Petik
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: greenova věta

↑ lukaszh:
Mi spíš dělá problém to k, nevím kam to dosadit :(

Offline

 

#8 11. 12. 2010 22:00

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: greenova věta

↑ Petik:

V prvom rade je zadané k zle. Chýba tam asi

$k\,:\;\(\frac{x}{a}\)^2+\(\frac{y}{b}\)^2\boxed{=1}$

čo je rovnica elipsy. To, že nevieš, kam máš "dosadiť to k", tak to už nie je problém, ktorý by sa týkal tvojej pôvodnej otázky a pokiaľ nevieš riešiť integrál

$\iint_{C}-2\,\rm{d}x\rm{d}y$

tak sa treba spýtať v samostatnej téme. Podotýkam, že C je v tomto význame vnútro elipsy. Ale to už s Greenovym vzorcom nemá nič.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#9 05. 01. 2011 17:36

Atima
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: greenova věta

↑ lukaszh:
a vies nam prosim ta poradit ze co s tou elipsou? ja mam napr presne rovnaky priklad a elipsa je kladne orientovana a z rovnice elipsy som ssi vyjadrila a=2, b=3. a neviem ako mam dosadit hranice integralov ci nejako parametricky vyjadrit alebo mozem na osi x od 0 po 2 a os y O-3 ? dikes

Offline

 

#10 05. 01. 2011 18:22 — Editoval lukaszh (05. 01. 2011 18:22)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: greenova věta

↑ Atima:

Máme elipsu

$\partial E\,:\;\frac{x^2}{4}+\frac{y^2}{9}=1$

Transformujeme súradnice

$x(t,\rho)=a\cdot\rho\cdot\cos(t)\nly(t,\rho)=b\cdot\rho\cdot\sin(t)$

t.j.

$x(t,\rho)=2\rho\cdot\cos(t)\nly(t,\rho)=3\rho\cdot\sin(t)\nl\rho\in[0,1],t\in[0,2\pi)$

Počítame dvojný integrál

$\int\int_{E}-2\,\rm{d}x\rm{d}y=\int_{0}^{1}\int_0^{2\pi}-2\cdot J\,\rm{d}\rho\rm{d}t$

Predtým treba spočítať jakobián J.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#11 05. 01. 2011 22:20

Atima
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: greenova věta

$\oint_{\partial C}(x+y)\,\rm{d}x+(y-x)\,\rm{d}y=\int\int_{C}\boxed{\frac{\partial B}{\partial x}=?}+(-1)\,\rm{d}x\rm{d}y$↑ lukaszh:
inak pocuj to na zaciatku si mohol to minus pred zatvorkou B integralu roznasobit so zatvorkou ? a ako si dostal to ró a t? tam musis dosadit take hodnoty aby X bolo 2 a y 3? a co je ten jakobian  googlim googlim ale nejde mi to do hlavy

Offline

 

#12 05. 01. 2011 22:49 — Editoval lukaszh (05. 01. 2011 22:51)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: greenova věta

↑ Atima:

Mám tu pár ponaučení:

Základná škola
--------------------------
Áno, môže sa to. Totiž
$x-y=x+(-y)$


Stredná/Vysoká škola
--------------------------
No neviem, ja poznám takéto prevody súradníc zo strednej školy. Odporúčam zopakovať. Tu je niečo k polárnym súradniciam.

Vysoká škola
A čože je to za školu, kde od vás chcú počítať integrály substitúciou bez znalosti Jakobiánu? Jakobián toho zobrazenia je

$J=\det\begin{bmatrix}\frac{\partial x}{\partial \rho}&\frac{\partial x}{\partial t}\nl \frac{\partial y}{\partial \rho}&\frac{\partial y}{\partial t}\end{bmatrix}=ab\rho$

EDIT: Ešte odporúčam prezrieť materiál http://homel.vsb.cz/~kuc14/VKM/prez/vkm_pr07.pdf


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#13 05. 01. 2011 23:00 — Editoval Atima (05. 01. 2011 23:03)

Atima
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: greenova věta

moze byt jakobian 6.ro ? si ma predbehol :) a vysvetlis mi este prosim ta ako si ziskal tie suradnice ro a t? t viem to je zadane vo vseobecnosti ale to ro? moze to byt ze ta rovnica elipsy sa rovna 1? a preto to je od nula po 1?

Offline

 

#14 06. 01. 2011 12:19

Atima
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: greenova věta

↑ lukaszh:este sa ta mozem spytat? potom ked uz idem riesit ten dvojny integral$\int\int_{E}-2\,\rm{d}x\rm{d}y=\int_{0}^{1}\int_0^{2\pi}-2\cdot J\,\rm{d}\rho\rm{d}t$ tak uz zadam len to 6ro namiesto jakobianu? ci este mam tou dvojkou roznasobit tie polarne suradnice ? diks

Offline

 

#15 06. 01. 2011 12:38

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: greenova věta

↑ Atima:

Za J dosadíš 6ro.

$\cdots=\int_{0}^{1}\int_0^{2\pi}-2\cdot 6\rho\,\rm{d}\rho\rm{d}t=\int_{0}^{1}\left[\int_0^{2\pi}-12\rho\,\rm{d}t\right]\rm{d}\rho=\cdots$


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#16 07. 01. 2011 20:43

Atima
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: greenova věta

↑ lukaszh: dakujem velmi pekne :)) mas u mna cokoladu :)

Offline

 

#17 08. 01. 2011 19:46

Atima
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: greenova věta

↑ lukaszh:
lukas vies mi este pomoct s intervalom T pri parabole? tiez tam ma byt (0,1) ako pri useckach? alebo ako pri napr kruznici? diks

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson