Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 02. 2011 19:18

mckvak
Příspěvky: 37
Reputace:   -1 
 

dokažte že vynásobení matice reálným nenulovým číslem nezmění lin obal

dokažte že vynásobení matice reálným nenulovým číslem nezmění lin obal řádkových vektorů

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 06. 02. 2011 19:30

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: dokažte že vynásobení matice reálným nenulovým číslem nezmění lin obal

Přidej svůj pokus o řešení.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#3 06. 02. 2011 19:38 — Editoval claudia (06. 02. 2011 19:45)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: dokažte že vynásobení matice reálným nenulovým číslem nezmění lin obal

Stačí zapsat si uvažovaný vektor z obalu obecně jako lineární kombinaci "starých" vektorů a pak uvážit vztah mezi "starými" a "novými" vektory a pak oba poznatky spojit. (Omlouvám se, neumím vzdorovat přímému rozkazu :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#4 06. 02. 2011 19:46

mckvak
Příspěvky: 37
Reputace:   -1 
 

Re: dokažte že vynásobení matice reálným nenulovým číslem nezmění lin obal

Právě že toto zadání nechápu proto bych byl hodně rád kdyby byl někdo ochotný a ukázal mi ten důkaz

Offline

 

#5 06. 02. 2011 19:48

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: dokažte že vynásobení matice reálným nenulovým číslem nezmění lin obal

Tak zkus, co píšu. Jak se zapíše vektor jako lineární kombinace jiných vektorů? (Lze najít v libovolných skriptech.)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#6 06. 02. 2011 19:51

mckvak
Příspěvky: 37
Reputace:   -1 
 

Re: dokažte že vynásobení matice reálným nenulovým číslem nezmění lin obal

dík za ochotu dnes jsem udělal už 18 důkazů a potřebuju ještě dva k zápočtu (tenhle a ten druhej)

Offline

 

#7 06. 02. 2011 20:10 — Editoval claudia (06. 02. 2011 20:15)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: dokažte že vynásobení matice reálným nenulovým číslem nezmění lin obal

Gratuluji :-)

Ty dva důkazy jsou skoro stejné. Tak když se ti nechce interagovat, tak já napíši jeden a ty z něj snadno odvodíš druhý.

Nechť $A=\left{a_1, \ldots, a_n\right}$ jsou řádkové vektory uvažované matice.

Řádkové vektory matice vynásobené skalárem $s$ označíme $B=\left{b_1, \ldots, b_n\right}$. Zjevně bude platit vztah $\forall i \in \left{1, \ldots, n\right}:\ s\cdot a_i = b_i$ (triviálně ověřitelné z definice násobení matic skalárem). Pak ovšem též $\forall i \in \left{1, \ldots, n\right}:\ a_i = s^{-1}\cdot b_i$ .

Libovolný vektor náleží do lineárního obalu skupiny vektorů právě tehdy, když je jejich linéární kombinací.

$u \in \left<A \right> \Leftrightarrow u = \sum_{i=1}^{n} r_i\cdot a_i \Leftrightarrow u = \sum_{i=1}^{n} r_i\cdot \left(s^{-1}\cdot b_i\right) \Leftrightarrow u = \sum_{i=1}^{n} \left( r_i\cdot s^{-1}\right)\cdot b_i \Leftrightarrow u \in \left<B \right>$.

Přímo jsme tedy dokázali $u \in \left<A \right> \Leftrightarrow u \in \left<B \right>$, což z definice znamená  $\left<A \right> = \left<B \right>$.

Čtvereček.


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#8 06. 02. 2011 20:18

mckvak
Příspěvky: 37
Reputace:   -1 
 

Re: dokažte že vynásobení matice reálným nenulovým číslem nezmění lin obal

děkuji

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson