Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 05. 2011 12:01

firo
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Kořen kvadratické rovnice

Prosím o pomoc při řešení tohoto příkladu:

Jedním kořenem kvadratické rovnice x^2 + c = 0 je číslo  3 - odmocnina(2). Jejím druhým kořenem je číslo:

a) 3 + odmocnina(2)
b) - 3 - odmocnina(2)
c) -3 + odmocnina(2)
d) odmocnina (3+odmocnina(2))
e) žádná z uvedených možností

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) firo)

#2 27. 05. 2011 12:20

Phate
Příspěvky: 1740
Reputace:   99 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

To je typicky priklad na vyuziti Vietovych vztahu. Co nam vietovy vztahy rikaji o souctu korenu?


Vykonávat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Offline

 

#3 27. 05. 2011 12:24

firo
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

Součet nám musí dát číslo u členu b, který je v tomto případě 0.

Offline

 

#4 27. 05. 2011 12:27 — Editoval Cheop (27. 05. 2011 12:31)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ firo:
$x^2+c=0\\x^2=-c\\x_{1,2}=\mp\sqrt c\\x_1=\sqrt c=3-\sqrt 2\\x_2=-\sqrt c=-(3-\sqrt 2)=-3+\sqrt 2$
Odpověď d


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#5 27. 05. 2011 12:32

Phate
Příspěvky: 1740
Reputace:   99 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ Cheop:
Tak kdyz uz jsi mi vlezl do zeli, tak napisu i tu svou variantu:
$x_1+x_2=-\frac{b}{a}\\ 3-\sqrt{2}+x_2=0 \\ x_2=-3+\sqrt{2}$


Vykonávat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Offline

 

#6 27. 05. 2011 12:33

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ Phate:
Omlouvám se za vlezení


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#7 27. 05. 2011 12:35

firo
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

Moc děkuji....

Offline

 

#8 27. 05. 2011 12:37

standyk
Místo: SR
Příspěvky: 770
Škola: UMB BB
Pozice: študent
Reputace:   55 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ Cheop:

V tom treťom riadku by si mal mať $\sqrt{-c}$ ...

Offline

 

#9 27. 05. 2011 12:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ Cheop:

Důrazné varování:

Takový styl vkládání kompletních řešení do tématu rozpracovaného od kolegy budu klasifikovat jako porušení pravidla č.6 ve smyslu netikety:

netiketa napsal(a):

Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu.

"Skákání do řečí" bez předchozí omluvy a odůvodnění považuji za nevhodné. Děkuji za pochopení a zdravím.

Jelena.

Offline

 

#10 27. 05. 2011 12:44

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ jelena:
Jak já mám vědět, že má někdo svůj příspěvek rozpracován? (když svůj příspěvek píši?)


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#11 27. 05. 2011 12:47

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ Cheop:

Pomocí tlačítka Náhled, je vidět pod zprávou aktuální stav v tématu. Nebo mít otevřeno 2 záložky, v jedné se píše, v druhé zaktualizovat tlačítkem F5.

Prosím začit použivat, aby se předešlo konfliktům.

Navíc "kompletní řešení" bez komentáře považuji za porušení místních dohod.

Je mi to velmi nepříjemné, ale jinou cestu nevidím. Omlouivám se za tvrdost.

Offline

 

#12 27. 05. 2011 12:50

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ jelena: Řešení od ↑ Cheop: je alternativní, dokonce ani na ↑ Phate: nijak nenavazuje a reaguje 7 minut po něm, takže dokonce není jasné, v jakém pořadí začali pánové odpovídat. A je to snad poprvé, co se tu na fóru sešlo několik správných a odlišných (někdy dokonce stejných) odpovědí najednou? A i kdyby jakkoli, to vadí? Proč ten káravý tón?

Offline

 

#13 27. 05. 2011 12:54

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ jelena: Ano, u delších odpovědí se kdysi řešilo, aby člověk odeslal jen "pracuji na tom" jako odpověď a nemořili se třeba dva nebo i více lidí najednou na něčem delším. Nevím, jestli to stále funguje, osobně to používám. Ale u odpovědí na pár minut to snad řešit nemusíme a mít otevřená dvě fóra a před kliknutím na Odeslat prověřit, jestli už někdo neodpověděl, mi přijde přinejmenším problematické. A také tu kdysi byly problémy (nevím, asi už jsou odstraněny), že když byl člověk přihlášen dvakrát, tak se jeho odpovědi mohly dublovat.

Offline

 

#14 27. 05. 2011 12:59

Phate
Příspěvky: 1740
Reputace:   99 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ musixx:↑ musixx:
Me slo spis o to, ze jsem to chtel z tazatele dostat z jeho hlavy a ne mu napsat primo postup, v cemz mi prispevek od Cheopa moc nepomohl.


Vykonávat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Offline

 

#15 27. 05. 2011 13:01

firo
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

Nevím, proč by mělo dojít k porušení pravidel a trestat někoho za snahu, protože oba příspěvky byly zcela přínosné a pomohly k vysvětlení požadovaného zadání.

Offline

 

#16 27. 05. 2011 13:06

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

Zdravím a děkuji za názor,

↑ musixx:

1. řešení kolegy Cheopa je kompletní, tedy porušuje místní dohody, neobsahuje žádný komentář, tedy je to řešení automatové a může sloužit vzorem, že to je tady běžný standard,

2. konfliktní situace v tématech SŠ tohoto razu jsou už na běžném pořádku a konfliktní náladu jen prohlubuji.

3. Není to první situace, ve které jsem zasahovala, ukazala jsem kolegovi Cheopovi seznam jevů, které považuji za problematické v sekci SŠ a také již přes PM. Uznávám, že dnes působím dost tvrdě.

↑ musixx: v tomto případu (pokud je mi námáhy se psaním lito), tak do EDITu přidám alespoň krátkou poznámku směrem k předchozímu autorovi, jinak je to "mlácení pravítkem do hlavy".

Stačí se podívat pod zprávu z Náhledu, jen TeX se vidí "TeXově" - tedy nepřehledně, proto 2 okna pro pohodlí.

Pro kolegu Firo (psáno z náhledu) - ano, samozřejmě kolegům patří poděkování, jen umístění alternativních řešení může proběhnou jinou, více korektní formou.

Offline

 

#17 27. 05. 2011 13:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

kolega musixx napsal(a):

jistě však zde najdeš lidi, kteří ti budou opravovat tvůj postup a bude-li potřeba, tak tě dostrkají k řešení. A tato skupina přispěvatelů ale chce vidět tvou snahu, ti nepotřebují ukazovat ostatním, že to umí (třeba protože tato úloha je docela obyčejná a není žádnou "výzvou").

Offline

 

#18 27. 05. 2011 13:51

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ jelena: Ano, za tím si stojím a chovám se tak. Neplýtvám svým časem na témata, kde už někdo jiný začal pomáhat (nebo paralelně dobře odpovídá a je třeba i dál než jsem zatím s odpovědí já). A také se už vyhýbám otázkám snažším, protože je tu dost jiných schopných přispěvatelů a jsem si téměř jist, že se tématu někdo z nich ujme. A také se necítím za fórum jinak odpovědný (nejsem admin ani moderátor). Ale když mám chvilku a chuť, tak se zabavím odpovědí, někdy i v sekci SŠ, proč ne.

Docituji sám sebe:

musixx napsal(a):

Možná se najde někdo, kdo tu bude chtít (a mít na to čas) demonstrovat, že to umí vypočítat. To možná (a nijak ho za to neodsuzuji, samozřejmě).

Jistě však zde najdeš lidi, kteří ti budou opravovat tvůj postup a bude-li potřeba, tak tě dostrkají k řešení. A tato skupina přispěvatelů ale chce vidět tvou snahu, ti nepotřebují ukazovat ostatním, že to umí (třeba protože tato úloha je docela obyčejná a není žádnou "výzvou").

Do které skupiny věrnějších přispěvatelů patří Cheop nevím, ale podle toho, jak často dává obrázky, mnohdy jen ilustrující již vypočítané kompletní řešení a na jaký druh otázek typicky odpovídá (a také podle toho, co si pamatuji, že o sobě někde v O nás nebo kde řekl ve smyslu "co se za nás ve škole učilo či neučilo"), tak si myslím, že je to fanda se spoustou času, který může a je ochoten fóru věnovat.

A ruku na srdce, i kompletní řešení může pomoct (ne nutně musí být tazatelem použito ve stylu copy-paste do domácí úlohy), i když samozřejmě chápu, že existují i "výchovnější" přístupy. Jde jen o to, jakým směrem chceme fórum víc směrovat, je-li vůbec v takto různorodé věřejné online komunitě možno bavit se o "my".

Výsostné právo moderátorů internetových fór je samořejmě usměrňovat všechny přispěvatele podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, aby bylo dané fórum udržované co nejvíce v mezích jejich představ. A tak to má být, o tom žádná. V této konkrétní situaci se ale zastávám Cheopa, ať už o to stojí nebo ne, a ať už mě to stojí mínusko nebo ne. :-))))

Offline

 

#19 27. 05. 2011 14:43

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kořen kvadratické rovnice

↑ musixx:

:-) děkuji za názor.

"Minusko" by bylo příliš mirné, třeba milý syn by dostal za trest něco napsat ...krát. A je již tak zodpovědný, že, pokud něco provede, tak to rovnou píše a nese. Tedy, pokud se cítiš na dostat "minusko", tak to můžeš napravít odpovědí v některém nevyřešeném tématu :-)

Až vážený Zakladatel založí fórum o pestování muškátů a shodou náhod já půjdu okolo, tak určitě, ač muškátům nerozumím ale vůbec, tak se zaregistruji a budu diskutovat.

Podařilo se mu ovšem založit fórum velmi specifické a cestou vývoje se zjistilo, že ač je fórum nesmírně prospěšné, tak zároveň poskytuje prostor pro různé ne zrovna poctivé praktiky při studiu. Účelem všech debat a kroků je maximálně zamezit podpoře takových praktik.

Co se daří a co ne - je třeba analyzovat. Osobně považuji za obrovský krok založení sekce pana Petra Kováře, což byla reakce zrovna na nepoctivé způsoby. Dá se dočist.

Kolegu Cheopa jsem opakovaně vyzvala, aby se zapojil do debaty v sekci Připomínky a opět vyzyvám.

kolega musixx napsal(a):

Jde jen o to, jakým směrem chceme fórum víc směrovat, je-li vůbec v takto různorodé věřejné online komunitě možno bavit se o "my".

A Tebe, vážený a milý kolego, v této diskusi také velmi uvítám (odkaz na toto téma umístím do příslušného tématu v Připominkách), děkuji.

O "my" se nikdo nebaví, žádné "my" netvořím. Pokud používám množné číslo, tak proto, že pravidla i další změny nebyly výstupem jedné osoby, ale mistní debaty. Kdo chtěl, ten se zapojil.

Děkuji.

Jelena.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson