Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 08. 2011 23:39

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Neutralizace

Mám k dispozici KOH a H2SO4 - akumulátorovou, tj. 33 - 40% roztok. Provádím neutralizaci, na dně se vylučují krystaly K2SO4, vše je ok. V určitém momentu při vlévání kyseliny do hydroxidu se celý roztok zabarví do světle žluta, což nějak nedává smysl, draselné roztoky by měly být bezbarvé. Roztok je čírý, takže síru bych vyloučil. Jediné vysvětletní, které mě napadá, je to, že H2SO4, které se dá koupit v drogerii, obsahuje nečistoty, které se při neutralizaci projeví. Chci se zeptat chemiků, zda je to možné?


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#2 01. 09. 2011 10:04

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Neutralizace

Zdravím,

asi bych zabarvení viděla na ionty Fe(3+), ale proč se projeví až v KOH, to bych ještě musela pouvažovat. Potom (při dalším doplnění H2SO4 zabarvení mizí a kdyby se přidalo opět KOH, tak se opět objeví?) Výskyt železa je z technologie možný.

Míchání roztoku se provádí sklem nebo plastem, doufám.

Ještě bych se zeptala na výpočty - zdá se, že KOH je v přebytku (je možné upřesnit koncentraci roztoku KOH a množství jednotlivých roztoků v jedné reakci).  Krystaly K2SO4 se tvoří přímo během reakce? Děkuji.

Také mám dovolenou :-) ale za účelem zahájení školního roku, oběhání ŠJ, ZUŠ a ještě nevím čeho, co dostanu pokynem. 

Doufám, že bude pořízena obrazová dokumentace. Hodně úspěchů.

Offline

 

#3 01. 09. 2011 10:42

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Neutralizace

↑ jelena:

Výpočty koncentrací a množství jsem už vyhodil a z hlavy bych jen hádal. Suroviny mám, takže až bude čas, pokus zopakuji a nafotím.

Postup byl následující:

1. Vytvořil jsem téměř nasycený roztok KOH ca. ve 100 ml H2O, samozřejmě postupně, roztok se rozpouštěním zahříval

2. Zředil jsem H2SO4 vodou asi v poměru 1:1

3. Oba roztoky byly čiré bez krystalů

4. Vléval jsem postupně kyselinu do KOH, za stálého míchání a postupně - roztok se opět zahříval

5. V určitém momentu se roztok začal zakalovat bíle - vysvětluji si to tím, že vznikal K2SO4, který je sice v H2O rozpustný, ale ne moc ve srovnání s ostatními alkalickými solemi. Až se vytvořil nasycený roztok K2SO4, začly se krystaly K2SO4 vylučovat jako bílý zákal a po chvíli se usazovat na dně

6. V jisté chvíli se roztok přestal zakalovat a po dalším přidávání H2SO4 změnil barvu na světle žlutou

7. Dnes jsem část toho nažloutlého roztoku odlil bokem a mírně zahříval, vyloučily se rezavé chomáčky - tipuji Fe2O3. Po přefiltrování byl roztok už čirý.

Došel jsem ke stejnému závěru jako Ty - tzn Fe3+. Jen je podivné, že se roztok zakalil po přidání dostatečného množství H2SO4 do KOH.


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#4 01. 09. 2011 13:28

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Neutralizace

Ahojte vospolok,

myslím, že keď robíme v koncentrovanejších roztokoch tak sa podarí zbadať to čo v zriedených roztokoch nie je vidieť... preto asi došlo k vystúpeniu farby...

a okrem železa sú tam aj chloridy
http://www.eurosarm.cz/web/umkatalogdoc/339.pdf

tie tiež farbia ...

ale či tam nemôžu vznikať aj komplexy a kadejaké iné útvary, prepátrame...

:-)

pozdravujem pekne !

Offline

 

#5 02. 09. 2011 10:14

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Neutralizace

↑ Pavel:

Děkuji za podrobný popis, pěkné :-)

Pokud nepracujeme s čistou látkou, vlivů může být více (i to, co připomíná ↑ Peter:, děkuji). Ovšem to množství příměsí se mi zda dost nepatrné, aby se vizuálně projevilo. Zde jsme celkem podrobně rozebírali kvantitativní analýzu rozpustnosti. Můžeme doplnit hodnoty pro "domněnkové" sloučeniny a spočítat, zda je to možné. Potom by to vysvětlovalo i fakt, že zabarvení se projevilo až od určitého množství přidané kyseliny.

V každém případě chování iontů železa v takovém proměnném kyselém/zásaditém prostředí bude velmi nestabilní a zrádná záležitost. Když jsem, např., tuto úlohu (část s železem, která se mi jevila zrádná) pro SŠ konzultovala s naši autoritou, tak zadání železa okomentovala skepticky, že to tam vůbec dali a chtěli popis mechanizmu.   

Samotná rozpustnost může být výrazně ovlivněna i teplotou, která se v průběhu reakce měnila. Jinak, co jsem velmi hrubě odhadla z "matematického popisu" od Pavla a z tabulkových hodnot, tak množství vzniklého K2SO4 už by překročilo hraniční rozpustnost ve vodě a mělo by docházet ke srážení.

Těším se na další zprávy a na obrazový materiál (přeci jen bych měla začít se sestavením sbírky "Ruční práce kolegů", až mi čas a síly dovolí :-)

Offline

 

#6 03. 09. 2011 17:30 — Editoval pietro (04. 09. 2011 10:03)

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Neutralizace

Pekné pojednanie o SO4 a iných podobných ionoch posielam....
en.m.wikipedia.org/wiki/Sulfate

a tiež o kryštáloch K2SO4

http://shodhganga.inflibnet.ac.in/bitst … apter9.pdf

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson