Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Ostatní
  • » Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 26. 08. 2008 20:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

Představte si, že bych já (nebo i někdo jiný) umístil tuto prosbu.

Bez ohledu na to, co si kdo myslí o mé sportovní kondici, určitě i člověk sportu vzdálený by mi nějak taktně vysvětlil - že to není tak úplně jednoduché a vyžaduje to určitou přípravu a že si to mám dobře zvážit...atd. atp.

Přitom je to zcela běžný požadavek pro studium Sportovního managementu  na Univerzitě HK, přesná formulace požadavku je "Opakované výmyky...ženy cvičí na hrazdě po raměna ze svísu stojmo bez zášvihu" - fakt nevím, co to chtěji, ale ... .

Proč tedy stejně důrazně a zároveň taktně neřekneme, že pokud je rozsah požadavku pro studium jiného oboru je takový, tak to (CTRL+C, CTRL+V)  není tak úplně jednoduché a vyžaduje to určitou přípravu a že si to mám dobře zvážit...atd. atp.

K napsaní toho příspěvku jsem se rozhodla po delším pročítání příspěvků tady na foru a po zkušenostech v realu. Jelikož v této záležitosti mám jasno, tak ani nějakou velkou debatu nebo odezvu nečekám, ani bych nechtěla někoho nějak nechtěně dotknout nebo být drzá.

Rozhodně každému moc přeji, aby vystudoval to, co se mu libí, aby dělal to, co ho baví. A že to myslím zcela úpřimně, to už jsem snad měla možnost alespoň trochu dokázat jak na foru, tak i v realu. A určitě mám v plánu pomáhat s přípravou na studium, během studia i mimo studium i nadále.

--------
že jsem použila citat jednoho z kolegů tady z fora - není to záměr si tropit z někoho žerty, ale ta fraze je taková výmluvná, kolegovi děkuji a pro jistotu sděluji, že sport skutečně jde mimo mě.

Zdravím vás :-)

Offline

 

#2 26. 08. 2008 22:10

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

Myšlenka to je zajímavá, ale osobně se budu držet rad matematických a rady do života nechám na těch zkušenějších. Ostatně -- jsou věci, na které by si měl každý přijít sám.

http://system.bloger.cz/img/users/radovan/dopisy-3.jpg


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 27. 08. 2008 16:47 — Editoval Olin (27. 08. 2008 16:48)

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

Musím se přiznat, že jsem si ten první příspěvek četl několikrát odpředu i odzadu a moc jsem z něj nezmoudřel. Pochopil jsem to tak, že když tady někdo řekne, že chce jít na matfyz, ale přitom položí 150 matematicky triviálních dotazů, tak bychom mu měli naznačit, že MFF asi pro něj nebude to pravé. Je to správná interpretace?


Omlouvám se za svoji nechápavost :-(


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#4 27. 08. 2008 18:55

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

Zdravím :-)

Kondr napsal(a):

Ostatně -- jsou věci, na které by si měl každý přijít sám.

no, abych přišla na to, že netuším, jak se provádí výmyk, ještě nemusím vyhazovat 500,- Kč za elektronickou přihlášku k přijímacímu řízení.

Olin napsal(a):

chce jít na matfyz, ale přitom položí 150 matematicky triviálních dotazů, tak bychom mu měli naznačit, že MFF asi pro něj nebude to pravé. Je to správná interpretace?

interpretace není správná, příspěvek nebyl psán pro nějaké zmoudření (a už vůbec ne vaše, kolegove :-)

Budoucí, současný a bývalý (tedy absolvent) matfyzu může, snad i musí povinně (alespoň občas) pokládat matematicky triviální (možná z pohledu nás, ostatních) dotaz. Dokonce váhám, nakolik standardní středoškolská příprava je ku prospěchu pro studenta matfyzu a zda mu trochu neubere z té správné hravosti s problémem. No snad ne, jak tady dokazujete, kolegove.

Asi proto matfyzy nepotřebují zjiš?ovat znalost standardní středoškolské matematiky -  MFF v Praze ani nezajiš?uje přijímací zkoušky a PřF Brno má test studijních předpokladů. A je zřejmě, že ani já jako příklad nezvolila přijímací řízení na MFF. Požadavky matfyzů ponechávám zcela stranou, neznám jejich důvody. A věřím, že znalosti uchazečů o studium na matematických oborech jsou nadprůměrné.

Ale mluvím o oborech, kde minimálně:
a) matematika je nástrojem, stejně tak jako řada dalších nástrojů (čtení, psaní, cizí řeč, kultura obecně a třeba počítačová kultura k tomu),
b) schopnost (vytvořena středoškolskou matematikou) zaměřena na formulaci problému a návrhu řešení pomocí standardních kroku, schopnost použit a případně ověřit krok, který se nějak vymyká standardu
atd…. 

Pokud 150 i více triviálních dotazů položí člověk v průběhu roku, třeba během soustavné přípravy na VŠ, je to naprosto v pořádku.

Pokud v posledním týdnu před přijímací zkouškou položí dotazy zarážející ani ne tak svoji trivialitou, jako důkazem, že základní středoškolská látka není ovládána, tak už je to na zvážení. Ale stále má možnost něco napravit během léta a prvních měsíců VŠ (když už se pro obor rozhodl) - optimista jsme, že?

Umíte mi ale vysvětlit, že na závěr 2. semestru VŠ se potýkám s člověkem, který(á) potřebuje vyšetřovat funkci, ale neupraví výraz ani nevyřeší kvadratickou nerovnici? A kdyby ten (ta) člověk byl jeden….

Možná si vzpomínate, že tady na foru byla hromádka zadání z využití derivací ve slovních úlohách. To, že bude potíž s derivováním, to bych nepovažovala za kritickou záležitost. Ale to, že u studentů informatiky nebyla vůle k formulaci problému, to bylo docela smutné zjištění.
 
Jen toto jsem  měla na mysli - že odvaha studovat ještě nestačí a poznámky typu „dosud jsem míjel(a) rovnice…“ nevyvolají žádné nadšení ke spolupráci s takovým tazatelem.

Nic, nebudeme ztracet čas podobnou tlacharnou, pochybuji, že takova debata někam povede.

-------
Požadavky VŠ, na které jsem se odkazala, považuji samozřejmě za triviální :-)

Offline

 

#5 27. 08. 2008 20:38

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

To je moc filosofie na mou hlavu. Mozna to je tim, ze jsem prave vstal z postele. Musel jsem si uvodni prispevek precist 3x, abych alespon vzdalene pochopil.

---

Ja pridam ze sveho zivota.

Muj bratr je dyslektik a dysgrafik. Matematika mu nikdy nesla a ja mu vzdycky pomahal/delal domaci ukoly. Vzdy se to naucil "na silu" a prosel. Co je kvadraticka rovnice vam nerekne, graf neukaze, ale mozna ji spocita.

Je videt, ze na matematiku neni tak kovany, ale presto sel na business zamerenou skolu, protoze to je obor, ktery chtel studovat. Tahlo ho to k byznysu a nic jineho (krome sportu) jej nelakalo. (sport musel vyloucit kvuli nedostatecnemu potencialu, pokud neni vrcholovy).

Ted jde do druheho rocniku VSFS (vysoka skola financni a spravni) a behem prvniho rocniku musel makat dost tvrde. Volal mi a ptal se me, co je absolutni hodnota apod. Studoval hodiny v kuse a bylo videt, ze na te skole chce byt. Po hodinach mi do telefonu zacal pocitat derivace :) Pokazde, kdyz jsem ho slysel jen rict "uz 4 hodiny tu delam integraly" jsem byl na nej hrdy, jak se snazi.

Koukal jsem na jeho rocnikovku (nebo co to bylo) a bylo videt, ze na tom hodne pracoval.

Nakonec skoncil jako patril mezi nejlepsi studenty rocniku (2. ve tride snad).

Chapu, ze nekteri lide nemaji tolik predpokladu k nejakemu studiu, ale kdyz je to jen jedna cast a snazi se dost, da se to.

---

Tolik ode me.

Offline

 

#6 27. 08. 2008 22:54 — Editoval Kondr (27. 08. 2008 22:59)

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

↑ jelena: Rozumím tomu, že je nepříjemné se dívat na někoho, kdo se šrotí k přijímačkám a nemá na to. Ještě horší je dívat se na někoho, kdo byl přijat a beznadějně s matikou bojuje. To jsem zažil na gymplu i na výšce. Ale je dost těžké odhadnout, jak to s těmi lidmi dopadne. Spolužačka, která na gymplu v prváku brečela kvůli matice (desítky hodin studia týdně a známka stále 4-) to v dalších ročnících vytáhla na 2-3, u maturity 1, další spolužák, co začínal někde kolem 4 byl před maturitou nejlepší ve třídě a dostal se do celostátního kola MO. Oproti tomu na VŠ většina z těch, co bojovali se Základy matmatiky apod. prohrála ... 

No a včil je tu dilema. Říct tomu člověku, že na to nemá, a odsoudit ho k doživotnímu pocitu "kdybych na tu informatiku býval šel, byl by ze mě teď druhý Knuth", nebo ho v tom podporovat a riskovat, že ho po prváku vyhodí a ztratí tak rok života. Zkrátka a? poradím jak poradím, bude mi to časem vyčítat.  Pokud si zvolí svou cestu sám, nebude mít pocit, že jsem mu já ublížil.

Neříkám, že je fajn ho nechat v nevědomosti. Jen bych mu neřekl "vzdej to", ani "bojuj". Spíš něco jako "počítáš s tím, že už v prvním semestru po tobě bude Klíma chtít definici grupy?"

Toliko můj pohled na věc.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#7 28. 08. 2008 18:54

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

Zdravím vás :-)

že vy nečtete název příspěvku? :-)

Bratrovi kolegy ↑ halogan: blahopřeji zcela úpřimně k takovému bratrovi, jako je náš kolega. Rozumím tomu, že bratr je dokonce starší?? a nechá si radit od mladšího bratra - to se běžně nevidí. Kolega ↑ halogan: totiž radí moc dobře - moc se mi libilá třeba nádherná výzva k použití grafů.

------------

Jinak už pomalu lituji, že já jsem vůbec podobnou debatu začala, mám pocit, že bych se mohla pomalu transformovat do …...

Nemluvím přece o někom, kdo soustavně a tvrdě pracuje, aby:

- sám sobě a okolí dokázal, že studuje obor, o který má zájem, a zároveň přijímá fakt, že ve studijním programu jsou ředměty, co buď moc nebaví nebo z nějakých důvodů nejdou, přesto povinné požadavky splní (nebo dokonce dosáhne výsledku nadprůměrných,

- měl dostatek soudnosti a zodpovědnosti (třeba vůči nejbližší rodině), aby po každé studijní etapě si dobře zvážit, zda stejná (nebo i větší dřina a finanční zátěž) stojí za to, aby ve zvolené cestě pokračoval.

Takový člověk si zasluhuje obdiv, maximální podporu a pomoc – a jsem upřímně ráda za každý takový výsledek jak na foru, tak i v reálu.

Já jsem reagovala na tvrzení pronášena v posledním týdnu před přijímací zkouškou (realizované v termínu pro 2. kolo) nebo před uzavřením akademického roku VŠ, kdy už je vše příliš jasné a já to vnímám s hlubokým povzdechem.

Kondr napsal(a):

Ale je dost těžké odhadnout, jak to s těmi lidmi dopadne

Dobře to dopadne - já jsem každé léto byla zavřena se sestřenici на даче k počítání matematiky, fyziky, chemie + diktady, jelikož šírší rodina se domnívala, že není možné aby někdo v naší rodině nosil domu 3 na vysvědčení. A tak jsem s ni cvičila asi 8 let - základka, střední škola, příprava va VŠ, první ročniky VŠ... Výhodou bylo, že nás nenutili pracovat na pozemku, nosili nám jidlo a pití. My jsme museli ukazovat řádně popsané sešity. Obě jsme dopadly dobře - sestřenice stejně dělá něco jiného a je spokojená. Já umím slušně vysvětlovat a jsem také spokojena :-)

A vlastně neznám nikoho, komu by neznalost matematiky způsobila nějaké dlouhodobé problémy. 

-------

Jen jsem nabyla pocitu, že rozhodování o možnosti stát se sportovním manažerem se opírá o objektivnější důkazy, než rozhodování o některých dalších povoláních.

Offline

 

#8 28. 08. 2008 19:12

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

Stručně a jasně, lidé by si měli uvědomit, jestli mají předpoklady a vůli ke studiu toho kterého oboru. Chápu to správně?

Nebo jsem zase úplně mimo? :-)


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#9 28. 08. 2008 19:23

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

↑ Olin:

Srozumitelnost vyjadřování pravého matematika značí :-)

Zdravím :-)

------

ale, prosím nekritizovat moje slohová cvičení (já totiž nemám maturitu z češtiny :-)

Offline

 

#10 29. 08. 2008 16:28

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

Výmyk je jednoduchej, i na visutý hrazdě :-))


oo^0 = 1

Offline

 

#11 29. 08. 2008 17:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

↑ ttopi:

Zdravím :-)

že ty si přidáš do aprobace ještě tělocvik?

A pak budeš trapit taková andělská stvoření (myslím sebe za mladých let) a dokonce se pokoušet o snížení prospěchu andělského stvoření, které opravdu nechápe za jakým že to účelem polezeme na to lano? :-)

Offline

 

#12 29. 08. 2008 17:08

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

↑ jelena:
> "Rozumím tomu, že bratr je dokonce starší??"
Ano, o 3 roky. Od jeho druhe tridy jsem mu pomahal delat ukoly z matematiky. Vzdycky me to bavilo. Ted uz na vejsce dela veci, kterejm nerozumim, takze smula.


↑ ttopi:
Ac jsem chodil do Sokola mnoho let, vymyk jsem vzdycky nesnasel. Zvlast ty nasledny rotace na ty hrazde. Motala se mi z toho hlava.

Offline

 

#13 29. 08. 2008 17:45

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

↑ jelena:
Proč ne, jsem sportovně založený, tělocvik bych určitě zvládl odučit, ale na ZŠ bych výmiky radši mco nezkoušel. Přiznám se, že na ani já jsem na ZŠ výmik neudělal, narozdíl od SŠ, jak píši kolegovi o kousek dole :-)


↑ halogan:
Ano, také jsme na SŠ měli učitele, který si v gymnastice doslova liboval. Takže salta na kruhách, točení na vysuté hrazdě asi 3 metry nad zemí s jednou nohou přes hrazdu, dopředu i dozadu, to vše bylo na programu každý týden. Nakonec jsem za to vděčný, všechny to časem začalo bavit :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#14 07. 06. 2009 19:47

h3r0
Příspěvky: 52
Reputace:   
 

Re: Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku

dobre citanie, ale tak clovek sa uci na vlastnych chybach a casto, aj ked chcete, mu jeho presvedcenie nevyvratite.. iba ak sa sam popali...


dik ;)

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Ostatní
  • » Výmyky - šlo do teď jaksi mimo mě..ale teď to potrebuji na zkousku (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson