Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 09. 2008 15:44 — Editoval Holant (22. 09. 2008 18:55)

Holant
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Stereometrie -prosím, pomožte!

Zdravím Vás, ,,kolegové" :-)

Dneska nám naše profesorka zadala podle mně šílený příklad ze stereometrie, nabízí jedničku tomu, komu se ho povede vypočítat a mě by se opravdu hodila. Sterometrie mi zatím jde dobře, ale tohle mě fakt položilo, tak mi prosím pomožte :-) Takže:

Určete povrch a objem kvádru s úhlopříčkou u = 15m, jeho stěny procházející týmž vrcholem mají obsahy v poměru 2 : 3 :4.

k tomu byl dodatek, že:  (nevím, jak to napsat, takže S1 znamená S s indexem jedna) (S1/S2) = (S2/S3), což mi přijde jako naprostý nesmysl

To jsou všechny podklady, které mám - víc jsme jich nedostali, přijde mi to neřešitelné...

Offline

 

#2 22. 09. 2008 16:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Stereometrie -prosím, pomožte!

↑ Holant:

Zdravím :-)

Zkus nakreslit obrázek a vyznačit, vše, co je zadáno.

A buď tak hodný - edituj závěr svého příspěvku - nebo nebude vůbec žádná pomoc. Důrazně prosím kolegy, aby tento požadavek byl respektován, děkuji vám všem (nebo prosim o edit někoho z moderátorů - něco takového tady není potřeba)

Offline

 

#3 22. 09. 2008 17:10

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Stereometrie -prosím, pomožte!

Zkus si od někoho ze třídy zjistit, zda je zadání správné. Nemůžou mít totiž 3 stěny obsahy 2:3:4 a pak splňovat $\frac{S_1}{S_2} = \frac{S_2}{S_3}$

Pokud bude pozměněné zadání, pokusím se pomoci, ale nebudu psát výsledek, protože, ostatní jistě souhlasí, to by nebylo nejsprávnější.

Offline

 

#4 22. 09. 2008 19:13

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Stereometrie -prosím, pomožte!

↑ jelena:

Zda je konec prispevku nevhodny spise zalezi na vkusu uzivatele. Prispevek naobsahuje zadna vulgarni slova, spise pojmy z anatomie. Cili uprava bude prichazet v uvaho pouze, pokud se primo ozve nekdo, koho kdo se citi timto pripsevkem urazen nebo znechucen.

Musim se take priznat, ze se mi moc nepozdava takto durazne odmitnout pomoc s timto prikladem. Uzivatel sice naznacuje, ze s resenim nebude nalozeno ferovym zpusobem, slusnost dotazu je take diskutabilni, presto bych nerad omezoval svobodnou volbu uzivatelu tohoto fora. Pokud nekdo chce pomoci, tak bych mu nebranil. Nikde v pravidlech neni zakazano odpovidat na nevhodne dotazy, pokud jiz byly polozeny.

Toto rikam spis jako svuj pocit nez jako pevny nazor, nebot kolem tohoto je urcite mozna diskuze, ale prozatim bych rekl, at se kazdy ridi podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi...


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#5 22. 09. 2008 19:27

Holant
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Stereometrie -prosím, pomožte!

↑ jelena:

Musím přiznat, že jsem čekal, že se ozve nějaký moralista, kterému se ten závěr nebude líbit. Sám vím, že ten konec byl trošku peprnější, ale snažil jsem se tu frázi co nejvíce zjemnit, aby nebyla nijak zvláš? obscénní. Přesto se najdou lidé, kteří jsou zásadoví a pokládají za slušnost někoho napomínat za něco, co si už v životě nemusí přečíst a stačí dotyčnému neporadit. Zaráží mě ale, že ti tato fráze (která neměla rasový charakter, mám mezi Vietnamci přatele, i u nich nakupuji radši, než u kysele se tvářících zástupců "bílé rasy", ani nebyla pomluvou, protože pomluva je lživé tvrzení o někom, kdežto mé tvrzení bylo pravdivé a poznal by to i slepec po dni stráveném v naší třídě) jaksi leze krkem. Zaráži mě to proto, že oproti tomu ti přijde naprosto v souladu s pravidly slušného chování sabotovat můj dotaz tím, že vyzíváš přispěvatele aby mě ignorovali jen proto, že se ti nelíbí, co si myslím o svém spolužákovi. Nezlob se na mě, ale to mi přijde upřímně řečeno jako drzost. Doufám, že jednou svět pochopí, že ten kdo má jedinej vrtoch ten, že mluví jak dlaždič (i když je to třeba hnusné) je lepší člověk než ten, který sice neřekne jediné sprosté slovo, ale má zapotřebí se do někoho navážet, povyšovat se, poučovat..... Nicméně jsem se rozhodl vyhovět tvému požadavku, protože mám obavy, že se tu najde víc lidí s tvým názorem...

Jinak k věci: Sám nechápu tu část "týmž vrcholem" ale zbytek - tzn. nakreslit kvádr s neznámými rozměry (takže libovolný jen pro náčrt) a do něj jeho úhlopříčku umí i žák 9. ročníku základní školy, ale jestli to sám/sama nezvládneš, později zkusím nějaký náčrt udělat a vložit sem :-) Nicméně pokud jsi skončil/a už u náčrtu, tak do tebe nevkládám moc naděje :-) . Naopak moje mozková kapacita zase nestačí na to, abych na nákresu naznačil, že stěny jsou v poměru 2 : 3 : 4, to opravdu nevím, jak mám udělat :-).

Offline

 

#6 22. 09. 2008 19:40

Holant
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Stereometrie -prosím, pomožte!

↑ Lishaak:

K tomu bodu, že s tím úkolem nebude naloženo férově:

Ten dotyčný Vietnamec nejedná férově, máme se ucházet o něco, třeba jako teď o tu známku, celá třída se s něčím lidově řečeno "páře" a on pak (třeba i s tvrzením "ne, já na to kašlu, já to dělat nebudu) bez našeho vědomí všechny předběhne, dotyčného profesora si najde ještě před hodinou, všechno nám vyfoukne, profituje z toho a ještě se nám vysmívá. Zkrátka je velmi vypočítavý a po třech letech jsem se konečně rozhodl, že získám vyjímečně jedničku a při té příležitosti mu ukážu, jak se vlastně chová tím, že se zachovám jako on. Nejde mi o útok na něj, ale o lekci, která je myslím si touto formou celkem přijatelná.

Offline

 

#7 22. 09. 2008 19:41

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Stereometrie -prosím, pomožte!

↑ Holant:

Po tomto prispevku jiz urcite nebude nikomu vadit, kdyz toto tema zamkneme, nebot tento prispevek jiz jasne porusuje privadla netiquety. Hezky vecer vsem...


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#8 22. 09. 2008 19:53

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Stereometrie -prosím, pomožte!

Jeste aby bylo jasno, toto tema nezamykam proto, ze nechci, aby nekdo pomohl tazateli s prikladem, ale proto, ze diskuza na tema, ktere tady Holant nastinil postrada z hlediska zamereni tohoto fora smysl. Co se tyce mych zkusenosti, takovate diskuze se casto zvrhne v hadku mezi uzivateli, coz neni v zadnem smeru zadouci ani nijak produktivni.

Pokud ma uzivatel Holant zajem o reseni prikladu a chce-li porozumet tomu, jak na tomto foru spravnym zpusobem o takovouto pomoc zadat, doporucuji mu nejen si precist, ale predevsim pochopit smysl pravidel fora.

Vas vychovny poradce :-)


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson