Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 04. 2012 20:30

markus120
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

akustika

Ctěl bych se zeptat, když je hlouček křičících dětí a 160 metrů od nich je paneláková stěna co usliší? ozvěnu nebo neusliší nic protože to je moc daleko?

Offline

 

#2 02. 04. 2012 21:00

Miky4
Místo: Ostrava!!!
Příspěvky: 676
Reputace:   30 
 

Re: akustika

Ahoj, ptáš se, co uslyší (pozor, slyšet je vyjmenované slovo!) ta paneláková stěna? :)

Offline

 

#3 02. 04. 2012 21:16

markus120
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: akustika

aha ja sem si řikal jestli neni náhodou vyjmenovaný ale až když sem to poslal :D ne co uslyší ty děti

Offline

 

#4 02. 04. 2012 22:11

Miky4
Místo: Ostrava!!!
Příspěvky: 676
Reputace:   30 
 

Re: akustika

↑ markus120:
Víš, možná to zní protivně, ale pokud píšeš tak, že máš skoro co slovo to chyba, nepíšeš na začátku věty velké písmeno a neodděluješ věty čárkami a tečkami, tak za prvé se to potom špatně čte, a za druhé si potom o tobě lidí "udělají obrázek".

Offline

 

#5 02. 04. 2012 22:15

markus120
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: akustika

Díky za upozornění. Jak je to teda s tou stěnou?

Offline

 

#6 02. 04. 2012 22:30

smatel
Příspěvky: 499
Škola: UK Praha
Pozice: student
Reputace:   37 
 

Re: akustika

Zdravím, aby byl slyšitelný dozvuk, musí být překážka vzdálená minimálně cca 17 metrů (vychází to z toho, že ucho je schopno rozlišit dva zvuky, pokud jsou od sebe min 0,1 sekundy; rychlost zvuku je cca 340ms^-1 - zkus si to ověřit výpočtem)

V tomto panelákovém případě ale žádnou ozvěnu pravděpodobně neuslyší - je tam mnoho předmětů, tráva, keře (i v bližší vzdálenosti) ,...a ty zvukové vlny se na nich různým způsobem rozptýlí.

Tož můj pohled. ;)

Offline

 

#7 03. 04. 2012 01:10

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: akustika

Jako kluk jsem "vymyslel" metodu měření vzdálenosti dvou paneláků tleskáním a měřením času návratu zvukového odrazu. Stál jsem v okně jednoho z paneláků a začal jsem tleskat tak, aby to bylo v rytmu s vracejícími se odrazy od druhého paneláku. Ty odrazy ovšem nemusí být vůbec slyšitelné, pokud je člověk svým tleskáním ruší. Po chvilce jsem ale zjistil, že když se tleská pomaleji, s periodou dvojnásobku doby oběhu, lze bez problénů získat dokonalou synchronizaci s ozvěnou. Prostě to pak vypadá, že střídavě jednou tlesknu já, jednou ozvěna. Už si nepamatuji, zda jsem měřil, počet tlesků za určitý čas, nebo dobu potřebnou na určitý počet tlesků. Vím jen, že jsem byl docela překvapen získanou přesností, když jsem tu vzdálenost zjistil jinými způsoby.
(Bylo to myslím 34 m nebo tak nějak.)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson