Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 04. 2012 02:26

zyvox
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

LED diody na AC 230 V

Hezký den,
jdu za Vámi s prosbou pomoci mi navrhnout obvod, který mám v úmyslu realizovat.

Vyrábět chci obvod na těchto 7 diod -> http://www.gme.cz/led-kulate-pouzdro/le … -p518-065/ připojený do sítě, nemám v úmyslu to řešit přes transformátor (kvůli ceně) ale přes gretzenův můstek a předřadný odpor. Nejsem nijak zběhlý v elektrotechnice takže mě případně nekamenujte ale nevím jestli je v obvodu nutností nějaký ten kondík nebo něco jiného.

Pokud by mi někdo pomohl navrhnout schémátko a vypočítat hodnoty k jednotlivým součástkám nebo ještě lépe odkazy na ně do e-shopu www.GME.cz. Tak bych byl přímo nadšen z takové pomoci :) Děkuji moc za jakoukoliv reakci.

Hodnoty diod: 7x Dioda 3,1V 20mA

Lukáš K. :)

Offline

 

#2 30. 04. 2012 20:18 — Editoval Kobleezchek (01. 05. 2013 12:01)

Kobleezchek
Příspěvky: 118
Reputace:   17 
 

Re: LED diody na AC 230 V

zdraVím... níže přikládám schéma zapojení LEDky na síťové napětí, nevěděl jsem, jestli to chceš vyrábět jen "aby se neřeklo" nebo "echt gold", tak jsem tam pro jistotu přikreslil i návrh tištěného spoje. Schéma nám kreslil sám náš profesor a říkal, že ho má odzkoušeno, takže by to mělo jet.

http://forum.matweb.cz/upload3/img/2012-04/07617_skenovat0001.jpg

A abys věděl, jak se na co přišlo...

Tohle zapojení je realizováno pomocí kapacitního děliče.

Při výpočtech jsme vycházeli z toho, že neznáme kapacitu a tu jsme dopočítávali pomocí vzorce $C = \frac{I}{\omega \cdot U_{C}}=\frac{I}{2\pi \cdot f \cdot U_{C}}$

Pro zjištění $U_{C}$ jsme využili vzorce $U = \sqrt{U_{R}^{2}+U_{C}^{2}}$.

$U_{R}$ jsme zjistili pomocí Ohmova zákona $U_{R}=R_{X}\cdot I$, kde $I$ je požadovaný proud - v našem případě $20 mA$ - a $R_{X}$ je celkový odpor "za kapacitou"; tj. odpor $330\Omega $, poté odpor Grätzova můstku ($R_{G}=\frac{4\cdot U_{D}}{I}$, kde $U_{D}$ je úbytek napětí na jednotlivých diodách - cca $0.7V$ pro Si diody) a nakonec odpor samotné LEDky, který spočítáš taktéž pomocí Ohmova zákona s využitím parametrů LEDky.

Jediný rozdíl je asi v tom, že my jsme počítali s 1 LEDkou a ty počítáš se 7, ale příliš velká změna v kapacitě to nebude, takže kapacita kolem $300nF$ bude vyhovující - použít jakýkoliv typ kondenzátoru krom elektrolytického, který se na AC nesmí používat. Na odporech se může vyskytnout celkem značný ztrátový výkon, takže odpory bude třeba výkonově dimenzovat a při výběru součástek dávej pozor i na napěťové dimenzování - v síti je sice $230V$, ale toto je efektivní hodnota, amplituda dosahuje cca $325V$. Jo a ještě na výstup Grätzova můstku se hodí paralelně zapojit kondenzátor cca $1mF$, který slouží pro lepší vyhlazení.

Doufám, že jsem se nikde neřpepsal/nepřepočítal/nepřekreslil a přeji hodně zdaru a ať ti to nevyhoří.


„Věci ve skutečnosti nerozumíte, dokud ji nedokážete jednoduchým způsobem vysvětlit.“  A. Einstein

Offline

 

#3 30. 04. 2012 22:10

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 868
Reputace:   62 
 

Re: LED diody na AC 230 V

Ty LED musíš mít zapojený sériově (pro uváděný proud 20 mA).
V případě paralelního zapojení by se proud 7x zvětšil a kapacita kondenzátoru by se musela přepočítat pro jiný proud.


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#4 30. 04. 2012 22:21

Kobleezchek
Příspěvky: 118
Reputace:   17 
 

Re: LED diody na AC 230 V

↑ mák:

Já věděl, že mi něco uniklo... no ale mnohem výhodnější je paralelní zapojení LEDek a výpočet kondíku pro jiný proud, než úvaha vyššího napětí pro 7 LEDek v sérii, kdy bychom museli brát v podtaz úbytek napětí na každé z nich.


„Věci ve skutečnosti nerozumíte, dokud ji nedokážete jednoduchým způsobem vysvětlit.“  A. Einstein

Offline

 

#5 01. 05. 2012 14:30

zyvox
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: LED diody na AC 230 V

Jé paráda! :) konečně  nějaký ozkoušený způsob realizace, zkusím to :)

Ještě jsem našel jedno schémátko a ze zajímavosti bych chtěl Vaše názory jakožto lidí co se v bastlení vyznají, jestli je to takhle možný také zpracovat :).
A v případě že bych tam chtěl dát menší počet diod, tak před ně stačí dát předřadný odpor který byl tak velký, aby nahradil zátěž těch diod chybějících ne?

http://www.sos.sk/a_info/resource/b/dio … riving.pdf (poslední schéma, na konci souboru)

Offline

 

#6 01. 05. 2012 16:05 — Editoval Kobleezchek (01. 05. 2013 12:01)

Kobleezchek
Příspěvky: 118
Reputace:   17 
 

Re: LED diody na AC 230 V

↑ zyvox:

No myslím si, že ta úvaha s předřadným rezistorem je správná, ale menší problém by byl v tom, že ten rezistor by musel unést celkem velký výkon - v poměru k diodkám... Ale podle mě je to zapojení s kapacitním děličem elegantnější. Rozhodnutí je na Tobě.


„Věci ve skutečnosti nerozumíte, dokud ji nedokážete jednoduchým způsobem vysvětlit.“  A. Einstein

Offline

 

#7 06. 05. 2012 11:45

zyvox
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: LED diody na AC 230 V

Tak LED světlo zrealizováno. Bohužel sem uplně zapoměl fotit při výrobě, takže zde dávám pouze fotky po zhotovení.

Celková cena pořízení: 136 Kč
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2012-05/97260_akva.jpg

:) děkuji všem za pomoc a příspěvky...

Offline

 

#8 06. 05. 2012 17:06 — Editoval Kobleezchek (01. 05. 2013 12:02)

Kobleezchek
Příspěvky: 118
Reputace:   17 
 

Re: LED diody na AC 230 V

↑ zyvox:

Jsem rád, že to jede, a hezky ti to svítí, rybičky musí jásat radostí. Ať Ti to svítí co nejdéle.


„Věci ve skutečnosti nerozumíte, dokud ji nedokážete jednoduchým způsobem vysvětlit.“  A. Einstein

Offline

 

#9 06. 05. 2012 17:14

Nautileuz
Příspěvky: 108
Reputace:   10 
 

Re: LED diody na AC 230 V

↑ zyvox:
Vypadá to moc pěkné :-), dobrá práce!


  ║▌│█│║▌║││█C║h▌a│o║S▌║█║▌│█│║▌║
S∞=0100101001001010010100100101001001…
   ... 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 1 0 1 0 1 1 0 1 ...
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║█║▌│█│║▌║││█║▌│║

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson