Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 11. 2008 19:13

Lota
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

důkaz, složené relace

Zdravím,
mepomohl by mi někdo od úkolu z úvodu do informatiky? Nevím si s tím rady...

Mezi všemi studenty sedícími v jedné posluchárně na přednášce Úvodu do informatiky
definujeme binární relace R, S následovně:
• Student X je v relaci R se studentem Y , formálně (X, Y ) ∈ R, právě když
X sedí ve stejné řadě jako Y .
• Student X je v relaci S se studentem Y , formálně (X, Y ) ∈ S, právě když
X sedí v druhé řadě, kdežto Y v druhé řadě nesedí .
Určete, které z následujících vlastností reflexivní, symetrická, antisymetrická, tranzitivní
vždy splňuje složená relace S ◦ R.
Svou odpověď musíte vždy aspoň krátce (ale přesně!) dokázat, případně uvést konkrétní
protipříklad. Odpověď bez zdůvodnění nebude honorována.

Jsem ochoten to vyřešit jako obchodníci..něco za něco.

Offline

 

#2 10. 11. 2008 20:56 — Editoval kaja.marik (10. 11. 2008 21:03)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: důkaz, složené relace

X R Y pokud je X a Y ve stejne rade
Y S Z pokud Y je ve druhe rade a Z ne

X (SoR) Z pokud je X ve druhe rade a Z ne     ......... skladali jste to na prednasce v tomto poradi? nekde jsem to videl i naopak. budu se drzet tohoto sveho.

reflexivni neni: student nesedi zaroven ve druhe a v jine nez druhe rade

symetricka neni, pokud je aspon jeden student ve druhe rade (rikejme mu Laďa) a aspon jeden mimo (říkejme mu Mirek):
    Laďa je v relaci s Mirkem ale naopak to neni

tranzitivni je:   predpokladejme ze marek je v relaci s jirkou a jirka s ludvou. to ze je marek v relaci s jirkou znamena ze marek je ve druhe rade a jirka mimo druhou radu. To, ze je jirka v relaci s ludvou znamena, ze jirka je ve druhe rade a ludva mimo ni. Tato situace nikdy nemuze nastat a proto to je trivialne tranzitivni.

antisymetricka je: podobne jako u tranzitivity, pripad ze ve slozene relaci jsou X a Y a soucasne Y a X nemuze nastat a trivialne to je antisymetricke.

--------------------------
jestli neco za neco tak mam dotaz:
na servru mam formular. po odeslani se spusti perlovksy skript. tento dal vola latex a pod. jak zajistit, aby v danem case mohl bezet jenom jeden proces? pokud odeslou treba dva lide ve stejny okamzik, tak tomu kdo je pomalejsi se zobrazi hlaska, at chvili pocka. Napadlo me delat to pres zamkovy soubor, ale ten by tam mohl zustat viset, pokud predchozi proces treba skonci chybou. jak to zajistit?

Offline

 

#3 10. 11. 2008 21:47

Lota
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: důkaz, složené relace

Děkuji za reakci, sám si to ještě chci projít, aspoň to mám s čím porovnat.

s Perlem jsem nikdy nic nedělal. Ale z hlediska mých znalostí bych to udělal asi tak..uložit do databáze, že se ted děje určitý proces a po skončení procesu zase z DB vymazat, že proces probiha.. tomu dalšímu uživateli nechat naběhnout hlášku, že musí počkat a v určitém intervalu mu stránku refreshovat javascriptem, dokud by si to nezjistilo z databaze, že už může jít na řadu..
asi to není moc elegantní řešení:-(
můžu nabídnout odkaz GPR 4..?

Offline

 

#4 10. 11. 2008 22:11

stiflerovamama
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: důkaz, složené relace

↑ kaja.marik:
a co by si povedal na toto:
Mezi všemi studenty sedícími v jedné posluchárně na přednášce Úvodu do informatiky
definujeme binární relace R, S následovně:
• Student X je v relaci R se studentem Y , formálně (X, Y ) ∈ R, právě když
X sedí ve stejné řadě jako Y nebo v některé řadě před ním .
• Student X je v relaci S se studentem Y , formálně (X, Y ) ∈ S, právě když
X a Y nesedí ani ve stejné řadě, ani ve stejném sloupci .
Určete, které z následujících vlastností reflexivní, symetrická, antisymetrická, tranzitivní
vždy splňuje složená relace S ◦ R.
Svou odpověď musíte vždy aspoň krátce (ale přesně!) dokázat, případně uvést konkrétní
protipříklad.

Offline

 

#5 10. 11. 2008 22:22

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: důkaz, složené relace

↑ Lota:
to je totez jako nechat vznikout nejaky soubor a ten po skonceni akce vymazat. Co kdyz se na to vymazani uz nedostane? treba kvuli tomu ze skript skonci v pulce chybou.

Offline

 

#6 10. 11. 2008 22:26

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: důkaz, složené relace

↑ Lota:
hlavne tam asi budete mit pri chapani problem s tim, ze tranzitivita je implikace
"jsou-li v relaci x s y a y se z, jsou v relaci i x se z"

Vtip je v tom, ze ty podminky z prvni casti implikace se nepodari splnit a proto se to tvrzeni netyka vubec zadne trojice x, y, z. No a implikace, ktera zacina vyrokem co nikdy neni pravda, je trivialne pravdiva.

Offline

 

#7 10. 11. 2008 22:34

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: důkaz, složené relace

↑ kaja.marik:Pokud tomu rozumím, tak Perl může běžet kolikrát chce, jde o ten latex, že? Tak co místo latexu zavolat nějaký třířádkový bashový skriptík, který vyrobí zámek, spustí latex a po jeho doběhnutí zámek smaže? I kdyby Perlová aplikace havarovala, zámek tam viset nebude.

Napadá mě ještě jedno méně čisté řešení: pokud nový požadavek narazí na zámkový soubor starší než 30s tak ho ignoruje (smaže a vyrobí svůj)...

A do třetice: perl by mohl zavolat "ps -efl|grep latex" a podle toho, co dostane zpět úlohu odložit/provést.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#8 10. 11. 2008 22:58

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: důkaz, složené relace

↑ Kondr:
Diky, to posledni mi nepasuje, ten latex se tam totiz mohl objevit i odjinud. Ale to predtim mi pomuze. Diky moc :)

Offline

 

#9 10. 11. 2008 23:03

Lota
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: důkaz, složené relace

↑ kaja.marik:
Já něco podobného řeším tak, že používám BEGIN, ROLLBACK a COMMIT.. i když to je pouze u SQL.. jakmile by uložení do DB zhavarovalo, vrátily by se změny, které byly mezi těmi značkami..to je asi k ničemu, že?

Offline

 

#10 11. 11. 2008 00:27

Lota
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: důkaz, složené relace

↑ kaja.marik:
teď jsem skládal ty relace a pokoušel se o vlastní ujasnění jak si stojí dané vlastnosti
S°R :  X ani Y nesedí ve 2. řadě a Z sedí ve 2. řadě..
je to složené dobře?

Offline

 

#11 11. 11. 2008 11:41

Black
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: důkaz, složené relace

↑ kaja.marik: Ahoj, měl bych dotaz k tomu příkladu v prvním příspěvku. Já mám skoro stejný příklad:

-Student X je v relaci R se studentem Y, právě když X nesedí ve stejné řadě jako Y

-Student X je v relaci S se studentem Y, právě když X sedí ve druhé řadě, kdežto Y v druhé řadě nesedí

Rozdíl od prvního příkladu je že X nesedí ve stejné řadě jako Y, podle mě se tím složená relace stává reflexivní. Symetrie se nemění, protože stále platí že X je v relaci s Y ale naopak to  už neplatí. Podle toho jak sem pochopil tve vysvetleni tranzitivity by v tomhle případě měla platit taky, ale ničím si nejsem jistý a s antisymetrií si už vůbec nevím rady :(

Mohl bys mi říct jak by to bylo v tomhle příkladě ?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson