Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 11. 2008 18:50

Lukas7777
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

plávanie...

Zdravím, mám preoblém s úlohou


Cez rieku, ktorá má šírku 90 m pláva čln po dráhe AB kolmo k protiľahlému brehu. Rýchlosť člna vzhľadom k vode je 1,5 m.s-1 rýchlosť prúdu rieky vzhľadom k brehom je 1,2 m.s-1. Určte veľkosť výslednej rýchlosti člna na dráhe AB a čas, za ktorý čln túto dráhu prejde. Aký uhol musí zvierať pozdĺžna os člna so smerom AB, aby sa čln pohyboval po trajektórii kolmej k brehom rieky?


Prosím, pomôžte mi niekto

Ďakujem ;)

Offline

 

#2 12. 11. 2008 19:54

perdy
Místo: Praha
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: plávanie...

To zadanie mi príde trochu zmätočné, neviem, čo si mám predstaviť pod bodmi A a B.

Napriek tomu, nakopnutie správnym smerom:

Predstav si, že cestuješ vlakom po rovnej trati okolo stanice. Vlak má svoju rýchlosť v1 voči stanici. Ty sa môžeš v tom vlaku prechádzať rýchlosťou v2 voči vlaku. Tvoja rýchlosť voči stanici je súčtom rýchlosti vlaku voči stanici a tvojej rýchlosti voči vlaku. (Toto všetko samozrejme za predpokladu, že všetky rýchlosti sú oveľa menšie než je rýchlosť svetla).

Teraz musíš spraviť myšlienkový krok z priamky, po ktorej sa pohyboval vlak v predchádzajúcom prípade, do roviny, v ktorej sa pohybuje loď.
Platí rovnaké pravidlo o sčítaní rýchlostí, ale súčet je iný.

Nakresli si kosodĺžnik. A teraz si predstav, že priblížiš jeho protiľahlé vrcholy k sebe až splynú. Dostaneš jednorozmerný útvar. Teraz ho znovu natiahneš. Dostaneš dvojrozmerný útvar. Veľkosti strán kosodĺžnika sú veľkosti rýchlostí v1, v2. Veľkosť uhlopriečky je veľkosť súčtu.

Teraz si to už všetko len nakresli a spočítaj obyčajnou trigonometriou.

Dúfam, že sa to dá pochopiť. Ak máš doplňujúce otázky, pokojne napíš.

Offline

 

#3 13. 11. 2008 07:34

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: plávanie...

↑ Lukas7777:
Mělo by ti to vyjít takto:

Rychlost člunu v = 0,9 m/s
výsledný čas   t = 100 s
úhel alfa   53,13 st.


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#4 13. 11. 2008 09:19

Lukas7777
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: plávanie...

Ďakujem perdy za vysvetlenie... ;)
Aj tebe Cheop za výsledky, neviem či som tak hlúpy... ale aj po perdyho vysvetlení som nedokázal vyriešiť celý príklad, napr. uhol vôbec neviem, ako riešiť :(

Ak, máte niekto trošku času, mohli by ste prosím zavesiť aj riešenie - postup

Veľmi by mi to pomohlo, ďakujem

Offline

 

#5 13. 11. 2008 14:25

perdy
Místo: Praha
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: plávanie...

Jeden obrázok niekedy povie viac než tisíc slov.

http://forum.matweb.cz/upload/662-lodicka.jpg

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson