Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 02. 2013 21:58

Kipos
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: EPS Bruntál
Reputace:   
 

úhly v 3D tělese

Mám docela perličkový příklad.
Potřebuji spočítat jaký úhel mezi sebou svírají přímky které tvoří například 5ti úhelník a jejich sklon se mění v 3tím rozměru. Při sklonu 0 stupňů je to jasné budou mezi sebou svírat 72 stupnů protože dohromady v krunu musí tvořit 360. Ale co když se jejich konce k sobě začnou přibližovat a měnit tak úhel v 3tím rozměru? Jaký pak mezi sebou budou svírat úhel? Konkrétně bych to potřeboval pro 16,18 s 36 stupňů ale nějaký vzorec by pro mě byl lepší abych si mohl eventuelně takhle spočítat i více úhelník či jiný úhel.

Offline

 

#2 17. 02. 2013 09:20 — Editoval teolog (17. 02. 2013 09:21)

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: úhly v 3D tělese

↑ Kipos:
Zdravím,
nechcete to nakreslit a nahrát sem obrázek? Protože z toho popisu mi zadání není vůbec jasné. Ten pětiúhelník je tvořen úsečkami, takže těmi přímkami myslíte přímky, ve kterých leží strany? Pokud ano, tak ty přímky nesvírají úhel 72°, ale 54°. A už vůbec mi není jasné "když se jejich konce k sobě začnou přibližovat a měnit tak úhel v 3tím rozměru". Jak se můžou přibližovat konce přímek? Není to myšleno prostě tak, že každá další strana pětiúhelníku je prostě zvednutá?

Offline

 

#3 17. 02. 2013 09:41

martisek
Příspěvky: 914
Škola: MU Brno
Pozice: učitel, FSI VUT v Brně
Reputace:   52 
 

Re: úhly v 3D tělese

Mně to spíš připadá tak, že kolega pracně popisuje pravidelný pětiboký jehlan a zajímá ho úhel pobočných hran při jeho vrcholu...


Wolfram ani jiný chemický prvek matematiku nenaučí.

Offline

 

#4 17. 02. 2013 11:34

Kipos
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: EPS Bruntál
Reputace:   
 

Re: úhly v 3D tělese

Ano myslím že martisek to říká správně posílám obrázek. http://forum.matweb.cz/upload3/img/2013-02/97265_3Duhly.png

Offline

 

#5 17. 02. 2013 11:53

Kipos
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: EPS Bruntál
Reputace:   
 

Re: úhly v 3D tělese

A já vlastně když tohle stavím potřebuji na pokosové pile udělat úhly pod kterýma do sebe budou zapadat špice. Mám spocítaný sklon úkosu ale nesedí mi pokos. Proto potřebuji vědět když se ten pěti nebo šesti uhelník tvaruje dovnitř (o 16 a o 18) stupňů jsou totiž dva typy latí, tak kolik ho mám seříznout.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson