Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 05. 2013 13:24

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Studium matematiky na VŠ

Ahoj, zajímalo by mě, co si myslíte o studiu matematiky na vysoké škole, konkrétně:
Jste spokojeni se strukturou a pořadím předmětů?
Ohledně množství předmětů, "nabitostí" rozvrhu?
Máte čas si věci podrobně rozmýšlet?

Má zkušenost je taková: rozvrh bývá hrozně nabitý, nestíhám se učit v průběhu semestru a doháním věci ve zkouškovém období.
S pořadím předmětů to je obtížné - asi to bývá kompromis mezi okamžitou potřebou, jakousi mírou bezprostřední zkušenosti s látkou, a pořadím, které by se hodilo k budování "celkové matematické skládačky".
Často se učí třeba lineární algebra před tím, než se učí něco o grupách nebo svazech nebo okruzích. My jsme se učili něco algebraického o polynomech předtím, než jsme měli kousek teorie o dělitelnosti v oborech integrity. Konstruovali jsme číselné obory až potom, co jsme měli velký kus analýzy za sebou. Brali jsme kuželosečky a kvadriky a až pak afinní zobrazení.

Na státnice se obvyklý student asi připraví tak, aby měl co říct ke každé otázce a ten pomyslný domeček matematiky, co si vybudoval je dost vratký.
Přitom tolik souvislostí mezi předtím oddělenými předměty mi začalo docházet až dost pozdě, poslední dobou mám radost ze získávání nadhledu a většího odstupu. Ten přitom tak moc pomáhá k lepšímu zapamatování a orientaci.
Ale já jsem "věčná studentka". Mnoho lidí nemělo problémy jako já a prošlo v pohodě rychle celým kurzem (třeba na matfyzu) a byli spokojení.

Zajímalo by mě, jaké máte vy zkušenosti a co si o studiu matematiky na VŠ myslíte.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#2 29. 05. 2013 17:16

Firejs
Příspěvky: 36
Škola: Mendelu
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Studium matematiky na VŠ

Asi se ptáš na specializaci na matematiku... můj názor pochází s Informaticko-ekonomického studia - tedy nic, co by mělo s matematikou mnoho společného.

Už je to dávno co jsem úspěšně dostudoval všechno co se mého oboru týká a teď už bojuji jen s matematikou, které jsem zde měl mnohonásobně více a ve větší obtížnosti než by bylo třeba. A vzhledem k tomu, že poslední semestr nic jiného než počty nemám si připadám jako bych studoval na Matfyzu. Ničí mě to a nejvíc mi vadí, že to prostě k ničemu nepotřebuji (a pravděpodobně ani nikdy potřebovat nebudu) a vypadá to, že kvůli tomu nepůjdu ke státnicím, na kterých se mě na to nikdo ptát nebude. Je to smutné, když je člověk dobrý v tom co studuje a takto mu to kazí něco co se jeho oboru v podstatě netýká ale obtížností je to nasazeno na úroveň nejdůležitější věci na světě.*

Takže můj názor je - matematika ano, ale v rozumném a užitečném množství. :)

*prostě mi to i přes veškerou snahu nejde...

Offline

 

#3 29. 05. 2013 17:28

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

Ahoj,

myslím si, že všichni, kdo studují matematiku by měli v prvním roce studia získat základy analýzy, algebry, lineární algebry, teorie množin, logiky. Problém je, že pokud nestudujete přímo obecnou matematiku, tak máte i "praktické" předměty, které vyžadují nějaký matematický aparát. Návaznost předmětů je fajn, ale pokud chci dostudovat v rozumném čase, tak pro praktické předměty se musím naučit počítat věci, ke kterým ještě nemám vybudovanou teorii.

Např. u nás - druhý semestr, analýza,na přednáškách metrické prostory. Jenže k tomu není moc co počítat, takže na cvikách diferenciální rovnice, které se hodí do praktických předmětů.

A studium matematiky? Neskonale mě baví, když se chci odreagovat, počítám, když chcu něco krásného, studuju důkazy. Studium matematiky není pro každého, není sice příliš náročné časově, ale vyžaduje chápání souvislostí a pracovat abstraktně. A taky vizi, proč to člověk dělá. A v neposlední řadě je fajn být obklopen lidmi, kteří stejně jako já, matematikou žijí nebo se ji živí, se kterými je možno probrat složitý důkaz nebo nadhodit matematický vtip, aniž by se na Vás, jako spousta lidí okolo, dívala skrze prsty.

Offline

 

#4 29. 05. 2013 23:52

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ Firejs:
Tak přeji pevné nervy. Motivace je důležitá. Bez ní se s tím člověk pere těžko :)
Měla jsem jisté nematematické předměty, které mě pily krev, ale nakonec jsem to přežila.
Díky za příspěvek.

↑ Hanis:
Teorie množin... chybí mi.

pro praktické předměty se musím naučit počítat věci, ke kterým ještě nemám vybudovanou teorii.

To mi dělalo velký problém. Naštěstí se s tím teď moc nesetkávám.

když chcu něco krásného, studuju důkazy

:)

není sice příliš náročné časově

Že není příliš časově náročné? Než přečtu tři stránky... Převedu si do svého jazyka, pochopím důkazy. K tomu počítat příklady. Dělat více předmětů. Mě to teda připadá hodně časově náročné.
Ještě k tomu mám plány se naučit spoustu věcí a než se k nim dostanu, uplyne spoustu času.

A v neposlední řadě je fajn být obklopen lidmi, kteří stejně jako já, matematikou žijí nebo se ji živí

Bohužel ne na všech VŠ. Někde se těžko hledají studenti, které by zajímala matematika, kterou se učí. Například na MFF UK ale nepochybuju, že většina tím žije (ať už dobrovolně nebo kvůli tomu, že jim nic jiného nezbývá).
Díky za názor.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#5 30. 05. 2013 10:52

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

Ad časová náročnost - spolubydlící studují stavařinu, tedy spousta kreslení, rýsování, výkresů... to je časově náročnější, než moje počítání a pochopování.

Offline

 

#6 30. 05. 2013 11:00

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ Firejs:

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/ … 5043_n.jpg

Jenom pro úplnost, nedomnívám se, že citát níže patří nutně Einsteinovi, jelikož vím jak se to s citáty na internetu má například u Platóna - měl jem totiž tu čest číst si pár stránek z jeho citáty a můžu s klidem říct, že prakticky žádný z nich nebyl jeho -, ale zase to není takový blábol, abych sem odkaz kvůli tomu nedával.

Offline

 

#7 30. 05. 2013 11:47

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

Nemám moc matematického vzdělání, ale pár semestrů matematiky od lektorů z MFF mám, tak snad to bude relevantní. Studium mě dost bavilo, skripta dost kvalitní, všechno jasně vysvětlený. Líbilo se mi nadšení lektora, na kterým bylo vidět, že mu jde především o to, abychom to pochopili.

Zkouška mi přišla fér, ale s odstupem času a s poznáním jinýho školskýho systému jsem mírně změnil názor. Přijde mi, že na zkoušky (zejm. na ty písemný, pro ústní to tolik neplatí) člověk nemusel moc chápat látku a prostě jel algoritmicky nebo podle nějaké kuchařky. Všechny příklady byly víceméně standardní a pokud měl člověk napočítáno, tak neměl problém.

U ústní zkoušky uměl dobrej učitel poznat, jestli to student chápe, ale i tak po nás většinou chtěli věci, který jsme měli ve skriptech. Takže si moji spolužáci honěj triko, jak máme brutální matematiku a jsme úžasný, ale ve skutečnosti víceméně papouškujem skripta.

Takže nějaký zamyšlení, nějaký nestandardní důkazy, otázky na pochopení souvislostí. Otázky typu "musí platit tahle implikace? Pokud ano, dokaž, pokud ne, ukaž protipříklad." atp. Ukázka zkoušky z prvního ročníku bakaláře, kde se kombinuje obojí - příklady i menší důkazy - tady.

Offline

 

#8 30. 05. 2013 11:47

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ Hanis:
A v kolikátém je ročníku? Trochu mě překvapuje, že se stále kreslí na výkresy, když jsou k dispozici kreslící programy.
Tak to bude asi mým hlemýždím pochopováním, že to vidím časově tak náročně :)

↑ peter_2+2:
Takže to konkrétně znamená co? Třeba taková želva by neměla jít na výšku, kde se leze na strom. Prosím, pokud odpovíš, tak už ne v alegoriích.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#9 30. 05. 2013 11:58

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

První ročník, matematika je asi časově náročná, ale ten čas tak letí, když se člověk baví...

U nás bývají písemky složené z několika standardních příkladů a pak několika přemýšlecími, kde je třeba vyplodit něco vlastního - jednoduchý důkaz, který nebyl ve skriptech, zda-li něco platí, jaká je geometrická interpretace apod.

A samozřejmě ústní, kde už papouškování vět a důkazů opravdu nestačí.

Offline

 

#10 30. 05. 2013 15:37 — Editoval peter_2+2 (30. 05. 2013 15:39)

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ Andrejka3:
Nemůžu si pomoci, omlouvám se,
jsem toho dojmu, že želva by neměla jít na VŠ, kde se učí lézt na strom (teď koukám, že totéž uvádíš i ty, původně jsem četl, že želva by neměla chodit na VŠ, to se zdá být ohavně nepravdivé :) ).

Pokud, bohužel, právě pro ni bude vůbec nějaká VŠ s vhodným oborem, nechci podezírat VŠ, že na všech pro želvy se učí lozit na strom.

Offline

 

#11 30. 05. 2013 20:54

vanok
Příspěvky: 14450
Reputace:   741 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

Poznamka: ( flasa do mora) vedcina matematiky, co sa uci v prvych dvoch rocnikoch VS bolo zname uz v 19° storoci.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#12 30. 05. 2013 21:07

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ vanok:

Ano, ale to je na matematice to úžasné - nezastarává, co je jednou dokázáno, můžeme vytesat do kamene. Na některých vysokých školách se stává, že to, co se naučíte v prvním ročníku už je ve třetím zastaralé.
Nemůže se stát, že bude nějaká teorie vyvrácena tak, jako v fyzice, chemii, ekonomii - zkrátka proto, že co je jednou dokázáno, platí na vždy. (Ale platily i před tím?)

Offline

 

#13 30. 05. 2013 21:23

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Studium matematiky na VŠ

Takže to není o tom jak se něco nadefinuje?

Offline

 

#14 30. 05. 2013 21:39

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ halogan:
Ahoj, jsem ráda, že jsi napsal.
Mě překvapilo, když jsem onehdá poznala, že takoví studenti tam opravdu jsou (aspoň jeden, že existoval). Myslela jsem si, že to není možné :)
Většina zkoušek z matematiky na fyzice opravdu byla o napočítání a zkušenostech z cvik, kde se ukázalo spoustu "triků". Příklady byly typově jednoduché v tom smyslu, že to nebylo nic nového. Nicméně bych to nebrala jako nic zlého, alespoň co se studia matematiky pro fyziky týká. Výjimkou byla třeba lineární algebra :), kde bývaly někdy netypické příklady.

Když už došlo na ústní zkoušení, tak si kantoři zjistili, jak na tom, kdo jsme.

Tenhle problém "typových" příkladů je více vidět (zobecňuji i když mám omezené zkušenosti) na školách s menší úrovní, kde třeba papouškování je standard a chtít důkaz je přehnaný požadavek.
Začíná to na střední - tam, jak je písmenko značené jinak, tak je hned problém. Nebo když je fyzikální příklad zadaný tak, že se nemůže dosadit do vzorečku, ale musí se popřemýšlet, co vlastně která rovnice znamená.

Možná to trochu souvisí s množstvím látky, která se musí probrat, tak se dávají aspoň základní příklady k procvičení. Nevím, jak to je na zahraničních školách, ale z odkazu, co jsi dal, to asi stíhají dobře ...


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#15 31. 05. 2013 07:18

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ Andrejka3:

V bodech, protože mám rád body :)

1) Co se týče nestandardního postupu, tak něco ke středoškolské matice je tady, zvlášť od 3. minuty.

2) Nijak si nechci stěžovat na vzdělání, který jsem dostal. Bylo to fakt perfektní, naše matematika zhruba odpovídala matematice pro informatiky na MFF (co se týče úrovně, ne rozsahu). Když jsem pak potkal zahraniční studenty ekonomie, v matematice, zvlášť v pochopení základů a znalosti dokazování všeho možného, jsme měli s kamarádem ze stejné školy navrch. Nemyslim to teď nějak namyšleně, oni měli navrch ve všem ostatním :)

3) Ten odkaz je jedna ze čtyř tříhodinových zkoušek, kterou mají v prváku. 4 zkoušky v jednom týdnu v červnu a hotovo, něco jak státnice asi. Takže je to dost jiný než u nás, člověk se nemůže učit od zkoušky ke zkoušce.

Offline

 

#16 31. 05. 2013 20:31 — Editoval Andrejka3 (31. 05. 2013 20:35)

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ halogan:
Ahoj,
1) Obvykle nemám ráda odkazy na videa, protože nevím, co od toho čekat. Tohle se mi líbilo od začátku do konce. Zajímavé mi přijde:
a) Impatience with irresolution
b) doporučení: be less helpful
Jsem zvědavá, co přinese praxe... (učitelská)

2) Ani já si nestěžuju (edit: asi trochu jo). Jsem ráda, že můžu studovat. Chtěla jsem jen diskuzi :)


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#17 31. 05. 2013 20:44

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ Andrejka3:
Z tebe bude učitelka?
Na základní nebo na střední škole?

Offline

 

#18 31. 05. 2013 20:51

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ peter_2+2:
Nejspíš jo. Na střední nejspíše. Na základní určitě ne.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#19 31. 05. 2013 21:07

peter_2+2
Příspěvky: 170
Reputace:   
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ Andrejka3:
Říkal jsem si, že asi na střední.

Offline

 

#20 31. 05. 2013 22:36

vydrysek1
Zelenáč
Příspěvky: 9
Škola: VUT
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Studium matematiky na VŠ

Nestuduje náhodou někdo z vás matematiku na VUT?

Offline

 

#21 02. 06. 2013 10:50 — Editoval miso16211 (02. 06. 2013 10:56)

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: Studium matematiky na VŠ

síce nemám žiadne skúsenosti z VŠ, ale veľa študentov aj z mojej školy odchádza do čiech za "lepšou" výučbou, alebo niektorí hovoria, že sa tam nepodpláca. Ak mám rád matematiku a dokážem sa učít sám resp. samovýučba má zmysel isť študovať matematiku do čiech než napr. do Košíc? Závisí to od toho čo chcem robiť? Napr. program/odbor  všeobecná matematika je podľa mňa u čiech preberaný na vyššom leveli ale na SK si môžem robiť samoštúdium.

Offline

 

#22 02. 06. 2013 12:59

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ miso16211:
Ahoj, na tohle neumím odpovědět, protože nemůžu srovnat VŠ u vás a u nás.
Mé osobní pozorování je, že Slovácí venku mají větší motivaci na sobě pracovat a že na to má vliv i právě to, že jsou v "cizí" zemi.
Samostudium je skvělá věc, praktikovala jsem taky, ale bohužel nikdy se mi nepovedlo samostudium hezky skloubit spoluprací s kantory. To nevím, zda je chyba moje nebo systému.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#23 02. 06. 2013 17:59

vanok
Příspěvky: 14450
Reputace:   741 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

Pozdravujem ↑ Andrejka3:,
Take male myslienky.
Byt autodidact je zaujimave, ale iste na to treba mat zeleznu volu. Mozno spolupraca dvoch, troch ...takych ludi moze byt nieco  zaujimave....
Skola casto neha na pokraji cesty ( kvalitnych) ludi, co pracuju inac ( napr pomalsie) ako vadcina.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#24 03. 06. 2013 00:13

Formol
Místo: Praha
Příspěvky: 782
Pozice: krotitel mikroskopů (UHIEM 1. LF UK)
Reputace:   42 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ miso16211:
Tohle je poměrně obecný problém, který se netýká jen matematiky. Obecně platí, že čím lepší škola, tím více ti může dát. Jistě máš pravdu, že matematika patří mezi obory, které můžeš do jisté míry dohnat samostudiem - obávám se ale, že to není nejlepší nápad. Na "lepší škole" bys totiž měl jednu významnou maličkost - stimulující prostředí, které by ti nedovolilo usnout na vavřínech.
Když to pak vezmu dále, pokud bys to s matematikou myslel vážně a chtěl dělat matematickou vědu, tak na lepší škole budeš mít lepší šance týkající se konzultací se špičkami oboru, lepšího kontaktu s "aktuálním děním" nebo jen lepší čárky v kolonce vzdělání, která ti může usnadnit cestu do zahraničí.


Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Offline

 

#25 05. 06. 2013 11:36

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Studium matematiky na VŠ

↑ Formol:↑ miso16211:

Sice v tom je docela dost pravdy, ale je třeba dodat, že jde "jen" o bakalářské studium. Dobré zázemí se začíná plně projevovat na magistru, ale spíš na PhD.

Takže podle mě zbývá jen motivující prostředí, což může pomoct, pokud je člověk lenoch, případně to je docela jedno, pokud je člověk zvyklý pracovat tak jako tak.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson