Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 10. 2012 15:10

vnzjeeh
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: sošo
Pozice: student
Reputace:   
 

Pravděpodobnost v závislosti na změně proměnné

Ahoj. Nedávno jsem zkoukl film "oko bere" a zaujala mě tam scéna, kdy Ben a jeho profesor matematiky hrajou takovou hru. Máme 3 tabule a za 1 se skrývá výhra. Ben si vybere tabuli č.1, profesor odkryje 3 a zeptá se bena, zdali chce svoji volbu změnit, Ben to udělá, protože je prý větší šance díky změně proměnné, pravděpodobnost, že výhra bude tedy za tabuí č. 2 je 66,7% zatímco kdyby volbu nezměnil, je pravděpodobnost stále 33,3%. Rád bych se zeptal, zda-li by mi to někdo nevysvětlil nebo jestli by to nemohl nějak rozvést. Větší pravděpodobnost je díky tomu, že již od začátku jsme měli 33,3% a takto by to bylo i kdybychom to nezměnili?!

Offline

 

#2 13. 10. 2012 07:27

Honzc
Příspěvky: 4551
Reputace:   241 
 

Re: Pravděpodobnost v závislosti na změně proměnné

↑ vnzjeeh:
Zde máš odpověď.
Jinak vysvětlení není moc složité.
Je přeci zcela jasné, že profesor nemůže odkrýt  tabuli, kde je výhra ani tu tebou označenou.
1.Takže pokud označíš jako první tabuli kde bude výhra:
   Profesor odkryje nyní libovolnou ze zbylých.
   nezměníš - vyhraješ (pravěpodonost výhry 1/3, 3 tabule 1 výhra)
   změníš-prohraješ
2. Vyereš tabuli, kde není výhra
    Profesor nyní musí odkrýt tu tabuli (zbyly 2) kde není výhra (to znamená, že za tou neodkrytou je nutně výhra)
    nezměníš - prohraješ
    změníš - vyhraješ (pravěpodonost výhry 2/3, 3 tabule 2 bez výhry)

Offline

 

#3 13. 10. 2012 12:57

vnzjeeh
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: sošo
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost v závislosti na změně proměnné

Jo, je to vlastně úplně jasné, na té wikipedii je to vysvětleno honě dobře, děkuju :)

Offline

 

#4 01. 02. 2013 01:10

Creatives
Příspěvky: 610
Škola: UP MAT-EKO(09-12, Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   26 
 

Re: Pravděpodobnost v závislosti na změně proměnné

Právě, že ono to není jen tak jednoduché. Proto se to i jmenuje Monty Halluv problém :)

Offline

 

#5 08. 07. 2013 10:48

Ňouma
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost v závislosti na změně proměnné

Ve skutečnosti je to ještě jednodušší. V prvním kole tipu mám při náhodný volbě pravděpodobnost, že trefím výhru 1/3 a pravděpodobnost, že sem se netrefil 2/3. Ve druhým kole mám na výběr ze 2 a je mi de facto položena otázka, jestli si myslím, že jsem se v prvním kole trefil, nebo ne. V tu chvíli mám dvě možnosti 1) věřit, že jsem se trefil, nebo 2) volbu změnit, protože věřím, že jsem se netrefil. A z prvního kola vyplývá, že s prstí 2/3 byl ten první tip chybou. Moc teda nechápu, v čem měl Monty problém

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson