Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 08. 2013 23:02

Leo
Zelenáč
Příspěvky: 9
Pozice: student
Reputace:   
 

Historická paralela

Dobrý den,

Opakuji si středoškolskou matematiku a při svém opakování začínám čím dál tím pociťovat, že bych chtěl znát jistá fakta, která by mě svým způsobem obohatila. Chtěl bych znát jistou paralelu - možná historii matematických disciplín - postupný rozvoj matematiky. Proto bych rád požádal o doporučenou literaturu.

Děkuji předem.

Offline

 

#2 10. 08. 2013 10:25 — Editoval Hanis (10. 08. 2013 10:26)

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Historická paralela

Ahoj,

mohi ti doporučit populárně naučné knihy  Maria Livia.. Např. v této knize se věnuje vývojem matematického myšlení a jeho srovnáním s filosofií/náboženstvím/fyzikou v průběhu věků.

Offline

 

#3 10. 08. 2013 15:31

Leo
Zelenáč
Příspěvky: 9
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Historická paralela

Děkuji za knihu :-)

Offline

 

#4 11. 08. 2013 12:45

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Historická paralela

Zdravím,

k doporučení od kolegy ↑ Hanis: (děkuji) ještě přidám odkazy z tohoto tématu, přehledný seznam literatury je přímo na str. pana Bečváře - dole. V knihovnách a antikvariátech se dá najit kniha "Dějiny matematiky", knihy v angličtině od tohoto autora jsou dostupny i online.

Dají se najit i časové přímky, případně se vytvořit svou vlastní použitím některé z dostupných v češtině, například, nebo časové přímky i tematicky propojit, pokud máš např. vělkou nástennou mapu světových dějin :-).

Mám také 2 souborné knihy od pana Petra Vopěnky, bohužel, jde mi pohodlně číst jen Geometrie, ale u Rozprav o teorii množin končím u "Stavby věže", dál mi to nejde :-) A nesmíme zapomenout, že kolegové na spřáteleném webu také tvoří Dějiny.

Offline

 

#5 11. 08. 2013 13:07

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: Historická paralela

poznamka:
toto su referencie na temu historia matematiky.
https://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9f% … ourbaki%29
alebo strucnejsia
http://fr.wikipedia.org/wiki/Abr%C3%A9g … A9matiques

lepsie nenajdes!!!
(Jelena, ktoru pozdravujem, bude iste rada ze pre prvu iste existuje aj rusky preklad)


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#6 11. 08. 2013 21:18

Leo
Zelenáč
Příspěvky: 9
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Historická paralela

Děkuji za reference, již jsem začal číst, postupně určitě načtu všechny :-)

Offline

 

#7 13. 08. 2013 01:16

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Historická paralela

↑ Leo:

také děkuji a příjemné čtení. Úplně jsem zapomněla poznamenat, že v souboru účebnic matematiky pro gymnázia (Prometheus) jsou zařazeny drobným písmem historické poznámky k probírané látce. V tomto materiálu mne zas zaujala úvaha nad problémem systematizace.

↑ vanok:

opětuji pozdrav a děkuji za poznámku ohledně ruského textu. Ano, v ruštině jsou i v elektronické podobě, ale bylo by to pro mne moc složité a samozřejmě rozsahlé čtení. Stáhla jsem si drobnější "Eléments d'histoire des mathématiques" (v ruštině), ale zatím jsem jen "prolistovala".

V této souvislosti (i když v tématu OT) jsem si vybavila, že hodně dávno jsem dávala odkaz na konkurz v řešení úloh pana Arnolda a vzpomínám si, že pan Arnold byl odpůrce "bourbakismu" ve výuce matematiky ve školách (psal ve více člancích v ruštině a pokud to vidím, tak poznámka je i ve francouzské wiki). Snad najdu i jinou jazykovou verzi debatního članku.

Nesetkal jsi, prosím, s názorem na postoj pana Arnolda třeba z jiné strany? Děkuji (a omluva za tykání).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson