Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 10. 2013 19:55

hribecek1993
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   -1 
 

Obecná rovnice roviny

Ahoj, pomůže mi někdo s tímhle příkladem ? Nemohu na to přijít.. můj postup je vyjádřit si směrový vektor a dosadit do obecné rovnice roviny, což je blbost páč to nevychází..vůbec netuším co s tím..potřebuju vedět alespoň sled jednotlivých kroků

//forum.matweb.cz/upload3/img/2013-10/37198_faka.png

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) hribecek1993)

#2 24. 10. 2013 21:45

kexixex
Příspěvky: 171
Reputace:   
 

Re: Obecná rovnice roviny

ahoj, najdi normalovy vektor a ten dosad do obecne rovnice.

Offline

 

#3 24. 10. 2013 22:54

hribecek1993
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   -1 
 

Re: Obecná rovnice roviny

a ten najdu jak?

Offline

 

#4 25. 10. 2013 12:47

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Obecná rovnice roviny

↑ hribecek1993:

Zdravím,

normálový vektor roviny bude kolmý ke 2 nekolineárním vektorům z roviny, podrobný postup např. zde. Jeden vektor můžeme použit směrový zadané přímky, druhý vytvořit z bodu na přímce a zadaného bodu P. Pro pořádek bych doporučovala na úvod ověřit, že P neleží na zadané přímce.

Tato úloha (pokud si představíš obecné vyjádření roviny) může být řešena ve více obměnách - např. ze zadaného bodu P a bodu na přímce vytvořit další směrový vektor pro jinou přímku a nejdřív sestavit parametrický tvar roviny, který převést potom na obecný. Důležité je mít v rovině 3 různé body - a to máme (i více, jelikož máme celou přímku), od toho se dají odvozovat postupy.

Stačí tak na dopracování? Děkuji (téma přesunu do SŠ).

Offline

 

#5 26. 10. 2013 02:02

hribecek1993
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   -1 
 

Re: Obecná rovnice roviny

bohuzel tápu ..

Offline

 

#6 26. 10. 2013 09:07

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Obecná rovnice roviny

↑ hribecek1993:

nevím kde tápeš, pokud neupřesníš - jelikož jde o základní úlohu k sestavení rovnice rovin, materiálů je dost. Který používáš? Např. zde je dobře vidět i s obrázky (kapitola 4.2), jak se tvoří parametrická rovnice roviny a její převod na obecnou rovnici.

Poskládej si strukturu úlohy na: mám, potřebuji, provedu a vyřešíš to. V tomto postupu správně uvažuješ, že tudy cesta nepovede

můj postup je vyjádřit si směrový vektor a dosadit do obecné rovnice roviny, což je blbost páč to nevychází

jelikož směrový vektor přímky musíme dosazovat do parametrického tvaru roviny. K tomu potřebujeme však ještě jeden směrový vektor jiné přímky a bod z roviny. Pokračuj, prosím.

Offline

 

#7 26. 10. 2013 11:38

hribecek1993
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   -1 
 

Re: Obecná rovnice roviny

Díval jsem se na kapitolu 4.2 a pořád nevíím, jak to mám převést a dopracovat se k výsledku, není tam typ příkladu jaký mám já. Jestli to víš a nechceš mi to říct, tak si to nech pro sebe, nejsem zvědavý na někoho, kdo si honí EGO nad tím, když to někdo druhý neumí. Takovéhle lidi přímo nesnáším...Zeptám se radši někde jinde

Offline

 

#8 26. 10. 2013 12:05

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Obecná rovnice roviny

↑ hribecek1993:

:-) tak. Pokud potřebuješ mít vyřešeno pouze tuto úlohu, potom si založ nové téma - ač jsou duplicity proti pravidlům, máš můj plný souhlas.

Pokud potřebuješ pochopit princip řešení takových úloh, potom můžeme pokračovat v debatě - na úvod kapitoly 4.2 je napsáno
"Rovina je určena třemi různými body, které neleží na jedné přímce. Předpokládejme, že máme takové 3 body". My máme jeden bod P a přímku zadanou parametricky - je možnost mít další 2 body?

Offline

 

#9 26. 10. 2013 12:40 — Editoval jelena (26. 10. 2013 13:39)

hribecek1993
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   -1 
 

Re: Obecná rovnice roviny

kdybych to věděl, tak se neptám..dáváš mi otázky, které jsou akorát ztráta času, místo konkrétní pomoci..a víš co?  běž do *** a udělej si dobře při luštění příkladů..asi máš hold nějaké komplexy kdoví z čeho ..a to jsem ještě chtěl přispět fóru smskou..ale naštěstí jsem to neudělal..proč podporovat něco, co k ničemu není

Offline

 

#10 26. 10. 2013 12:54

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Obecná rovnice roviny

↑ hribecek1993:
Otázky Jeleny směřovaly k tomu, co o dané věci víte se snahou pomoci vám pochopit princip toho příkladu. Pokud pochopení není potřeba a stačí vám postup nebo jen výsledek, měl jste položit nový dotaz, jak vás Jelena vyzvala. Takže vaší vulgární a nepřípustnou reakci vůbec nechápu.

Offline

 

#11 26. 10. 2013 13:00

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Obecná rovnice roviny

↑ hribecek1993:

:-) vždyť jsem napsala, abys v debatě pokračoval, jen pokud máš zájem se v problému vyznat. Až budu mít problém s komplexy, tak si téma založím a můžeš mi radit.

Aktuálně jsem vyluštila, že Tobě není zcela jasné parametrické zadání přímky, které máš v úloze:

x=2+3t, y=1+t, z=4-5t

Proto se nejdřív podívej na kapitolu 4.1 (v odkazu je užito označení $x_1, x_2, x_3$, což je $x, y, z $ ve Tvém označení). A neztrácej myšlenku, že tuto přímku potřebujeme využit alespoň pro jeden další bod.

--------------------------
Z náhledu vidím reakci kolegy Štěpána, děkuji, dovolím si příspěvek autora tématu trošku učesat, co do češtiny.

Offline

 

#12 26. 10. 2013 13:41

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Obecná rovnice roviny

↑ hribecek1993:

OK, Tvůj edit příspěvku jsem opět editovala, téma zavřela a přeji hodně zdaru ve studiu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson