Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 04. 2014 18:18

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Dosažení bodu po náhodných skocích

Ahoj,
nacházím se na přímce v bodě x=0 (nazvěme jej počáteční) a chci dosáhnout bodu x=1 (nazvěme jej cílový). Ovšem pokud udělám krok "vpravo" tak se náhodně (vždy s pravděpodobností 1/3) posunu buď o 1,2 nebo 3 jednotky směrem "vpravo" - a totéž platí pro kroky "vlevo". Předpokládejme, že moje strategie je taková, že j-li cílový bod od mé stávající pozice "vpravo", tak provedu krok vpravo a je-li cílový bod ode mě vlevo, tak provedu krok vlevo. (Takovýto hladový algoritmus asi dává smysl, otázka je, zda je oprimální - při jiném rozložení pravděpodobností by optimální být nemusel, ale to zde neřešme.) Otázka zní, jaký je střední počet kroků, kterými dosáhnu z počátečního bodu cílového bodu.

(Abych se vyjádřil přesně: Daný bod je ode mě vpravo (vlevo), má-li větší (menší) hodnotu než je hodnota bodu, na kterém se právě nacházím. Tedy např. nacházím-l ise v bodě x=3, pak je bod x=1 ode mě vlevo.)

(Úloha je motivována faktem, že má myš občas provede místo jednoduchého kliku double click - a pokud se vracím v historii prohlížených stránek v internetovém prohlížeči na nějakou konkrétní stránku zpět, tak to nemám tak jednoduché. :-))


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) check_drummer)

#2 18. 04. 2014 22:22

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Dosažení bodu po náhodných skocích

Ahoj,
nakonec je to jednoduché, až bych skoro řekl nepatřičně. Nechť se mohu pohybovat nikoli max. o 3 jednotky, ale o k jednotek. Potom pravděpodobnost dosažení cíle v každém kroku je 1/k a tedy úlohou je najít střední hodnotu, kdy v opakování pokusů poprvé nastane jev J, který má pravděpodobnost 1/k - a tato střední hodnota je k. Proč tomu tak je, na to založím další téma.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson