Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 02. 2009 16:33

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Faktoriál

Ano, dnes mám asi filosofický den ...

Snad z definice nějaké plyne, že 0! je 1? .. Mně to nejde do hlavy ... Vždyť :


4! = 4*3*2*1
3! = 3*2*1
2! = 2*1
1! = 1
_________________
0! = - nebo 0 ...

Nejde mi do hlavy, proč "=1" platí i pro jedničku i pro nulu ... 0! by vůbec neměl existovat ... Faktoriál je součin n * (n-1) * (n-2) * ... * 1 ... Nebo špatně to píši asi, tak slovy- dané číslo krát PŘEDCHÁZEJÍCÍ krát předcházející předcházejícího atd až krát 1 ... takže tedy 0! by muselo být 0 * předcházející ... Ale ona je to jednička a jednička přeci nule nepředchází :-(


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#2 13. 02. 2009 16:42

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Faktoriál

Nevidím důvod, proč by mělo být 0!=0. Naopak 0!=1 má své dobré důvody. Faktoriál je definovaný jako

$n!=\prod_{k=1}^nk$,

když bude n=0, tak nic nenásobíš, zůstane tedy ze součinu jednička. (Je to analogické tomu když sčítáš a zůstane nula.)

Offline

 

#3 13. 02. 2009 17:00

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Faktoriál

Takže můj nesouhlas vyvrací jen definice. Díky


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#4 13. 02. 2009 17:07 — Editoval BrozekP (13. 02. 2009 17:09)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Faktoriál

↑ Nattramet:

Tak jsem to nemyslel. Chtěl jsem definicí ukázat, že je přirozené, že platí 0!=1. Má to spoustu hezkých vlastností, které by faktoriál s 0!=1 neměl. Např. se dá vyjádřit pomocí gamma funkce $n!=\Gamma(n+1)$. Také pak můžeme zavést ${n\choose k}=\frac{n!}{k!(n-k)!}$ pro $n\geq k\geq0$ a jednoduše ho používat v binomické větě...

Nebo pokud znáš n!, tak (n+1)! získáš tak, že n! vynásobíš (n+1). Co kdybychom to vzali obráceně. Znáš n!, pak (n-1)! bude n! vydělený n. Pro n=1 nám tento postup dá 0!=1!/1=1.

Offline

 

#5 13. 02. 2009 18:52 — Editoval Marian (13. 02. 2009 18:55)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Faktoriál

↑ BrozekP:
Ve tvém příspěvku je cítit definice faktoriálu pomocí rekurence. Jen bych podotkl, že všeobecnou definicí faktoriálu je definice pomoci integrálu. De facto se definuje takto funkce Gamma(z), kterou uvádíš také. Definujeme
$ (z-1)!=\Gamma (z):=\int_{0}^{\infty}t^{z-1}\mathrm{e}^{-t}\mathrm{d}t,\qquad\Re (z)>0. $
Odtud snadným výpočtem (a zde i limitním přechodem)
$ 0!=(1-1)!=\int_{0}^{\infty}\mathrm{e}^{-t}\mathrm{d}t=1, $
což je hodnota, o které se tady hovoří.

Offline

 

#6 12. 10. 2009 00:36

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Faktoriál

↑ Marian:

Je obecně definice pomocí rekurence nějak méněcenná? (Trochu z tvého příspěvku mám takový pocit.) Jestliže nezapomenu uvést definici pro nějaké konkrétní n, tak na ní nevidím nic špatného. Měl bych snad?

Offline

 

#7 12. 10. 2009 00:46

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Faktoriál

Snad základní použití faktoriálu je na počítání permutací.  Na otázku, kolika způsoby je možné rozesadit pět žáků do řady vedle sebe, je přirozená odpověď 5!.  No ale kolika způsoby můžeme rozsadit nikoho?  No jednim, ne?  Prostě nikoho nikam neumístíme (protože ani nemáme koho kam umisťovat), a to je ten způsob.

Mně osobně výše uvedené připadá jako nejsrozumitelnější odůvodnění faktu, že 0! = 1.  I když 0! vždycky vede na nějaký krajní až patologický případ, takže se to možná trochu špatně představuje -- ale o tom ta matika je. x)


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#8 12. 10. 2009 13:55

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Faktoriál

↑ BrozekP:

Šlo mi pouze o obecnější definici, která funguje i v případě 0! bez nějaké úmluvy o této hodnotě. Vynikajícím způsobem je definice pomocí integrálu (viz výše), kt. funguje i pro komplexní čísla.

Méněcennost rekurze jsem napadat nechtěl (není jak ji napadat). Šlo skutečně o to, co jsem popsal o dva řádky výše. Pracuji dosti často s vyššími transcendentními funkcemi a pojem faktoriálu je pro mě pevně asociován s pojmem funkce GAMMA, která má zásadní vlastnosti pro některé aplikace, kde je zobecnění třeba. Lze pak tímto způsobem definovat třeba i (1/2)!, kde kombinatoricky nezmůžeme zhola nic.

Je tedy otázkou, z jakého aspektu přistupujeme k otázce, co je vlastně 0!.

Offline

 

#9 12. 10. 2009 15:33

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Faktoriál

↑ Marian:

Díky za vysvětlení.

Offline

 

#10 12. 10. 2009 19:03

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Faktoriál

Definujme faktoriál rekurentně,

$(n+1)!=(n+1)\cdot n!$ pro $n\in\mathbb N$. Rozšířme tuto definici i pro $n=0$.

$ (0+1)!=(0+1)\cdot 0! $.

A tedy

$ 0!=\frac{1!}{1}=1. $


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#11 12. 10. 2009 19:12

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Faktoriál

↑ Pavel:

To je v podstatě stejný způsob jak ospravedlnit 0!=1 jako jsem uvedl ↑ BrozekP:.

Omlouvám se, že jsem nezaložil nové téma, takhle jsem asi rozpoutal zbytečnou debatu nad starým a už vyřešeným. Mně šlo pouze o tu rekurentní definici, nepřišlo mi nutné kvůli tomu zakládat nové téma. Ale příště už se pokusím dodržet druhý bod pravidel.

Offline

 

#12 17. 02. 2010 10:53

Blaholina
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Faktoriál

Ahoj jsem tu poprvé a potřebovala bych pomoci s maticema. Nějak mi to hlava nebere, nikdy jsem to neměla.
Příklady:
1.    Určete determinant matice

           1  0  1
A = (    2  1  3  )
           1  1  2

2.    Gaussovou eliminační metodou řešte soustavu lineárních rovnic

3x1 + 2x2 - x3 = 4
-x1 - 2x2 + x3 = -2
2x1 + x2 - 3x3 = -5



3.    Určete definiční obor funkce

f(x) = odmocnina 2x - 7 lomeno ln(x+3)

Díky za výpočty. Blanka

Offline

 

#13 17. 02. 2010 10:54 — Editoval Tychi (17. 02. 2010 10:55)

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: Faktoriál

↑ Blaholina:Viz má reakce zde: ↑Tychi


Vesmír má čas.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson